Výročí svatby a jejich názvy

0

Jednotlivé výročí svatby se historicky jmenují podle darů, kterými se manželé obdarovávají. Tato tradice se již nedodržuje, nebo velmi zřídka, ale pokud chcete svůj protějšek překvapit tak se inspirovat můžete.

1. Bavlněná svatba

Bavlněná svatba odkazuje na život jako v bavlnce, který byste měli žít a užívat si. Jako dary se hodí bavlněné kapesníčky pro dámy a pánové jistě ocení bavlněné ponožky jako tradiční dar.

2. Papírová svatba

První roky v manželství utíkají jako voda a aby ta voda nepromočila vaše soužití jako papír, tak si vztah můžete upevnit večeří s papírovými ubrousky.

3. Kožená svatba

Třetí výročí svatby se nazývá "Kožená svatba" a podle názvu by se manželé měli obdarovat věcmi z kůže. Pánové by mohli ocenit peněženku a dámy třeba kabelku.

4. Květinová svatba (ovocná)

Čtvrté výročí svatby se oslavuje jako květinová svatba a podle toho by měla vypadat minimálně výzdoba. Tuto oslavu si užijí pravděpodobně více ženy, ale to neznamená, že si pánové také nemohou přijít na své.
Vždyť přece pivoňka je od slova pivo, nebo ne? Ať tak či onak, květinová svatba se nazývá i ovocná svatba a s tím už se dá pracovat víc.

5. Dřevěná svatba

Páté výročí se zove dřevěné a tak by tomu měla odpovídat i výzdoba oslavy. A dárek může být v dřevěné dárkové krabici. Nebo spolu zasaďte strom a jestli už nemáte syna, tak je vhodná doba se o něj pokusit.

6. Železná svatba (zinková)

Šesté výročí svatby se nese v duchu železném, někdy nazývaném také zinková svatba. Ze železa lze sehnat cokoliv, tak ať váš dar k tomuto výročí je pevný jako svazek, který tím dárkem oslavujete.

Výročí svatbz

7. Vlněná svatba (měděná)

Vlněná svatba oslavuje sedmé výročí a teplý svetr z vlny ocení každý. I když měkké dárky někteří lidé zrovna nemusí, tak mu kupte něco z mědi, protože pro ty co neradi měkké dárky se svatba jmenuje i měděná svatba.

8. Bronzová svatba (plechová)

Bronzová svatba se slaví po osmi letech manželského soužití. Někdy se nazývá i plechová, ale není to proto, aby manžel přišel domů na plech. Je to kvůli materiálu, ze kterého má být dárek k oslavě.

9. Hliněná svatba

Devátý rok manželství se nazývá Hliněná svatba a dárek můžete pořídit z pálené hlíny.

10. Cínová svatba (růžová)

Deset let už něco znamená, je to první dvouciferné výročí a pro mnoho lidí je deset let velmi vysoké kulaté číslo. Co si budeme povídat, mnoho lidí k němu ani nedospěje a tak je opravdu co slavit.

11. Ocelová svatba

Manželství po jedenácti letech je již pevné jako ocel a jen tak něco ho nerozhází a název výročí je zrovna takové - ocelová svatba a šperk z nerezové oceli každá žena ocení. Pánové jistě ocení také něco ocelového, ženy mají velkou fantazii a tak vyberou zcela určitě něco výjimečného, jako jsou po těch letech ony samy.

12. Hedvábná svatba

Po oceli přichází jemnost a hedvábí. Dvanáctileté výročí se nese v duchu hedvábí.

13. Krajková svatba

Tři roky po desetiletém výročí přichází svatba krajková a přímo vybízí ke krajkovému spodnímu prádlu, což je dárek pro oba.

14. Slonovinová svatba

Dárky ze slonoviny se špatně shání a tak stačí protějšek symbolicky obdarovat porcelánovým slonem.

15. Křišťálová svatba (skleněná)

Při patnáctiletém výročí se dávají dárky ze skla nebo z křišťálu a po těchto materiálech se toto výročí i jmenuje.

20. Porcelánová svatba

Po dvaceti letech manželství již mnoho párů rozbije nejeden talíř a tak je vhodný dar porcelánová souprava pro dalších neméně let.

Z porcelánu se však vyrábí mnoho dekorativních předmětů, takže i klidná manželství mají z čeho vybírat.

25. Stříbrná svatba

Čtvrtstoletí v manželství už něco znamená a věcí ze stříbra lze v naší konzumní společnosti nalézt přehršel. Kromě šperků pro dámy existují i doplňky pro muže z tohoto ušlechtilého materiálu.

30. Perlová svatba

Po třiceti letech v manželství je vhodná společná večeře, kde hlavní chod budou ústřice. Můžete tak lehce ušetřit za perly, když budete mít štěstí.

35. Korálová svatba (plátěná, lněná)

Korálová svatba je označení pro den, kdy by manžel měl své manželce koupit korále. Pokud si na ně žena nepotrpí, tak se tomuto výročí říká i lněná svatba nebo plátěná svatba a tím se okruh možných dárků velice rozšířil.

40. Rubínová svatba

Čtyřicet let by mělo být něco speciálního a šperk s rudým rubínem se může zdát jako vhodný dar pro toto krásné kulaté výročí.

45. Safírová svatba

Po 45. letech v manželství by každá žena měla mít doma šperk se safírem.

50. Zlatá svatba

Půl století je výročí ze zlata a i lidé v tomto svazku mají právo být v lesku tohoto ušlechtilého kovu. Vhodné dary jsou, jak napovídá označení tohoto výročí, ze žlutého kovu.

55. Smaragdová svatba

55 let v manželském svazku se nazývá smaragdová svatba.

60. Diamantová svatba

Na diamantovou svatbu byste měli šetřit už od prvního roku, protože diamanty jsou čím dál dražší.

65. Kamenná svatba

Manželství je po tolika letech pevné jako skála a dárek by měl být také tak pevný, takže bez drahého kamene se neobejdete.

70. Platinová svatba (briliantová)

Sedmdesát let slaví jen málo párů, ale pokud mezi ně patříte, tak mnoho štěstí a zdraví do dalších let! A platinu můžete nahradit i překrásným briliantem.

75. Nebeská svatba (korunovační)

Nebeská svatba je svatbou korunovační a proto je možné ji vyznamenat oběma názvy. Dárkem jsou si lidé navzájem, ale květina či dárek samozřejmě potěší vždy.

80. Multi-platinová

Tato kategorie se musela vytvořit jen kvůli pár lidem na světě. A těm všichni závidí.

Tyto tradice není třeba dodržovat a člověk by musel být milionář, ale když dva táhnou za jeden provaz, tak často bývají nebo můžou být. V každém případě dary mohou být i symbolické v podobě krásných obrazů či obrázků. Důležité je vzájemné porozumění a k tomu nejsou materiální dárky potřeba, protože to je vždy záležitost duchovní podstaty.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře