Někdy se nám stane, že uděláme skvrnu na oblečení, prádle nebo ubruse. Není to důvod ke smutku, protože mnohé skvrny můžeme vyčistit domácími prostředky, které můžeme mít po ruce. Patří k nim čpavek, glycerin, denaturovaný líh, terpentýn, kyselina citrónová, vinný ocet, čistý benzín a prací prášky. Nejdříve musíme určit původ skvrny a podle toho zvolit vhodný prostředek na její vyčištění. ]e-li to možné, čistíme skvrnu hned, protože čerstvé skvrny se čistí lépe než skvrny zastaralé.
Před čištěním každé skvrny musíme především zjistit, z jakého vlákna je tkanina vyrobena. Stačí, když vytrhneme z tkaniny útkovou a osnovní nit a opatrně je sirkou zapálíme. Když nit hoří jasným plamenem, jedná se o bavlněnou nebo lněnou tkaninu, jestliže nepatrně doutná a utvoří se škvarek, jedná se o vlnu nebo o přírodní hedvábí. Syntetická vlákna nehoří, ale taví se.
Účinek zvoleného prostředku na strukturu a barvu tkaniny musíme nejdříve vyzkoušet na jejím ústřižku, nebo nemáme-li k dispozici ústřižek, na vnitřních švech nebo na podsádce. Před čištěním si musíme připravit několik čistých útržků tkaniny bílé nebo přibližně stejné barvy, jakou má čištěný oděv, a vatu.
Skvrnu odstraňujeme z rubu a pod zašpiněné místo podložíme list savého papíru nebo nevelkou destičku z tvrdého papíru několikrát obalenou bílou tkaninou. Čisticí prostředek nejdříve naneseme kolem skvrny a potom postupně přecházíme od kraje do středu skvrny. Zabráníme tak tomu, aby se skvrna rozpíjela. Začínáme čistit nejdříve slabým roztokem čisticího prostředku a teprve, je-li to nutné, zkusme postupně použít koncentrovanější roztok. Skvrnu tampónem jen lehce potíráme a na tampon nikdy netlačíme.
Skvrny čistíme venku nebo na balkóně, v krajním případě aspoň u otevřeného okna. Po vyčištění musíme nechat oděv nejméně hodinu větrat a teprve potom žehlit.
Jak odstranit mastné skvrny
Mastnou skvrnu nejdříve vyžehlíme mezi dvěma až třemi vrstvami savého papíru. Část se vpije do papíru a pak teprve se pokusíme zbytek vyčistit benzínem.
Mastné skvrny můžeme posypat solí a třít savým papírem. Sůl několikrát vyměňujeme, dokud skvrna nezmizí. Čerstvou skvrnu také můžeme posypat mletou křídou a po několika hodinách prášek vyklepat.
K odstranění mastných skvrn si také můžeme připravit kašičku z bramborového škrobu a benzínu. Škrob musí být předem dobře vysušený. Pod tkaninu podložíme kousek překližky.
Čerstvé mastné skvrny na vlněných výrobcích zkusíme nejdříve odstranit teplým roztokem univerzálního pracího prášku. Když to nepomůže, použijeme benzín nebo padesátiprocentní vodní roztok čpavku.
Na světlých vlněných tkaninách odstraňujeme mastné skvrny benzínem smíchaným s páleným magnéziovým práškem. Vzniklé těstíčko naneseme na skvrnu a když směs zaschne, očistíme ji kartáčem. ]e-li to nutné, celou operaci opakujeme. je-li skvrna větší, musíme po vyčištění tkaninu vyprat v mýdlové pěně a pečlivě vymáchat.
Na tkaninách z černé vlny můžeme skvrny čistit roztokem, který si připravíme z jedné lžičky čpavku a dvou lžiček čaje.
Mastné skvrny na pleteninách odstraňujeme kašičkou z univerzálního pracího prášku a vody. Kašičku musíme vetřít do skvrny a za dvacet minut smýt teplou vodou. Skvrnu podložíme z rubu naněkolikrát složenou čistou utěrkou. aby na tkanině nezůstaly "mapy. Do husté kaše můžeme přidat trošku benzínu. ale předem se musíme přesvědčit. zda benzín tkaninu nepoškodí.
Mastné skvrny na bavlněných tkaninách doporučujeme smočit terpentýnem a přes savý papír několikrát přežehlit teplou žehličkou.
Staré mastné skvrny musíme nejdříve potřít bílým mýdlem rozpuštěným v benzínu v poměru 1:10 a po hodině směs smýt čistým benzínem.
Skvrny od rostlinného oleje, olejovek nebo jiných konzerv s olejem snadno odstraníme tamponem namočeným do petroleje. Potom musíme celý oděv vyprat v teplé vodě s pracím práškem. K vyčištění skvrny můžeme použít i práškovou křídu, kterou necháme působit přes noc a potom pečlivě vyčistíme.
Mastné skvrny na límcích sak a kabátů vyčistíme hadříkem smočeným v benzínu a soli.
Jak odstranit skvrny od vajec
Skvrny od vajec musíme vyčistit co možná nejrychleji, protože bílkoviny tvořící obsah vajec se časem mění v nerozpustné sloučeniny a nejdou vyčistit. Čerstvé skvrny můžeme vyčistit vodou s trochou čpavku, starší skvrny se můžeme pokusit vyčistit glycerinem nebo směsí glycerinu a čpavku v poměru 4 : 1. Glycerín musí být zahřátý na 35 až 40 °C. Skvrnu potřeme kartáčkem a směs necháme působit patnáct až dvacet minut. Potom musíme tkaninu vyprat.
Jak odstranit skvrny od mléka a zmrzliny
Čerstvé skvrny od mléka a potravin obsahující bílkoviny musíme okamžitě vymývat teplou, ale nikoli horkou vodou.
Jsou-li na světlé tkanině velké skvrny, musíme celou tkaninu ponořit do teplé mýdlové vody a potom vymáchat.
Jsou-li tyto skvrny na barevné tkanině, připravíme si směs ze dvou lžic glycerinu, dvou lžic vody a několika kapek čpavku.
Touto směsí potřeme zašpiněné místo. Skvrnu potom podložíme bílým bavlněným hadříkem, stejný hadřík přiložíme svrchu a přežehlíme.
Skvrny na barevných vlněných tkaninách doporučujeme namočit glycerínem zahřátým na 35 °C. Ten za deset minut smyjeme roztokem pracího prášku a vymácháme nejdříve v teplé a potom ve studené vodě.
Jak odstranit skvrny od čokolády a kakaa
Čerstvé skvrny od čokolády stačí přetřít roztokem čpavku nebo koncentrovaným roztokem soli. Staré skvrny na bílých tkaninách doporučujeme potřít peroxidem vodíku, nechat deset až patnáct minut působit a potom vymáchat tkaninu ve studené vodě.
Skvrny od kakaa můžeme odstranit roztokem čpavku, který si připravíme z půl litru vody a půl lžičky čpavku. Očištěné místo musíme proprat vodou. Bílé tkaniny můžeme přeprat ve studeném roztoku pracího prášku a potom vymáchat ve vodě s trochou čpavku. Nejdou-li skvrny dolů, můžeme je rovněž přetřít peroxidem vodíku a za deset až patnáct minut vymáchat ve studené vodě. Sušíme je na slunci nebo mrazu.
Ze světlých vlněných nebo hedvábných tkanin odstraňujeme skvrny od kakaa glycerinem teplým 35 °C. Za deset až patnáct minut opláchneme vyčištěné místo teplou vodou.
Jak odstranit skvrny od kávy a čaje
Skvrny od kávy nebo silného čaje můžeme z bavlněných tkanin odstranit kartáčkem namočeným v teplé vodě. Potom tkaninu pečlivě vypereme v teplém roztoku pracího prášku, do kterého přidáme půl lžičky jedlé sody nebo jednu lžičku čpavku na jeden litr vody. Nakonec dvakrát vymácháme v teplé vodě a jednou ve studené vodě.
Skvrny od kávy nebo čaje na vlněném obleku nebo kostýmu doporučujeme přetřít mokrým kartáčkem a vyždímat v ručníku. Na světlých vlněných tkaninách je lepší takové skvrny odstranit zahřátým glycerínem, kterým potřeme zamazané místo a necháme působit patnáct až dvacet minut. Potom glycerín odstraníme teplou vodou a vyčištěné místo vysušíme v ručníku.
Čerstvé skvrny můžeme také odstranit směsí čpavku a glycerínu v poměru 1 : 4 a starší skvrny roztokem kyseliny šťavelové (půl lžičky na půl sklenice vody). Po použití těchto prostředků tkaninu vypereme v pracím roztoku, do kterého přidáme dvě lžičky čpavku na dva litry vody a dobře vymácháme v čisté teplé vodě.
Jak odstranit skvrny od bílého vína
Čerstvé skvrny od bílého vína doporučujeme třít kouskem ledu za chladničky. dokud nezmizí. Potom místo vysušíme čistým plátěným hadříkem nebo ubrouskem. Nemáme-li po ruce led, můžeme použít velmi studenou vodu.
Staré skvrny nejlépe odstraníme směsí, kterou si připravíme z deseti váhových dílů kvalitního toaletního nebo pracího mýdla. jednoho dílu čpavku a dvou dílů terpentýnu. Touto směsí potřeme skvrnu, přepereme vodou s mýdlem a vymácháme ve studené vodě.
Jak odstranit skvrny od červeného vína
Na vyčištění čerstvých skvrn od červeného vína existuje několik návodů. Na skvrnu rychle přiložíme savý papír nebo měkký papírový ubrousek, víno rychle vysajeme a oděv co nejrychleji zapereme v čisté studené vodě, do které jsme přidali čpavek (jednu lžičku na jeden litr vody). Skvrnu můžeme potřít kašičkou ze lžíce soli a vody, necháme působit půl hodiny, propereme v pracím roztoku a potom vymácháme v teplé vodě. Nebo stačí skvrnu aspoň posypat solí a potom přeprat v mýdlové vodě.
Čerstvé skvrny na bílé tkanině doporučujeme přelít vařící vodou. Z bílého plátna odstraníme skvrny od červeného vína kyselým mlékem. Z bílých tkanin můžeme také tyto skvrny vyčistit roztokem peroxidu vodíku (dáváme jednu lžičku na půl sklenice vody). Potom vyčištěné místo opláchneme studenou vodou a vysušíme na slunci.
Jak odstranit skvrny od piva
Na všech tkaninách vyčistíme skvrny od piva vodou s pracím prostředkem. Do vody můžeme pro zvýšení účinku přidat prací sodu v poměru jedna lžička sody na jeden litr vody.
Z hedvábných tkanin nejlépe vyčistíme skvrny od piva vodkou nebo denaturovaným lihem, který zředíme napůl s vodou.
Jak odstranit skvrny od ovoce
Čerstvé skvrny od ovoce posypeme nebo pokapeme šťávou z citrónu a potom přepereme v pracím prostředku. Na bílých tkaninách doporučujeme skvrnu přetřít vařící vodou.
Staré skvrny od ovoce můžeme vyčistit roztokem kyseliny citrónové nebo šťavelové (použijeme dva gramy na sklenici vody) nebo zlehka zahřátým čpavkem (lahvičku se čpavkem dáme na chvilku do hrnce s horkou vodou).
Na bílé tkanině odstraníme staré skvrny od ovoce roztokem připraveným ze sklenice horké vody, půl lžičky peroxidu vodíku a půl lžičky čpavku. Ze světlého hedvábí odstraníme tyto skvrny lihem, který smícháme v poměru 1 : 1 s vodou.
Jak odstranit skvrny od medu
Skvrny od medu můžeme smýt vodou, do které jsme přidal trošku soli a několik kapek čpavku.
Skrvny od krve
Zašpiněnou tkaninu nejdříve na několik hodin namočíme do studené vody, potom ji vypereme ve studené vodě a nakonec ve vlažném pracím roztoku.
Staré skvrny od krve nejdříve potřeme roztokem čpavku v poměru jedna lžička čpavku na sklenici vody, potom roztokem boraxu, připraveným rovněž v poměru jedna lžička boraxu na sklenici vody, a nakonec oděv vypereme v teplé vodě.
Jak odstranit skvrny od potu
Skvrny od potu vznikají nejčastěji u podpaží. Musíme je odstraňovat co nejrychleji, jinak tkanina změní barvu a její struktura se poruší.
Z prádla odstraníme tyto skvrny roztokem soli. Vhodíme hrst soli do litru vody a do vzniklého roztoku prádlo nebo oděv na několik hodin namočíme a potom pečlivě vymácháme.
Z bílých vlněných, bavlněných a hedvábných materiálů můžeme tyto skvrny odstranit čpavkem. Místo přetřeme čpavkem a přežehlíme přes plátno namočené ve čpavku.
Na barených tkaninách doporučujeme tyto skvrny přetřít desetiprocentním roztokem denaturovaného lihu.
Ze svetrů, vest a jiných pletených výrobků doporučujeme skvrny od potu odstraňovat silným roztokem kuchyňské soli. Když to nepomůže, musíme potřít znečištěné místo lihem. Na podšívce je můžeme odstranit směsí skládající se z jednoho dílu čpavku, jednoho dílu denaturovaného lihu a čtyř dílů vody.
Na pánských oblecích se nejčastěji od potu zašpiní límec. Na jeho vyčištění si připravíme směs ze čtyř lžic čpavku, čtyř lžic vody a jedné lžíce soli. Důkladně zamícháme, namočíme do směsi kousek hadříku nebo tampón vaty, přetřeme zašpiněné místo a nakonec límec ještě jednou přetřeme čistou teplou vodou. Znečištěný límec na tmavých oblecích můžeme vyčistit kartáčem namočeným do benzínu.
Jak odstranit skvrny od deště
Někdy na oděvu zůstanou skvrny od deště. Můžeme je odstranit, když oděv propaříme žehličkou přes mokrou tkaninu.
Nezmizí-li skvrny po prožehlení, odstraňujeme je roztokem univerzálního pracího prášku (jedna lžička na jeden litr teplé vody). Zašpiněné místo přetřeme tímto roztokem a potom opláchneme měkkou vodou.
Jak odstranit skvrny od trávy
Čerstvé skvrny od trávy odstraňujeme teplým pracím roztokem s přídavkem čpavku (jedna lžička na sklenici mýdlového roztoku). Tyto skvrny také odstraňujeme roztokem kuchyňské soli. Dáváme jednu lžičku soli na sklenici teplé vody. Nakonec musíme oděv vymáchat v teplé vodě.
Jdou-li skvrny od trávy obtížně odstranit, můžeme použít denaturovaný líh, kterým skvrnu lehce přetřeme.
Ze světlých tkanin odstraňujeme skvrny od trávy tříprocentním roztokem peroxidu vodíku, do kterého přidáme několik kapek čpavku.
Jak odstranit skvrny od kosmetických přípravdků
Skvrny od rtěnky posypeme boraxem a potom celý oděv vypereme v pracím prostředku a vymácháme v čisté vodě.
Z tkanin, které pouštějí barvu, můžeme tyto skvrny odstranit směsí vytvořenou ze stejných dílů éteru a terpentýnu.
Na pleteninách musíme nejdřív skvrny od rtěnky pokrýt hustou kašičkou z benzínu a mastku a potom potřít horkým glycerinem.
Skvrny od laku na nehty můžeme odstranit směsí ze stejných dílů denaturovaného lihu a acetonu. Předem zkusíme na záložce, protože aceton některé druhy umělých vláken poškozuje.
Skvrny od barvy na vlasy odstraňujeme peroxidem vodíku smíchaným se stejným množstvím čpavku.
Kolínskou a voňavku nikdy nekapeme přímo na oděv, protože zanechávají skvrny. Objeví-li se přesto taková skvrna na oděvu, musíme čerstvou skvrnu okamžitě přetřít lihem.
Staré skvrny od kolínské nebo parfému můžeme odstranit směsí utvořenou ze stejného dílu čpavku a peroxidu vodíku.
Jak odstranit skvrny od inkoustu
Starým prostředkem na odstraňování inkoustových skvrn je šťáva z čerstvých rajčat nebo konzervovaná rajčatová šťáva.
Skvrnu podložíme polyetylénovým sáčkem a namočíme rajskou šťávou. Za deset minut šťávu spláchneme studenou vodou. Skvrna zmizí a přitom rajčatová šťáva nezanechá žádné stopy. Oděv potom musíme vyprat a usušit na slunci, aby zmizely i poslední stopy.
Na některé druhy inkoustu však rajčatová šťáva nepůsobí a potom musíme zkusit nějaký jiný prostředek. Například na skvrny nasypeme sůl a pokapeme kyselinou citrónovou. Když skvrna zmizí, musíme tkaninu vymáchat v čisté vodě.
K vyčištění inkoustové skvrny můžeme také použít glycerín.
Zamazané místo smočíme aspoň na hodinu do glycerínu, potom vymácháme v teplé, mírně osolené vodě. Zůstanou-lí stopy, vypereme je v teplém pracím roztoku.
Dalším prostředkem k čištění inkoustových skvrn je roztok čpavku a jedlé sody připravený v poměru jedna lžička čpavku a jedna až dvě lžičky sody na sklenici vody.
Na odstranění těchto skvrn z bílých tkanin si připravíme směs z jedné lžičky čpavku, jedné lžičky peroxidu vodíku 3 sklenice vody. Vatičkou namočenou do tohoto roztoku několikrát přetřeme skvrny. Potom musíme tkaninu vyprat v teplé vodě.
K odstranění inkoustových skvrn z barevných tkanin můžeme použit směs glycerinu a denaturovaného lihu v poměru 1 : 5. Staré inkoustové skvrny na barevných tkaninách odstraníme směsí terpentýnu a čpavku v poměru 1 : 11. Když skvrny zmizí, celou tkaninu musíme vyprat a dobře vymáchat.
Skvrny na hedvábných a vlněných tkaninách potíráme vatičkou namočenou do čistého terpentýnu. Vatu stále měníme. Potom tkaninu propereme v teplé vodě.
Zaschlé skvrny na vlněných tkaninách odstraňujeme petrolejem. Oděv potom musime pověsit na čistý vzduch, aby vyvětral.
Z kůže a kožených výrobků odstraníme inkoustové skvrny nejlépe teplým glycerinem nebo směsi glycerinu a denaturovaného lihu. Skvrnu také můžeme posypat silnou vrstvou vlhké soli a nechat dva dny působit. Potom sůl smeteme, kůži přetřeme houbičkou namočenou do terpentýnu a vyčistíme do vysokého lesku.
Čerstvé skvrny od červeneho inkoustu muzeme odstranit roztokem čpavku. Celou tkaninu potom musíme vymáchat v studené čisté vodě.
Skvrnu od propisovací tužky nejdříve přetřeme lihem a potom vypereme.
Jak odstranit skvrny od tuše a kvašových barev
Tyto skvrny můžeme odstranit pouze studenou vodou, do které jsme přidali nějaký mycí prostředek. Ušpiněné místo namočíme do studeného roztoku a po uschnutí vyčistíme kartáčem.
Jak odstranit skvrny od olejových barev
Skvrnu od olejové barvy musíme nejdříve rozpustit ředidlem a potom přetřít vatou namočenou do terpentýnu. Nakonec vypereme mýdlovou vodou.
Tyto skvrny musíme nejdříve zaprat benzínem nebo terpentýnem, potom posypat křídou a nechat uschnout.
Staré skvrny od olejových barev je nejlepší namočit terpentýnem, a když se rozpustí, vyčistit silným roztokem jedlé sody a nakonec pečlivě omýt vyčištěné místo teplou vodou.
Jak odstranit skvrny od lihových laků
Skvrny od lihových laků snadno odstraníme vatovým tamponem namočeným do lihu.
Jak odstranit skvrny od nitrolaku
Skvrny od nitrolaku čistíme acetonem nebo éterem. Protože se jedná o silné hořlaviny, nesmíme je použít v blízkosti ohně a v žádném případě při práci s nimi nekouříme.
Jak odstranit skvrny od sazí a uhlí
Čerstvé skvrny od sazí můžeme odstranit teplým pracím roztokem.
Skvrny od uhlí a staré skvrny od sazí musíme nejdříve potřít vatou namočenou do terpentýnu, potom přeprat v pracím roztoku a pečlivě vymáchat.
Jak odstranit skvrny od dehtu
Skvrny od dehtu namočíme do terpentýnu a posypeme křídou. Po deseti až patnácti minutách křídu očistíme. Když skvrna nezmizí, celou operaci několikrát opakujeme.
Staré a zaschlé skvrny od dehtu nejdříve potřeme tukem. Když změknou, nečistotu seškrabeme, skvrnu očistíme benzínem a látku vypereme v horkém pracím roztoku.
Jak odstranit skvrny od smůly
Z bavlněných tkanin odstraňujeme skvrny od smůly terpentýnem nebo benzínem. Vyčištěné místo musíme proprat mýdlovou vodou. ]e-li skvrna stará a velká, musíme ji nejdříve několikrát namočit v terpentýnu, když se smůla rozpustí, přetřeme ji lihem, a nakonec celý oděv vypereme ve vodě.
Z tmavých vlněných tkanin odstraníme skvrny od smůly hadříkem namočeným v čistém terpentýnu. Z bílých vlněných tkanin odstraňujeme tyto skvrny lihem a potom přepereme v mýdlové vodě.
