Ekonomická krize Covid-19?

0
Ekonomický růst v období koronavirusu / zdroj img: pixabay.com

Může koronavirus zlikvidovat moderní ekonomii? Může některá pandemie srazit hospodářský růst a navrátit nás hluboko do minulosti? Tyto a podobné otázky jistě visí ve vzduchu a existuje na ně vůbec odpověď?

Hospodářské krize minulosti

Všechny ekonomické krize minulosti jsou zpětně analyzovatelné a dokážeme zjistit i důvody. Velká hospodářská krize, která začala roku 1929 ovlivnila doslova celý svět a je i jednou z hlavních příčin, která vedla k II. světové válce. Mezi hlavní příčiny se uvádí zrušení zlatého standardu, přehnaném optimismu v hospodářský růst a lehkým úvěrům, které vedly ve vysoký růst akcií vysoko převyšující jejich reálnou hodnotu. Připomíná vám to něco? I v krizi z roku 2008 se lehkomyslnost několika vymstila všem.

Vysoký standard domácností a strach z budoucnosti a tím obrovské snížení spotřeby vždycky zapříčiní obrovský pád, ale je to opravdu nutné? Jíst se musí, dojíždět do zaměstnání také, to jsou hodnoty, které mají reálný podklad a drží základ ekonomiky, ale pak jsou tu nafouknuté bubliny, které občas prasknou.

Problémy ekonomiky v pandemii koronaviru

Ekonomická krize v obodbí koronaviru nevznikla jako prasklá bublina známá z minulých krizí. Dokonce i některé oblasti netratily vůbec a některé měly zvýšenou poptávku. V době propuknutí covid-19 lidé začali hromadně nakupovat potraviny a věci potřebné k přežití, třeba toaletní papír, hospodářství všech zemí tento nápor zvládla bez problémů. Horší to bylo u nedůležitých věcí, které jsou nadstandard, třeba cestovní ruch. Ten byl ukončen násilně, ale je to část ekonomiky, která často není dominantní a tak úbytek pracovních míst a poptávka po zboží v globálním měřítku nebyl tak markantní. Poptávka po nových vozech byl utlumen z důvodu strach z budoucnosti a nikdo si nebyl jist, jestli svět bude někdy jako dřív.

Svět se po téměř půl roku od objevení nové nemoci pomalu začíná vracet do normálu a škody jsou obrovské, ale většina lidí nestrádala a narostl především dluh států. Novodobá ekonomika je však založená na dluhu, bez dluhů nejsou peníze a tak možná paradoxně pomůže tato krize změnit dlouhodobě neudržitelný standard neustále rostoucího dluhu a ekonomického růstu.

Ekonomická proměna

V důsledku ekonomického úpadku bude možná určitá snaha o proměnu měnového systému. Fyzické peníze nejsou dlouhodobě udržitelné, jsou nepraktické a nákladné, nyní jsou i potenciální přenašeč virových onemocnění. Takže bezhotovostní platby budou nadále preferovány jako jediný možný způsob platby, ale je to dostačující? Neustále rostoucí dluh je také chiméra budoucnosti. Bitcoin a další měny nezávislé na vládách jsou určité řešení, ale to se zase nelíbí vládám, které ztrácí svůj vliv a jak řekl Rotchschild, kdo drží moc nad penězi nemusí se zajímat o to kdo vládne.

Pandemie však otevřela nové trhy a utužila opatrnost, což v důsledku může vést k silnějším základům ekonomiky. Všechno zlé je pro něco dobré.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře