Aromaterapie používá rostlinné materiály a aromatické rostlinné oleje, včetně éterických olejů a jiných komponentů ke změně nálady, psychické či fyzické pohody a zlepšení zdravotního stavu pomocí vůní daných předmětů. Myšlenka vlivu vůní na tělo pochází již z tibetských klášterů a jejich vonných tyčinek, kdy se linoucí aroma používá pro navození duchovní pohody a splynutí s univerzem. Použití éterických olejů lze vystopovat i do různých starověkých civilizací jako jsou Egypťané, Řekové, Římané, Indové a další. A v mírně "novější" době lze zmínit Avicennu, který v jedenáctém století používal vonné oleje pro léčení různých alergií. V doslovném překladu se jedná o složení dvou slov: aroma - vůně a terapie - léčba, takže "léčba pomocí vůní".
Nicméně pojem aromaterapie je mnohem novější, první zmínky o něm pocházejí z počátku 20.století, kdy o technice vlivu vůni se mezi francouzskými vědci a lékaři začíná hovořit pod souhrnným názvem "aromaterapie". V tištěné knize bylo slovo pravděpodobně poprvé použito ve francouzské knize Aromathérapie: Les Huiles Essentielles Hormones Végétales (Aromaterapie: Esenciální oleje rostlinných hormonů) od francouzského chemika René-Maurice Gattefossého, který je jedním z hlavních zakladatelů formy alternativní medicíny - Aromaterapie. Gattefossé tvrdil, že si kolem roku 1910 velmi ošklivě popálil ruku, kterou si úspěšně vyléčil pomocí roztoku z levandulové silice.
Použití aromaterapie
Jak již intuitivně můžete vycítit, tak aplikace pomocí aromaterapie lze rozdělit do tří způsobů aplikace:
- Vzdušná difuze - provonění životního prostředí.
- Přímá inhalace
- Lokální aplikace, což zahrnuje masáže, koupele, obklady.
Aromaterapie je velmi účinná pro duševní pohodu, nicméně vliv na úspěšné vyléčení jakékoliv nemoci není podpořeno žádný "dobrým" lékařským důkazem. V každém případě vliv psychické pohody na organismus nikdo nepopírá, i když si vlastně v tomto věda trochu odporuje. Podle teorie působí aromaterapie pomocí vůní na limbický systém přes čichové ústrojí a pomocí esenciálních olejů může mít přímé farmakologické účinky.
Nežádoucí účinky aromaterapie
Podle výzkumu australského ministerstva zdravotnictví z roku 2015 můžou esenciální oleje obsahovat pesticidy použité na původní rostliny ze kterých byl olej extrahován a tím vyvolat v určitých případech alergickou reakci. Dále pak vysoce koncentrované éterické oleje mohou nepříznivě ovlivnit organismus. Takže obecnou radu "všeho s mírou" lze doporučit i zde.
Éterické oleje pro použití v aromaterapii
Mezi nejrozšířenější éterické oleje, které se používají v aromaterapii se řadí:
- anýz
- borovice
- cedrové dřevo
- citronová tráva
- eukalyptus
- granátové jablko
- hřebíček
- jablko
- jasmín
- levandule
- máta peprná
- pomeranč
- růže
- santalové dřevo
- tymián
- vanilka
- zázvor
Je dobré si před aplikací jakéhokoliv oleje provést takový domácí alergický test, kapku na vnitřní stranu ruky, 24 hodin před jakýmkoliv testováním. Pokud místo zarudne, tak látka není pro vás příliš vhodná.
Praktická aromaterapie
Éterické oleje můžete použít s účinností dosahující 100% v boji proti hmyzu všeho druhu. Repelentní náramky v podstatě používají aromaterapii jako boj proti komárům či klíšťatům. Psí obojky proti blechám taktéž užívá aromaterapii jako boj proti nežádoucím potvorám. A z praktických rad:
- Levandule - proti klíšťatům i komárům.
- Tymián:Levandule:Citrón:Máta v poměru 1:1:2:1 je údajně univerzální odpuzovač hmyzu.
- 5 kapek levandule + 2 kapky tea tree - odpuzovač pro děti do 2 let na odpuzení komárů, klíšťat.
- Na zrnokaz hrachový lze použít tymián, yzop a mátu v poměru 3:1:5.
- Na molice platí levandule a šalvěj v poměru 3:1.
- Bělásek zelný nemá rád mátu, tymián, yzop, rozmarýn a šalvěj, proto se doporučuje použít směs éterických olejů obsahující alespoň dvě z těchto dvou ingrediencí.
- Ovádi nenávidí citrónovou trávu.
- Pokud máte problém s květilkou zelnou, tak vězte, že éterické oleje v poměru 1:1 s obsahem tymiánu a šalvěje vám pomůže zažehnat tento problém.
- Proti vším se používá máta s cedrem v poměru 2:1.
- Osenice polní: použít tymián a šalvěj v poměru 3:1.
- Larvy chrousta, ponravy se vyhýbají mátě.
- Muchničky nesnášejí levandule, takže éterický olej z levandule je spolehlivě zažene. Stejně tak i mšice broskvoňová.
- Proti mouchám můžete úspěšně bojovat směsí levandule:máta:citrón v poměru 3:1:2.
- Proti klíšťatům se osvědčila směs: citrón:šalvěj:máta:tymián s poměrem 3:1:2:1.
- Proti blechám lze bojovat pomocí směsi s citrónu, máty a levandule.
- Pochmurnatka mrkvová nevyhledává rozmarýn.
- Proti můrám se používá máta, citrón, yzop a levandule v poměru 3:3:1:5.
- Mšice - máta, yzop a cedr v poměru 3:1:1 a už je nikdy neuvidíte.
- Mravenci nesnáší hřebíček a mátu s citrónovou trávou v poměru 2:1:2.
- Proti šnekům - oleje cedrové dřevo a borovice smíchat 1:1, účinnost 90%.
- Komáři bytostně nesnášejí směs levandule, citrónová tráva, máta v poměru 2:1:1.
- Hřebíčková voda: 20ks hřebíčků zalít 100ml vroucí vody a nechat louhovat na místě otevřeného okna, silně omezí vstupu nežádoucího hmyzu.
Komentáře