Jak odstranit skvrny od rzi
Osvědčeným prostředkem na odstranění skvrn od rzi na tkaninách je citrónová šťáva. Skvrnu důkladně namočíme několikrát za sebou do citrónové šťávy a potom na ni zlehka přiložíme horkou žehličku a jen částečně vysušíme. Nakonec skvrnu opláchneme čistou vodou.
Skvrny také můžeme odstranit roztokem octa nebo kyseliny šťavelové v poměru jedna lžička kyseliny na sklenici vody. Roztok zahřejeme téměř do bodu varu a na krátkou dobu do něho namočíme znečištěné místo se rzí. Potom pečlivě vymácháme ve vodě, do které přidáme špetku jedlé sody nebo několik kapek čpavku. Když skvrny nezmizí, celý proces několikrát opakujeme.
Z barevných tkanin odstraníme skvrnu od rzi směsí utvořenou ze stejných dílů glycerinu, pracího prostředku a vody. Skvrnu touto směsí potřeme a necháme působit čtyřiadvacet hodin. Potom celý oděv vypereme a vymácháme.
Jak odstranit skvrny od jódu
Skvrnu od jódu musíme posypat jedlou sodou, polít octem a směs nechat působit nejméně dvanáct hodin. Potom zašpiněnou část tkaniny pečlivě vymácháme.
Jak odstranit skvrny od hypermarganu
Skvrny od hypermanganu beze stopy zmizí, když je namočíme do roztoku kyseliny šťavelové a vody. Dáváme jednu lžičku kyseliny na půl sklenice vody. Potom tkaninu vymácháme v horké a nakonec ve studené vodě.
Jak odstranit skvrny od kyselin
Skvrny od kyselin odstraňujeme roztokem sody ve vodě v poměru 1 : 10. Potom musíme tkaninu několikrát vymáchat ve studené vodě.
Jak odstranit skvrny od žehličky
Nevelké spáleniny způsobené příliš horkou žehličkou potřeme půlkou syrové cibule, tkaninu namočíme na dvě hodiny do studené vody a potom vypereme.
Tyto skvrny také můžeme odstranit tak, že je namočíme a posypeme boraxem. Uschlé vyklepeme.
Z bílých tkanin odstraňujeme spáleniny od žehličky směsi, kterou si připravíme z jedné lžičky peroxidu vodíku a několika kapek čpavku rozpuštěných v půl sklenici vody.
Jak odstranit skvrny od petroleje
Z bavlněných tkanin se snažíme skvrny od petroleje vyčistit teplou mýdlovou vodou. Nakonec zašpiněně místo vymácháme a přežehlíme teplou žehličkou.
Z vlněných tkanin odstraňujeme tyto skvrny benzínem. Na odstranění petrolejových skvrn ze světlých tkanin můžeme použít roztok čpavku v poměru 1 :8.
Jak odstranit skvrny od vosku a stearínu
Když nám ukápne vosk ze svíčky na ubrus, snažíme se ho nejdříve opatrně odrolit nebo lehce seškrábnout nožem. Potom na skvrnu položíme vlhký hadřík, překryjeme z obou stran několika vrstvami savého papíru nebo papírových měkkých ubrousků a přežehlíme horkou žehliěkou. Papír měníme, dokud skvrna nezmizí.
Někdy se stane, že nám vosk ze svíčky ukápne například na čalouněnou sedací soupravu. Skvrny z plyše nebo sametu odstraňujeme lihem nebo terpentýnem. Máme-li čalouněnou soupravu potaženou tkaninou s příměsí umělých vláken, nesmíme použít příliš horkou žehličku. jde-li o tkaninu z přírodních vláken, používáme horkou žehličku.
Jak odstranit skvrny od pečetního vosku
Skvrny od pečetního vosku odstraníme, potřeme-li je tampóem namočeným do směsi lihu a terpentýnu v poměru 1 : 1.
Jak odstranit skvrny od oleje do šicích strojů
Na čištění skvrn od oleje do šicích strojů používáme čpavek. Část oděvu, kde byla skvrna, musrme potom promachat v teplé vodě.
Jak odstranit skvrny od krému na boty
Umazané místo nejdříve propereme v pracím roztoku, do kterého přidáme trošku čpavku. Nepomůže-li to, použijeme benzín nebo denaturovaný líh. Zamazane místo potom znovu vypereme v pracím prostředku.
Jak odstranit skvrny od plísně
Čerstvé skvrny od plísně na bílém prádle odstraníme praním a vyvářením ve vodě, do které vymačkáme šťávu z několika citrónů. K odstranění starších skvrn použijeme roztok, který si předem připravíme z jednoho litru tříprocentního peroxidu vodíku, tří litrů vlažné vody a jedné lžičky čpavku. Prádlo do tohoto roztoku namočíme a necháme v něm několik hodin.
Nezmizí-li plíseň, připravíme si nový roztok. Nakonec prádlo vypereme, pečlivě vymácháme a usušíme, nejlépe na slunci.
Drobné skvrny na bílé tkanině můžeme odstranit tamponem namočeným do tříprocentního peroxidu vodíku, kterým místo několikrát potřeme. Potom tkaninu přepereme a vymácháme v teplé vodě.
Z barevných tkanin odstraňujeme tyto skvrny čpavkem, ale předem se musíme přesvědčit, zda nepouští barva.
Můžeme zkusit i jiný způsob, který se hodí pro bavlněné tkaniny. Skvrnu posypeme vrstvou nastrouhané křídy, přiložíme na ni savý papír a přežehlíme teplou žehličkou. Tento způsob je však méně učinný.
Na vlněných nebo hedvábných tkaninách potřeme skvrny nejdříve tamponem namočeným v terpentýnu, potom posypeme tenkou vrstvou suché křídy, přeložíme savým papírem a přežehlíme žehličkou.
Jak odstranit skvrny od much
Odstraňujeme vatovým tamponem namočeným do pětiprocentního roztoku čpavku.
Jak odstranit skvrny neznámého původu
Objevíme-li na oděvu skvrnu, jejíž původ neznáme, použijeme nejdříve nejstarší prostředek, studenou vodu. Pod skvrnu podložíme starý ručník a čistým hadříkem smočeným ve studené vodě začínáme přetírat skvrnu od krajů směrem ke středu. Čas od času hadřík přemácháme. Když skvrna zmizí, necháme tkaninu zvolna uschnout. Rozhodně nesušíme prudce žehličkou, mohla by se objevit další skvrna. Teplá voda je sice účinnější a rychlejší, ale můžeme ji použít pouze v případě, když stoprocentně víme, že skvrna není od masa, ryb, vajíčka, mléka, mléčných výrobků nebo krve. Bílkoviny obsažené v těchto produktech se totiž vlivem teplé vody srážejí a skvrnu pak už nikdy nevyčistíme. Zato skvrny od kávy, čaje nebo ovocných šťáv nejlépe odstraníme právě teplou vodou.
Neutrálním prostředkem k čištění skvrn neznámého původu je roztok čpavku a soli ve vodě.
Čištění šperků
Nejjednodušší způsob, jak vyčistit zlaté šperky, je vyvařit je v mýdlové vodě. Můžeme použít i jiný způsob, poněkud složitější. Šperky ponoříme na dvě hodiny do teplého roztoku utvořeného z patnácti gramů chlorovaného vápna, patnácti gramů jedlé sody, pěti gramů soli a sto gramů vody. Potom je omyjeme vodou, do které přidáme sodu (jednu lžičku na jeden litr vody).
Když kameny v prstenech ztratily svůj lesk, musíme šperky omýt ve vodě se čpavkem (dáváme šest kapek čpavku na sklenici vody). Potom je opláchneme čistou vodou a vyleštíme flanelovým hadříkem.
Drobné, ozdobně členěné zlaté šperky musíme namočit do mýdlové vody a opatrně vyčistit měkkým zubním kartáčkem.
Zlatý řetízek nejlépe vyčistíme tak, že ho vložíme do láhve s roztokem mýdla nebo pracího prostředku a lahví několikrát zatřepeme.
Šperky ze stříbra a alpaky nejdříve omyjeme v teplé mýdlové vodě a potom je přetřeme měkkým hadříkem, který namáčíme do směsi čpavku a práškové křídy. Necháme oschnout a vyleštíme flanelovým hadříkem do vysokého lesku. Stejným způsobem čistíme také šperky z jantaru a slonové kosti, jen s tím rozdílem, že směs čpavku a křídy nenecháváme uschnout, ale opláchneme ji čistou vodou a šperky vytřeme do sucha.
Stříbrné šperky, které nosíte jen občas k slavnostním příležitostem, ukládáme zabalené do černého papíru, potom nezčernají.
Komentáře