Thomsonova bylinná medicína

0

Jedním z nejslavnějších bylinářů v období po vzniku Spojených států byl Samuel Thompson (1760-1843). Rodák z Alsteadu ve státě New Hampshire získal znalosti v oboru přírodního léčitelství od jisté porodní báby a od indiánů. Kolem roku 1800 mu vážně onemocněla dcera, a protože si nebyl jist svým léčitelským uměním, povolal k ní studovaného lékaře. Ten ale prohlásil její stav za beznadějný. Thomson se tedy ujal jejího léčení sám a podařilo se mu ji uzdravit horkými koupelemi a bylinami. Brzy poté se začal léčitelství věnovat profesionálně.

Thomson byl přesvědčeným odpůrcem tehdejší oficiální medicíny užívající mnohdy drastické postupy - jako bylo pouštění žilou, používání silných projímadel a rtuti. Takovému léčení se říkalo "hrdinské", ale hrdinou tam byl především pacient.

Ukažme si to na příkladu onemocnění George Washingtona. Jednoho dne v roce 1799 dostal Washington, postarší, ale jinak zdravý "otec vlasti", bolení v krku, horečku a zimnici. Dnes by pravděpodobně šlo o streptokokovou angínu nebo nějakou méně závažnou infekci, která by se snadno zvládla klidem na lůžku, teplými nápoji a rostlinnými antibiotiky, jaká jsou obsažena například v česneku, cibuli nebo vodilce.

Namísto toho mu "hrdinní" lékaři pustili žilou tak mohutně, že ho připravili o dva litry krve. Extrémně zesláblému pacientovi pak ještě naordinovali "pročištovadlo" a rtuťová smrt pak následovala do 24 hod.

Thomsonovými hlavními zbraněmi byly byliny a horké koupele - nechal se inspirovat termálními koupelemi, jaké byly obvyklé v Evropě, minerálními lázněmi, potnými "chýšemi" indiánů a jejich bylinným léčitelstvím. Jeho oblíbenou rostlinou byla lobelka, označovaná za indiánský tabák, jejíž šťáva ve větším množství vyvolává zvracení - odtud její název "vrhavka". Roku 1809 byl Thomson uvržen do vazby pro údajnou vraždu, jíž se měl dopustit podáním vysoké dávky lobelky. Byl omilostněn pro nedostatek důkazů o jedovatosti lobelky.

Samuel Thomson možná nebyl zrovna bylinářský génius, ale určitě měl neobyčejné obchodní nadání. V roce 1813 si nechal svoji léčebnou metodu "Thomsonova zdokonalená rostlinná léčba" (Thompson's Improved System of Botanic Practice of Medicine) patentovat, takže si mohl nadále nechat platit za šíření poznatků odvozených od indiánského léčitelství. "Rodinná práva" na Thomsonovo "vylepšené léčení" se dala koupit za 20 dolarů. Od roku 1822 si připočítával další 2 dolary za návod The New Guide to Health, or the Botanic Family Physician (Rukojeť zdraví aneb rodinný bylinný lékař), který mezitím sepsal Razil heslo: "Každý muž sám sobě lékařem", ale většinou si "rodinná práva" kupovaly ženy-léčitelky. Mnohé z nich uvítaly příležitost dodat punc legitimity vlastním léčebným postupům, kterým se naučily od svých matek a dalších žen ústním podáním.

V roce 1839, kdy jeho popularita dosáhla vrcholu, měl Thomson údajně již na 3 miliony přívrženců. Číslo je to jistě přehnané, ale faktem zůstává, že jeho léčení rostlinnými prostředky bylo v Americe velice populární. Podle jeho tvrzení plná polovina obyvatel státu Ohio používala k léčení jeho metody - jeho odpůrci namítali, že to byla pouhá třetina.

Zpočátku používali Thomsonovi přívrženci 65 druhů rostlin, které odebírali od shakerů (američtí sběrači a pěstitelé bylin 19.stol.). Thomsona brzy napadlo, že by se dalo vydělat víc na zásilkovém prodeji už namíchaných sušených směsí. Spolu s lidmi, kteří si koupili jeho "rodinná práva" začal zakládat tzv. Sdružení přivrženců bylin (Friendly Botanic Societies), což byly podniky, které od něho nakupovaly recepty, míchaly a balily byliny a rozesílaly je po celém území Spojených států.

Protože měl Thomson recepty patentovány, vešla jeho léčiva ve známost jako "patentované léky", ty byly velmi oblíbené, přinášely značný zisk a rozšiřovala se jejich výroba. Některé byly kvalitní, ale často šlo o bezcenné břečky, jejichž podstatnou složkou byl alkohol, opium a kokain, prodávané podomními obchodníky. Nestydaté zvyšování cen ze strany prodejců vedlo Kongres k ustavení Úřadu pro kontrolu potravin a léků (Food and Drug Administration, tzv. FDA).

Thomsonovo "vylepšené léčení" vyšlo po jeho smrti v roce 1843 z módy. Někteří praktičtí léčitelé se ho však drželi dál. Jedním z nich byl jistý Dr. John Kellogg z Battle Creek v Michiganu, jenž byl původcem první, zdravé výživy (obilných vloček) a zakladatelem Kelloggovy společnosti vyrábějící cereálie (Kellog's cereal company). Po Thomsonovi převzali kormidlo přírodního léčitelství v Americe homeopati a eklektici.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře