Zajímavosti z historie

0
HIstorická fakta

Ze školy známe mnoho historických fakt, která jsou zajímavá a někdy i poučná, ale historie je studnice mnoha skrytých informací, které proplouvají na povrch jen vzácně. Třicetiletá válka netrvala třicet let a ani stoletá válka netrvala sto let, ale to víme ze školy. Už ale nemusíme vědět, že nejdelší rok v historii trval přes 400 dní, ale je toho mnohem víc...

Po bitvě u Waterloo v roce 1815 procházeli zubaři bojiště a vytrhávali mrtvým zuby, které používali jako zubní protézy pro bohaté lidi.

Nejbohatší muž světa žil v době Ježíše Krista, první císař římské říše Augustus má odhadovanou hodnotu majetku 500 miliard amerických dolarů (v přepočtu s inflací). Pro srovnání dnešní nejbohatší lidé mají kolem 100 miliard dolarů. Augustus by mohl financovat státní rozpočet ČR po dobu deseti let. Některé zdroje uvádějí, že stejné bohatství měl i král Malijské říše Músa Keita I. ze 14. století. [Mansá Músa na wikipedii

Za velké hospodářské krize si lidé vyráběli oblečení z pytlů na jídlo a tak výrobci zareagovali tím, že pytle vyráběli barevné.

Víte, že Alexandr Veliký byl pohřben zaživa? Moderní vědci věří, že Alexandr trpěl neurologickou poruchou Guillain-Barrého syndromu.

Na antických olympijských hrách vystupovali všichni sportovci úplně nazí. Gymnastika je původně složením slov "gumnasía" = atletický trénink, cvičení a "gumnós" = nahý.

Koloseum bylo původně obložené celé mramorem a název pochází od velkolepé sochy, která stála vedle kolosea, socha se jmenovala KOLOS a znázorňovala císaře Nerona.

Nejúspěšnější pirát všech dob byla žena. V Číně 18.století byla žena volných mravů Ching Shih, kterou si vzal za manželku velitel flotily rudých praporů a svěřil ji velení jedné z lodí. Ching Shih se stala tak úspěšnou, že po smrti manžela se stala velitelkou celé flotily více než 300 lodí. Celkový počet jejich podřízených se odhaduje na 40.000 až 80.000 mužů, žen a dětí. Ching Shih ovládala vodní svět kolem Číny s velkým přesahem. Dostala se do křížku s Britskou vládou, Portugalskou vládou a celou říší Čching.

Ve starověkém Řecku nosili sukně muži.

Ameriku před Kolumbem objevili Vikingové. Vigingský náčelník Leif Eriksson přistál na ostrově Newfoundland kolem roku 1000 našeho letopočtu.

Starověký Řím disponoval nebezpečno zbraní, které se říkalo "řecký oheň", ta měla údajně želatinovou strukturu a voda ji nehasila, ale naopak živila. Žádná loď neměla proti zbrani šanci a to dodávala Římské říši neskutečnou sílu.

Pláž v Normandii tvoří 4 % šrapnelů pocházející z dne D. V průběhu vylodění zde padlo na 5000 tun bomb a mikroskopické části šrapnelů jsou zde součástí pláže. Vědci odhadují, že zbývající šrapnely plně zmizí za 150 let a to vlivem koroze a eroze.

Všechny britské tanky, které se vyrobili po roce 1945 jsou vybaveny čajovarem. V roce 1944 přepadl německý tank Tiger britskou posádku a zlikvidoval je v době, kdy měli čajovou přestávku mimo tank. Vedení armády se rozhodlo dát možnost vytvářet čajové pauzy v bezpečném prostředí tanku.

Římský císař Caligula udělal ze svého nejoblíbenějšího koně senátora.

V Asii ve středověku používali slony na popravy. Slon je velmi inteligentní a byl vycvičen na pomalou smrt pomocí chobotu, byl vycvičen v postupném lámání kostí, rozdrcení lebky a finálním propíchnutím pomocí klů. V některých částech Asie se tento způsob popravy používal až do konce 19. století.

Ananas byl v Anglii 18. století symbolem společenského postavení.

Svého času nejbohatší muž Říma, Marcus Licinius Crassus, byl po své smrti balzamován zlatem. Po jeho smrti do něj nalili roztavené zlato. Některé zdroje uvádí, že jeho hlava vylitá zlatem byla poslaná parthskému králi jako trofej.

Před napadením Británie Juliusem Cesarem byla Británie považovaná za vymyšlenou oblast. Mýtickou zem.

