Magie dnes

0
Magie

Magie člověka doprovázela již od počátku věků, snažila se o lepší lov, oheň i o ochranu před čímkoliv. Snažila se ovlivňovat ostatní členy v tlupě, o skrytí před nepřáteli, o ovládnutí duchů i spojení se světem mrtvých. Pod hlavičku magie se může schovat široká škála pojmů. Dnes je ten pojem téměř sprosté slovo nebo je jeho význam chápán jako pouťová atrakce. Jenže prvky z magie se používají stále, jen se tomu, chraň Bůh, neříká magie. Působení na podvědomí člověka v oblasti reklam je vytrhnuté z pod křídel magie. Hypnóza je dítě magie, celá psychologie vzešla z magie. Magie je souhrnný název pro pseudovědy ze kterých se zrodila ta dnešní věda. Může se nám to nelíbit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat.

Celé hnutí New Age, pozitivní přístup k životu, imaginace a spousta dalších malých fénixů vzešlo z popela spálené magie. Bude tu s námi pořád, na věky, jen se zapomene na původ. Všechno už tu bylo, jen to dostává stále nová jména.

Základní hnací síla člověka pojmenovaná libido, kterou tak označilo duo mágů, pardón je myšleno psychoanalytiků, Junga a Freuda, je stejná síla, kterou se snažili mágové ovládnout po celá tisíciletí. Různé národy, spolky a kultury ji pojmenovaly jinak, mesmerismus, fluidum, anima mundi, astrální světlo, svatý oheň Zarahustrův, antusbyrnum a další. Stejné je to i s podvědomím, které se ztotožňuje z mnoha různými výrazy z magie, jen dnešní "věda" slovo upřesnila a říká mu "nevědomí", protože přiznává, že o něm nic neví.

Magie má široký záběr od hermetického, přes etnologický až po vědecký výklad, ale každý z nich si to přizpůsobuje k obrazu svému a tak si často odporují navzájem. Hlavní význam však byl, je a bude vědění. Není důležité jak tomu říkáme, víme že nás to provází. Říkejte tomu třeba psychologie v marketingu, jen je to stejné co kněží používali již pradávno. I když v některých oblastech jsou pokroky sofistikovanější, ale jiné jsou zase zakrnělejší. Třeba hypnóza se neustále pohybuje na okraji zájmu propasti a mnohokráte ji chtěla věda svrhnout jako nevědeckou, ale stále se drží, protože má našimi pěti smysly viditelné výsledky.

Nemůžeme na závěr nezmínit (ne)slavný citát Ernesta Rutherforda, který po nalezení přeměny prvků a výkřiku jeho kolegy: "to je důkaz magie, alchymistická transmutace v praxi! ho okřikl slovy: "Nepoužívej tato slova! Chceš abychom byli vyhozeni z akademie věd?! Musíme použít nová slova pro staré procesy.".

Mohlo by se vám líbit

Komentáře