Dorozumívání slonů
Už před rokem 1985 se přišlo na to, že sloni jako jediní pozemští savci vysílají subsonické zvuky v intervalu 14—25 hertzů, pod prahem lidského vnímání. Když Kateřina Payneová, vědecká pracovnice Newyorské zoologické společnosti, pozorovala slony ve Washingtonském zoo v Oreganu, pocítila náhle ve vzduchu nezvyklé chvění, které trvalo 10—15 sekund. „Bylo to,jako když vibruje nejnižší tón nějakého většího dechového nástroje, nebo jako slabá nárazová vlna, kterou byste považovali za vzdálené hřmění,“ vybavovala si badatelka.
Payneová a její kolegové použili k akustickým měřením sloních zvuků vyspělou techniku a zjistili, že tyto zvuky odpovídají jednak chvění čelní dutiny tam, kde nosní průduchy vstupují do lebky, jednak chvění, které doprovází slyšitelné hlasové projevy, jako je řev a mručení.
Pozdější pozorování afrických slonů v Amboselském národním parku v Keni, i slonů indických ze zoologických zahrad v Oregonu a na Floridě ukázaly, že infrazvukové signály přenášejí pestrou škálu sdělení. Když zavřískne mládě, hned se k němu pohne několik dospělých samic, které začnou vydávat zvuky o nízkých frekvencích. Dospělí sloni vydávají mnoho infrazvukových signálů, když se skupina dává do pohybu, nebo když přivádějí ztracené mládě zpátky k matce. (New York Times, 11. února; Daily Telegraph, 12. února; Saudi Gazette, 13. února; St Louis (Missouri),Post-Dispatch, 25. února 1986).
Střípky ze světa slonů
V indickém Terai spásalo stádo slonů plantáž cukrové třtiny, a tak lidé zapálili křoví na mezi, aby je odehnali. Sloni načerpali v blízkém potoce vodu, oheň uhasili a pokračovali v hostině. (The Times, 14. srpna 1954).
V západním Bengálsku vtrhlo 150 slonů do ilegální palírny, vypili spousty načerno vyrobeného destilátu a pak pět lidí zabili, dvanáct dalších zranili, demolovali sedm betonových staveb, dvacet chatrčí a několik akrů kukuřice. (San Francisco Chronicle, 20. července 1974).
V pralese u Putalemu (severní Srí Lanka) zastřelil pytlák sloního samce kvůli slonovině. Když došel až k němu, aby mu odřezal kly, srazil ho k zemi jiný slon a pak po něm dupalo celé stádo, dokud ho neusmrtilo. (Sunday Express, 19. listopadu 1978).
Sloní války na Sumatře
Již v dubnu r. 1983 asi polovina z 230 slonů, nuceně přestěhovaných z pralesů jižní Sumatry. aby se uvolnilo místo pro nové osady, prorazila elektrický plot, dala se na pochod domů do okolí Air Sugihanu a po cestě ničila úrodu.
— Sloní stádo, které se v lednu 1984 zatoulalo z rezervace v severní Sumatře, se proběhlo po 25 akrech marihuany a obrátilo pěstitele na útěk.
— V prosinci 1983 podniklo 20 slonů nájezd, od září už dvacátý, na blízkou vesnici a kokosové palmy. (Daily Telegraph + Sun, 5. dubna 1983; Daily Telegraph, 4. a 31. ledna; Londýn, Štandard, 30. ledna 1984).
Sloní umění
Ruby, indická slonice z phoenixského zoo v Arizoně, se učí malovat. Když si majitelka všimla, že slonice občas sebere pár klacíků a vyškrabává do hlíny znaky, vybavila ji malířským štětcem. aby si mohla malovat. Ruby si chobotem vybírá z osmi barev na paletě, ale zdá se, že přednost dává červené, modré a žluté. Že by sloni viděli barevně?
Zajímavosti o slonech
Sloni jsou největší suchozemští živočichové na světě.
Největší slon vážil 10 885 kilogramů a měřil 4 metry v kohoutku.
Mládě slona váží při narození kolem 100 kg.
Těhotenství slona trvá nejdéle ze všech zvířat. Těhotenství trvá 22 měsíců od početí k porodu (téměř 2 roky).
Kůže slona je 2,5 centimetru tlustá.
Slon vycítí vodu na 15 kilometrů.
Sloni se dožívají více než 70 let.
Jedna z nejdražších káv světa je vyrobena z trusu thajských slonů.
Sloni předou jako kočka, používají to jako prostředek ke komunikaci.
Sloní srdce váží 12 - 21 kilogramů.
Sloni mají pomalou tepovou frekvenci - kolem 27. Kanárci mají pro srovnání - 1000.
Sloni zvedají své choboty do vzduchu a kymácejí s ním ze strany na stranu, aby se cítili lépe.
Slon se může reprodukovat ve věku 16 let, ale jen velmi vzácně mívá více než čtyři potomky za svůj život.
Sloni mají špatný zrak, ale úžasný čich.
Afričtí sloni mají nejlepší čich v celé živočišné říši.
Sloni používají uvítací ceremoniál, když se člen stáda vrací po delší době zpět.
Sloni se můžou na sluníčku spálit, tak se chrání pískem.
Sloni pláčou, hrají si, mají vzpomínky a smějí se.
Sloni jsou velmi sociální a používají své kly k "objímání".
Sloni preferují jeden kel před druhým. Stejně jako lidé jsou buď leváci nebo praváci.
Když v roce 2012 zemřel milovník slonů Lawrence Anthony tak k jeho domu dorazilo stádo slonu, aby ho oplakávalo.
Kly jsou vlastně sloní řezáky. Jsou určeny pro obranu, kopání do vody a zvedání věcí.
Sloni mohou dostat rakovinu je ve velmi vzácném případě, protože mají 40 kopií genů nádorového supresoru p53. Lidé mají dvě.
Sloni spí 2 - 3 hodiny denně.
Dospělý slon sní denně 300 kg potravin a vypije 160 litrů vody.
Sloni se bojí včel.
Psi a sloni jsou jediní zvířata, kteří instinktivně rozumí ukazovacím příkazům pomocí ruky.
Sperma myší je větší než sloní sperma.
Chobot slona má více než 40 000 svalů. Pro srovnání člověk má dohromady jen 639 svalů.
Sloni a šimpanzi vykazují vzorce chování podobné posttraumatického stresu a deprese.
100 slonů denně je zabito pro slonovinu.
Pár klů může dosáhnout až 200 kg váhy.
Sloni nemají rádi arašídy.
Samice slonů má nejdelší reprodukční anatomii ze všech suchozemských zvířat. Vagina slonic je až 1,3 metrů hluboká.
Tomáš Alva Edison zabil v roce 1903 slona, aby dokázal nebezpečnost střídavého proudu svého hlavního protivníka - Tesly.
Sloni mají nohy pokryty měkkým polstrováním, které jim pomáhají zachovat rovnováhu v nerovném terénu a nevydávají žádný zvuk.
Sloni mají vysoce vyvinutý mozek, největší ze všech suchozemských savců. Mozek je 3-4x větší, než u lidí, i když je v poměru k tělesné hmotnosti menší. Váha sloního mozku může dosahovat až 5 kg.
Sloni mají 3x více neuronů v mozku než lidé.
Sloní pólo je oblíbený sport v Indii, Nepálu a Thajsku.
Slon je jediný savec, který neumí skákat.
Komentáře