I 75 let po II. světové válce se v Německu každý rok odhalí 2000 tun nevybuchlých bomb. Před zahájením jakékoliv pracovní činnosti je nutné projít místo na přítomnost bomb. V průběhu II. světové války shodily spojenecké armády 2,7 milionů tun bomb po Evropě, polovina skončila na území Německa.

Staří Mayové věřili, že krůty jsou Bohové a uctívali je.

Ve středověku se příliš nerozlišovalo mezi lidmi a zvířaty. V roce 1386 bylo ve Francii popraveno prase, protože zaútočilo na dítě. Prase bylo souzeno a odsouzeno za vraždu, trest oběšením.

Kleopatra vládla v Egyptě 2500 let po postavení Velké pyramidy v Gize.

Viktoriánská éra měla v oblibě fotografování příbuzných po smrti. Z té doby pochází mnoho obskurních fotografií mrtvých lidí.

Papež Řehoř IX. vyhlásil válku kočkám. V jednom ze svých projevů se nechal slyšet, že kočky jsou ctitelé ďábla a mají být vyhlazení, obzvlášt černé moggy.

Synovec Adolfa Hitlera bojoval v II. světové válce proti nacistům. Jmenoval se William Patrick Hitler a nechal se přejmenovat na Patrick Stuart-Houston, bojoval za Spojené státy.

Ve starověkém Římě používali moč jako ústní vodu. Moč obsahuje vysoký obsah amoniaku a to je nejlépe dostupný a jeden z nejsilnějších čističů.

Víte, že rok 46 př. n. l. trval 445 dní a je nejdelším rokem v historii lidstva? Rok se přezdívá "annus confusionis" ("rok zmatku") a rozhodl o něm Julius Cesar, vložil do něj dva přestupné měsíce. Cíl byl, aby nový Juliánský kalendář odpovídal sezónnímu roku. Tento nový rok se používá do dnes.

Abraham Lincoln se v mládí živil jako zápasník a podle dobových záznamů byl poměrně úspěšný. Ze 300 zápasů prohrál jen jeden.

Na začátku 15. století vznikl Nejzáhadnější dokument všech dob, kterému se dnes říká Voynichův rukopis. Jeho existenci nikdo nepopírá, ale vyluštění knihy se taky do dnešních časů nepodařilo.

Na konci I. světové války postavila Francie falešnou Paříž, aby zmátla případné útočníky. Replika Paříže disponovala replikou Champs-Elysées a Gard Du NOrd. Byla zde i falešná železnice, která simulovala provoz pomocí falešných světel.

Aristokraté 17. a 18. století měli v oblibě zábavu "vyhazování lišek do vzduchu". Zábava spočívala vyhození lišky skupinou osob tak daleko a vysoko jak jen to bylo možné.

Čínský vládce Čingischán byl znám jako úspěšný dobyvatel, ale co se už tak moc neví je, že byl velmi tolerantní ke všem náboženstvím. Uznával všechny. I přesto, že svoji vírou se zařazoval mezi tengristy, tak konzultace prováděl i s buddhistickými mnichy, muslimy, křestany i taoistickými mnichy.

V dnešním světě je 1 z 200 mužů přímý potomek Džingischána.

Egyptští faraoni používali své otroky jako lapače much. Namáčeli je do medu a fungovali jako lapače mušek a much.

Nejkratší válka na světě trvala 38 minut. V roce 1896, 27. srpna přesněji, vyhlásil Zanzibar válku Británii.

Šikmá věž v Pise nikdy nebyla úplně rovná, byla postavená ve 12. století a postavena byla na nestabilním základě a začala se naklánět už v průběhu stavby.

Thomas Edison ve skutečnosti nevynalezl téměř nic z toho co patentoval. Měl by být povážován za nejznámějšího zloděje duševního vlastnictví na světě.

Před 100 miliony lety byla Sahara úrodná země a pobíhali zde krokodýli, kteří byli schopni rychlého pohybu.

Ve starověké Spartě nikdo nemusel pracovat, tak bohatý národ to byl. Když spartanský muž dosáhl dospělosti dostal půdu a skupinu otroků.

Předpokládá se, že 97 % historie zmizelo v historii, to co se dochovalo představuje pouhá 3 % faktů. Je to samozřejmě způsobeno nedostatečnou dokumentací a často i faktem, že vítězové přebírají znalosti a zásluhy poražených, kterým upírají zásluhy. Likvidací znalostí a myšlenek, které se nehodí do názorů nových vládců a celé řadě dalších vlivů.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře