Zombieland: rána jistoty

0
zombieland 2: rána jistotz

Po deseti letech, kdy se snímek, nyní již kultovní, stal hitem, tak se představitelé hlavních rolí v tomto filmu – držitel ceny Emmy Woody Harrelson (Podfukáři, Pokerový král), Jesse Eisenberg (The Social Network), Abigail Breslin (Tísňová linka, Koření života) držitelka Oscara Emma Stone (La La Land) – znovuspojili své síly se zkušeným matadorem filmového průmyslu Rubenem Fleischerem (Gangster Squad – Lovci mafie, Venom).

Čtveřice našich zabijáků zombie se vydává na pouť plnou absurdní destrukce, která je zavádí do Bílého domu a na mnoho dalších míst Spojených států, během které jsou nuceni čelit celé řadě nových druhů zombies, které vznikly v době, jež uběhla od událostí prvního snímku, a současně se setkávají s novými přeživšími lidmi. Především se ale musejí vypořádat s neshodami, kterých jejich sarkastické nouzové rodině rozhodně zažívá více než dost.

Snímek Zombieland: Rána jistoty se natáčel v exteriérech v Georgii, mimo jiné například v Macon, ve Stone Mountain, ve Fayetteville či v Atlantě, a nemalá řada scén se natáčela také v ateliérech Pinewood.

Zombieland: rána jistoty

Nikdo nebyl schopen předvídat, jakého kultovního statutu se po své premiéře snímek Zombieland dočká. Nyní již ikonická zomedie, hororová komedie, jež rozpustile mapuje souboj nemrtvých s přežívajícími bojovníky, stála na počátku období, ve kterém filmoví a televizní tvůrci začali k žánru zombie filmů přistupovat odlišným způsobem. Díky režijnímu vedení Rubena Fleischera, svěžímu scénáři Rhetta Reese a Paula Wernicka a neuvěřitelně talentovanému a zdatnému hereckému týmu – Woodymu Harrelsonovi, Jesse Eisenbergovi, Emmě Stone a Abigail Breslin – se filmu Zombieland podařilo dosáhnout velkého úspěchu u kritiky i u diváků a utržit celosvětově přes 100 milionů dolarů.

Jedním z důvodů, proč si ho diváci tak oblíbili, je to, že je velmi emocionální a zaměřuje se na postavy a jejich vztahy v naprosto stejné míře jako na prostřelování hlav zombies,“ míní Fleischer. „A scénář byl ohromně zábavný a naprosto originální. Rhettovi a Paulovi vděčíme za mnohé, podařilo se jim napsat výtečný scénář, který tuhle naši pouť celou zahájil. Ale pak se ho samozřejmě ujali také skvělí herci.

Co se týče Zombielandu, zombies, akční scény, humor, osobitost, výbuchy, pyrotechnika – to je jen taková třešnička na celém dortu,“ souhlasí Reese. „Ve skutečnosti tu nejvíce záleží na čtveřici protagonistů. Baví nás sledovat, jak to mezi nimi jiskří, když jsou pohromadě, a právě na tom celý příběh stojí – stejně jako obliba celého filmu u diváků. Toužíte po tom, abyste s těmi lidmi měli možnost strávit více času.

Taková kultovní klasika si jistě zasloužila vlastní filmovou sérii. Proč tedy trvalo deset let, než jsme se dočkali pokračování?

Skutečnou výzvou zde bylo získat scénář, který by stál za to, abychom podle něj pokračování natočili,“ říká Fletcher. Pro režiséra, který se mezitím ujal režie celé řady dalších snímků včetně filmů jako Venom nebo Gangster Squad: Lovci mafie, bylo také velice důležité, aby se scénář líbil představitelům hlavních rolí. Snímek Zombieland byl jeho režijním debutem a snaha zopakovat takový úspěch i podruhé se podobala…inu, vzkříšení mrtvých. „Herci se domnívali, že s ohledem na to, že si první film diváci tak oblíbili, se nemůžeme pokoušet natáčet pokračování, pokud si nebudeme jisti, že bude přinejmenším tak dobré jako původní film.

Reese a Wernick byli v uplynulých deseti letech velmi vytíženi prací na dalších projektech (včetně fenomenálně úspěšné série Deadpool), ale herci a celý štáb trpělivě čekali, až se jim podaří vytvořit scénář, který by vyhověl těmto vysokým nárokům. „V průběhu oněch deseti let vzniklo dost možná deset různých scénářů, ale nikdy nám nepřišlo, že by splnily naše očekávání, které jsme od pokračování měli,“ říká Eisenberg. „Ale nakonec jsme se dočkali scénáře, který byl tak výtečný, že by se jednalo o úžasný snímek i v případě, že by nijak nesouvisel s předchozím filmem.

Museli jsme se poněkud usmívat nad tím, jakého úspěchu se v tomto žánru řadě filmů podařilo dosáhnout, protože mám dojem, že se nám ho v roce 2009 podařilo poněkud oživit,“ míní Reese. „Takže když jsme se k němu vrátili, stáli jsme myslím především před otázkou, jak vymyslet originální příběh, který by současně vysvětloval, proč jsme diváky na deset let opustili.

Jedná se o kombinaci komedie a akčního snímku a dramatu a také romantického snímku. Jeho atmosféra je velice pečlivě vyvážená, zejména v případě tohoto pokračování,“ říká Wernick. „To zahrnuje i některé odkazy na comics Živí mrtví a na Bílý dům. Žánr zombie snímků prošel vývojem a my se zkrátka snažíme držet krok.

Jejich scénář byl skutečně výjimečný a myslím, že právě to bylo důvodem, proč jsme toužili natočit pokračování,“ prohlašuje Stone. Harrelson, o kterém Fleischer prohlašuje, že měl na kvalitu scénáře pokračování největší nároky, s tím souhlasí. „Podařilo se jim napsat skutečný hit. Jsou to úžasní scenáristé. A scénář pokračování je toho důkazem.

Stejně jako v případě prvního snímku byl ale scénář pouze odrazovým můstkem. Fleischer je známý tím, že dává velký prostor celému tvůrčímu týmu, čímž se mu daří dosáhnout dokonalé kombinace skvělého příběhu a skutečně přirozeně vtipných, působivých a nijak neomezovaných hereckých výkonů. A pokud k tomu přidáte věrohodné vztahy mezi postavami a režisérův specifický smysl pro humor, je výsledkem týmový projekt, který odráží nadšení čtveřice jeho protagonistů pro likvidaci zombies.

Pro Harrelsona návrat k sérii Zombieland znamenal také návrat ke skutečné zábavě. „Lidé se mě často ptají, při natáčení kterého filmu jsme si užili nejvíce zábavy. A myslím, že první Zombieland patří mezi trojici nejzábavnějších filmů, jaké jsem kdy natáčel,“ říká. „Ruben, náš neohrožený vůdce, je skutečně skvělým režisérem a s radostí podpoří každého, kdo chce zkoušet něco nového. A pak jsou tu samozřejmě také herci. Jde o jeden z těch filmů, při jejichž natáčení je těžké mít špatnou náladu. I kdybyste na natáčení přišli se špatnou náladou, zanedlouho se vám zlepší, protože všichni zúčastnění se skvěle baví a jsou naprosto v pohodě. Je to jako pracovat v zábavním parku.

Když se znovu setkáváme se čtveřicí našich protagonistů – Columbem, Tallahasseem, Wichitou a Little Rock – zjišťujeme, že se jejich improvizovaná rodina usadila a žije novým životem v Bílém domě. Ano, v tom Bílém domě.

Ale jak už tomu v případě rodin bývá, mají také jisté problémy. Tak se ostatně pozná, že jde o skutečnou rodinu, nebo ne? Columbus a Wichita spolu bydlí v Lincolnově ložnici, a ačkoliv Columbus je připraven jejich vztah posunout na další úroveň, ale Wichita je ze své podstaty samotářka a usedlý život jí příliš nevyhovuje. Tallahassee se také s jistými výhradami stal členem rodiny a snaží se být otcem Little Rock, ze které se mezitím stala mladá žena. Jakožto vzpurná teenagerka touží Little Rock po společnosti stejně starých lidí a po šanci opustit nudný Bílý dům.

Což skutečně výrazně irituje Tallahasseho. Wichita a Little Rock se nejsou schopny se situací vyrovnat a vydávají se na cestu, ale ta je plná nejrůznějších překážek – a tím nemyslíme pouze skutečnost, že je pokryta ostatky nemrtvých. A když Little Rock Wichitu opustí, protože se rozhodne spojit s neohippie pacifistou Berkeleym (Avan Jogia), vrátí se Wichita do Bílého domu, aby povolala posily a pustili se společně do pátrání po tom, kam se Little Rock poděla.

I o deset let později jsou stále rodinou. Ale mají problémy se vzájemnými vztahy,“ říká Stone. „Jak plyne čas, zombies se poněkud vyvíjejí. Objevují se takové, které je mnohem náročnější zlikvidovat. Takže se všichni společně snaží přizpůsobit nové situaci, a některá z pravidel, která jim pomáhala přežít, už příliš nefungují.

Jedním z výrazných prvků původního snímku Zombieland jsou Columbova pravidla o tom, jak přežít zombie apokalypsu, která se objevují na plátně v zásadních chvílích. Nejdůležitější z nich? Rána jistoty: dávejte si velice dobrý pozor na to, abyste zombie střelili dvakrát a ujistili se tak, že je zlikvidovaná. Bohužel pro naše hrdiny se ale zombies vyvíjejí a oni jsou tak nuceni čelit T-800, speciálnímu druhu zombies, které připomínají terminátory, jsou odolné a je notoricky těžké je zabít.

Pro Columba, který díky pravidlům přežívá, má adaptace na novou situaci jistá úskalí. Nejen že se vyvinuly zombies, ale vyvíjí se také ústřední čtveřice, což znamená, že jeho pohodlný život bere za své a nastává chaos. „Můj hrdina je v tomhle filmu sebevědomější, ale je to sebevědomí neopodstatněné. Strávil už s Woodyho postavou deset let, ale Woody stále neakceptuje skutečnost, že by mu mohla být jeho postava důstojným spolubojovníkem,“ říká Eisenberg.

Columbus je někým, kdo apokalypsu přežil díky svému vlastnímu logickému myšlení, nikoliv díky síle nebo štěstí. Jde o to, co by asi dělal obyčejný člověk, kdyby se v tomhle světě ocitl? Pokud se jedná o člověka chytrého, nervózního a skromného, pak by se patrně pokusil vypořádat se se svou novou situací logickým uvažováním,“ pokračuje. „Veškeré jeho OCD a pečlivé plánování a rozebírání detailů mu umožnilo přežít prostřednictvím souboru pravidel, která si vytvořil. Není to typ člověka, od kterého byste v takovém světě očekávali, že se mu podaří přežít, ale jak se s ním seznamujete, uvědomujete si, že jde o někoho, kdo by skutečně mohl být schopen přežít.

Columbus je spojovacím článkem, který drží celou rodinu pohromadě, protože po rodině tak zoufale touží a ta je pro ně všechny velice zásadní,“ míní Stone. „A sice tu máme výrazné osobnosti a legrační mezilidské vztahy, ale ve výsledku by bylo zábavné tuhle čtveřici sledovat za všech okolností, ať už se musejí vypořádat s apokalypsou nebo by se jen potloukali dnešním reálným světem, byli by skvělí naprosto kdekoliv.

Tallahassee se naproti veškerým očekáváním s rodinným životem smířil, a to i přes svou tuláckou povahu. Tráví většinu času v garáži s prezidentským vozovým parkem a vylepšuje své nové auto, Bestii, prezidentskou limuzínu dovedenou do extrému. Protože se stal pomyslným otcem Little Rock, pochopitelně se mu příliš nezamlouvá, když začne Little Rock toužit po větší volnosti.

Tallahassee se nejprve domnívá, že mají společnou zálibu a vášeň pro Elvise, takže se domnívá, že se mohla vydat do Gracelandu,“ říká Harrelson. „Nejsme si jisti, jestli bude v Gracelandu v bezpečí, ale chceme ji najít.“ Tallahasseemu se ale nezamlouvá ani to, jak moc mu vyhovuje život, který nikdy nezamýšlel vést.

Woody je génius. Ještě nikdy jsem neviděl nikoho improvizovat v rámci postavy tak detailně, že se jim podařilo vytvořit natolik barvitou postavu, že mohou improvizovat víceméně libovolným způsobem,“ říká Eisenberg. „Naučilo mě to hodně o způsobech komediální improvizace, která by neměla být pouze prostředkem, jak do filmu zakomponovat zábavnou průpovídku, které se diváci zasmějí, protože si současně budou uvědomovat, že na ně pomyslně pomrkáváte. Ale mělo by jít hlavně o to poznat svou postavu natolik, že vtipem je věrohodnost, s jakou jste se vžili do toho, co vaše postava prožívá. A on je v tom zkrátka nejlepší.

Podobně jako Tallahassee i Wichita původně chtěla žít po svém – ačkoliv společně s Little Rock, svou kamarádkou. Takže když ji Columbus požádá o ruku, pochopitelně s diamantem, vyvede ji to natolik z míry, že se rozhodne utéct. „Takový závazek je pro ni natolik děsivý, a to navzdory skutečnosti, že na celém světě nejsou žádní další lidé,“ popisuje Eisenberg.

Ale před svým odchodem nechá na rozloučenou krátký vzkaz. „Wichita stále touží po samotářském životě, ačkoliv už žije s rodinou a ve vztahu s Columbem celých 10 let,“ vysvětluje Stone. Ale velice záhy se do zamilovaného Bílého domu znovu vrací poté, co ji Little Rock opustí s volnomyšlenkářským Berkeleym…a nechá jí dopis na rozloučenou. Některé věci se nemění.

Little Rock se zoufale snaží uprchnout z dosahu své rodiny, o které se domnívá, že ji omezuje, což je pro mladou ženu v jejím věku typické. „Little Rock se pravděpodobně změnila nejvíce ze všech, stejně jako jsem se změnila já – jsme teď o něco starší a jsme dospělé. Chce se vzepřít přáním rodiny a najít si chlapce – což znamená, že v Zombielandu nemá příliš velký výběr,“ popisuje Breslin. „Takže se tak trochu snaží dělat potíže a zjišťovat, kam až může v případě Tallahasseeho zajít, protože přestože je jejich vztah výtečný, prochází víceméně fází, kdy už nechce být malou holčičkou, s čímž se on nemůže tak docela vyrovnat.

Když se Wichita vrací do Bílého domu poté, co ji opustí Little Rock, čeká ji poměrně nepříjemné překvapení. Život vás v Zombielandu dokáže velice rychle zaskočit. (A smrt také.) Takže není příliš překvapivé, že Columbus má rande poměrně záhy poté, co se rozhodla odejít. Nesnažil se nikoho najít, ale když s Tallahasseem potkali Madison (Zoey Deutch) s velice okouzlující osobností, usoudil Columbus, že mu nic nebrání zkusit štěstí.

Žila v mrazáku v obchodním domě a myslím, že se primárně bránila nehty a palicí. Přežila po deset let, takže není úplně hloupá. Ale já na Madison obecně nedám příliš dopustit. Je světélkem na konci tunelu ve světě zalitém temnotou,“ říká Zoey Deutch, která ztvárnila novou postavu Madison. „Fascinují ji Columbova pravidla a má i svá vlastní, například co se týče cvičení, což je okamžitě velice sbližuje. Její pravidla sice víc souvisejí s jógou a aerobikem a podobně, ale přesto jde o něco, co mají společného.

Fleischer připodobňuje Columbovu novou známost k Paris Hilton. „Nosí nejrůznější růžové teplákové soupravy a používá spousty krému na ruce, takže je tak trochu komická,“ míní Stone. „Zoey Deutch je úžasná a velice vtipná do té míry, že je to trochu problém – měli jsme velké problémy s natáčením některých scén, protože jsme brečeli smíchy.

Celá skupina se vydává do Gracelandu, aby nalezli Little Rock, a Madison je jim neustále nablízku, ale když tam dorazí, zjišťují, že byl Elvisův domov zničen. Tallahassee se znechuceně a za hlasitého nadávání vydává do hotelu Hound Dog, kýčovité památky připomínající Elvise, na kterou dohlíží Nevada (Rosario Dawson). Nevada je pro Tallahasseeho naprosto ideální partnerkou – je velkou fanynkou Elvise, je paličatá, samostatná a nebezpečná.

Nevada je podle mého názoru velice nezávislá a odhodlaná osoba. Je velice dobře připravena na život ve světě, kde se na nikoho nemůžete spoléhat, je to člověk, kterého chcete mít nablízku, pokud se ocitnete v problémech, protože k nim díky němu přistupujete jako k dobrodružství a nikoliv pouze jako k otázce přežití,“ soudí Dawson. „A v Tallahasseem objevuje spřízněnou duši, protože i on neváhá ujmout se kontroly nad situací, ve které se ocitne.

Když se díváte na Jesseho a Thomase, je to jako dívat se do zrcadla, zejména vzhledem k účesu, který Thomas ve filmu nosí,“ popisuje Wernick. „A Luke mluví s texaským přízvukem a je schopen Woodyho téměř imitovat. Jak po fyzické stránce, tak po stránce osobnosti si jsou skutečně velice podobní, jako bychom se dívali na dvojníky.

Mezi oběma dvojicemi rozhodně vládne jisté napětí. Tallahassee a Albuquerque se navzájem okamžitě nesnášejí, zatímco Columbus a Flagstaff jsou zvědaví a jeden druhému se podobají až znepokojivě. Oba se okamžitě rozhodnout porušit veškerá svá pravidla.

Flagstaff má mnohem lepší a rozumnější seznam pravidel – říká jim přikázání – která jsou mnohem propracovanější než moje pravidla. Například mým prvním pravidlem je cvičení, a to je pro něj až nějaké 29. přikázání, a říká mu navíc tělesná zdatnost,“ popisuje Eisenberg. „Dokonce i obrázky doprovázející jeho přikázání jsou lepší než ty u mých pravidel. Je neuvěřitelně tvůrčí.

Vedoucí týmu speciálních efektů masek Tony Gardner má se zombies bohaté zkušenosti. Jakožto výtvarník zodpovědný za návrh původních zombie nyní Gardner zodpovídá za jeho zachování, ale vytvořil také nové vylepšené verze zombies. Ačkoliv se zombies vyvinuly, po vizuální stránce – jak potvrdil také původní snímek – jsou to stále ty stejně odporné zombies, které si diváci zamilovali a hnusí se jich a nechávají se jimi děsit.

Možnost vrátit se k nějakému materiálu o deset let později a zjistit, že po vizuální stránce vše stále funguje, je skvělá,“ říká. „Abychom vymysleli podobu nových zombies, vycházeli jsme z klasických návrhů. Bledé obličeje, lesklá a chatrná pleť, podivné oči a spousta černé krve. Jakmile jsme měli základy, začali jsme se věnovat specifickým vlastnostem nových zombies, které zahrnují čtyři zcela nové druhy.

Homerové – tyto zombies jsou obézní, pomalé a neuvěřitelně hloupé, což obvykle znamená, že zemřou velice nepříjemným způsobem. „Homerové se slepě ženou po krvi a nezáleží jim na vlastním životě, jsou to prostě jen obyčejné tupé zombies,“ popisuje Wernick. Gardner si název Homer vyložil doslova a vytvořil je s nažloutlou pletí. Na hlavách pak mají hrstku vlasů – což jim umožňuje nosit naprosto dokonalou přehazovačku.

Hawkingové jsou zombie inteligenti. Jsou pojmenovaní po Stephenovi Hawkingovi a jedná se o nejchytřejší a nejschopnější zombies. Používají lidské oční bulvy, aby se dostali do míst, která jsou přístupná pouze naskenováním sítnice, a obecně dokáží přechytračit nejednoho člověka. Hawkingové vás porazí ve scrabble, vytvoří aplikaci, která vás připraví o veškeré peníze, a pak si vás ještě dají k večeři.

Ninjové – tyto nenápadné zombies se objevují zničehonic. Mají dokonalé reflexy, jsou mrštné a rychlé a jedná se o olympijské sportovce světa zombies.

Aby byl druhý film série ještě napínavější, museli se jeho tvůrci zamyslet nejen nad budoucností jeho hrdinů, ale také nad budoucností zombies samotných: jakým způsobem se živí mrtví v postapokalyptickém světě vyvíjeli? „Naše postavy se vyvinuly, ale bohužel totéž platí i v případě zombies,“ vysvětluje Eisenberg. Poslední, čtvrtý nový druh zombies tento vývoj ztělesňuje.

T-800 – nejděsivější a nejrozvinutější zombies ze všech. Jsou děsivé, ničivě nezdolné a odolávají ráně jistoty – není snadné je zabít a neustále pokračují v boji – následkem čehož jsou nejen odolnější, ale také méně předvídatelné. „Ruben chtěl, aby byly po vizuální stránce snáze odlišitelné od obyčejných zombies,“ říká Gardner. „Výrazně jsme zvýšili množství puchýřů a nejrůznějších problémů s pletí, protože většina scén s T-800 se odehrává v noci. Takže mají bílé žíly a oči mají kompletně černé, přičemž hlavní myšlenkou jejich návrhu je to, že jsou divočejší a agresivnější. V podstatě jsme k nim přistupovali jako ke žralokům. Zaměří se na svou kořist. Jsou soustředěné a mají černé žraločí oči. Ale stále jsou stejně odporné a oslizlé jako standardní zombies.

A ačkoliv jsou zombies ve filmu Zombieland: Rána jistoty rozdělené do různých kategorií, přesto se v něm dočkáme zábavných a napínavých scén, ve kterých zombies útočí hromadně. „V počátku toužíte po tom, abyste všem zombies mohli vytvořit nějakou minulost, příběh, který vedl k jejich vzniku, ale pak si uvědomíte, že potřebujete, aby fungovaly také jako dav,“ říká kostymérka Christine Wada. „Když jste hotovi s návrhem jejich kostýmů a aplikací krve, stává se nejpodstatnějším prvkem především struktura povrchu. A barvy. Základním pravidlem je myslet na to, že zombies musejí být schopny utíkat: nemůžete dopustit, aby jim kostýmy bránily v pohybu.

Po výtvarné stránce diváci od Zombielandu očekávají to nejlepší, což se zdaleka neomezuje na velice očekávaný odkapávající hnis a sliny a žluč.

Pokud se chcete stát zombie nebo prostě jen trpíte nějakou alergií, pak vytváření zvratků začnete smícháním tapiokového pudinku s rozmačkanými vanilkovými oplatkami, čímž dosáhnete ideální struktury. Pak do směsi přidáte med nebo sirup, abyste narušili její konzistenci a vytvořili pěkné hrudky. Nejdůležitějším prvkem tvorby dokonalých zombie zvratků ale je se do hereckého výkonu pořádně opřít, měly by vám stříkat nosem i ušima a velice nepatrně i očima,“ vysvětluje Gardner. A ještě něco dalšího? „Všichni před kamerami jsou posedlí slizem z úst,“ říká. „Pokud bych měl zdůraznit jedno jediné pravidlo, pak je to: vždycky mějte po ruce krev, která vám může vytékat z úst. Vlastně to při spuštění kamer výslovně zdůrazňujeme, před záběrem se k hercům vrhnou pomocníci s lahvemi a dají jim pořádně loknout hustého černého sirupu. Z úst vám musí vždycky vytékat dostatek slizu.

Podle výtvarníka Martina Whista je také vždy potřeba co největší dávka postapokalyptické tvořivosti. „Můžeme se řídit předchozím filmem, který překypoval popkulturními odkazy a ironií,“ říká. „A svobodou práce s fantastickým světem v postapokalyptickém prostředí plném zombies, s úžasnými postavami, které filmu dodávají na energičnosti.

A ideální lokace, kde můžete kombinovat přání s realitou? Pochopitelně Bílý dům.

Když se v tomto filmu setkáváme s naší ústřední čtveřicí, přestěhovali se do Washingtonu, DC,“ říká Fleischer. „Columbus má jistou teorii: pokud nežijete ve velkém stylu, nemusíte žít vůbec, takže se rozhodli žít na tom nejokázalejším místě, které je napadlo, v Bílém domě, což je pro ně velice zábavná lokace a poskytuje nám úžasné příležitosti, které můžeme realizovat pouze v tomhle specifickém světě.

Do začátku vytvořil tvůrčí tým filmu dokonalou repliku Bílého domu. Ale aby odpovídala stylizací světu Zombielandu, zamysleli se jeho členové nad tím, jak by naše čtveřice jeho výzdobu upravila po svém. „Umístili jsme do něj proto množství popkulturních odkazů a také prvků, které odkazují na jejich dlouholetý život v tomto netradičním prostředí a na to, co zde podnikali a proč je to ohromně bavilo,“ říká Whist.

Stěny jsou pokryté kradenými obrazy od Van Gogha a Haringa. V jednotlivých místnostech nalezneme nejrůznější podivné suvenýry. V Lincolnově ložnici nalezneme plakát Hope s Barackem Obamou od Sheparda Faireyho a Lincolnovu portrétu Tallahassee zalepil na přání Wichity oči post-it lístky, aby „neviděl“ rozpustilosti, které v ložnici probíhají. Tallahasseeho doupě v dílnách je vyzdobené slavnými sportovními cenami a odkazy na závody NASCAR.

Snažíme se tu probudit fantazii diváků a vtáhnout je do děje, aby si říkali, že přesně to by udělali na jejich místě také. Pokud byste měli možnost zajít si do muzea Smithsonian a vzít si tam první skafandr, ve kterém Neil Armstrong chodil po Měsíci, proč to neudělat?“ říká Whist.

Když se celá skupina vydává do Gracelandu, aby tu hledali Little Rock, a ocitnou se v motelu Hound Dog, kýčovitost dekorací se výrazně stupňuje. Tallahassee – a Nevada, jak se ukazuje – je obrovským fanouškem Elvise, takže nejrůznější suvenýry s jeho motivy musí být patřičně ohromující.

Jejich návrh se často inspiruje choreografií scén a umístění předmětů v rámci scény není náhodné. V případě motelu Hound Dog bylo výchozím bodem umístění Elvisovy kytary,“ říká Whist. „Bylo pro nás velice osvobozující mít k dispozici takové množství materiálu týkajícího se Elvise, stejně jako kýčů, které jsou neodmyslitelně spjaté s americkou kulturou 20. století.“ Jak Columbus a Tallahassee procházejí motelem, narazí na slavné modré semišové boty (které Columbovi padnou jako ulité, což Tallahassee nenese příliš dobře).

Nechali jsme vyrobit Elvisovu kytaru z gumy, abychom ji mohli ve filmu použít jako zbraň,“ popisuje rekvizitář Dan Miloyevich velkolepý souboj mezi Nevadou, třemi z ústřední čtveřice a jejich „dvojníky“. „Byla to velká zábava.

Wada si také užívala práci na kostýmech, během které se jí dokonce podařilo kontaktovat společnost, která vyráběla pro Elvise jeho obleky. „Byli ochotni pro nás jeden z nich vyrobit,“ říká. „Woody má rád přírodní materiály, takže jsem je požádala, zda by oblek mohli namísto polyesteru vyrobit z vlny, ze které byly vyrobené původní obleky.“ Jejímu požadavku vyhověli a když si Woody obleky vyzkoušel, byly naprosto dokonalé – šlo o pozoruhodnou proměnu.

Výtvarný tým se také snažil velice intenzivně o to, aby dokázal najít rovnováhu mezi Woodyho veganstvím a Tallahasseeho charakteristickými vlastnostmi. „V případě Woodyho platí, že v každém ohledu jeho vlastní životní rozhodnutí ovlivňují jeho postavu. Klíčem bylo najít prvky, které by ve filmu fungovaly,“ prohlašuje rekvizitář Don Miloyevich. „Pokud ve filmu lidé pijí whiskey, obarvíte vodu karamelem. Během rozhovorů s Woodyho kuchařem a vyhledávání dalších informací jsme zjistili, že existuje výtažek z houby Chaga, který má tmavou barvu a lze použít jako náhrada kávy. Takže jsme si ho vyrobili a já ho následně desetkrát přefiltroval, abychom ho zesvětlili natolik, že ho bylo možno použít k obarvení vody – a Woody byl spokojený. Ve filmu také nalezneme scénu, ve které si bere aspirin. Použili jsme kombinaci tuřínu a tablet Dycon. Vyrobil jsem z ní tenké plátky a z nich vyřízli tablety. Byl z nich skutečně nadšený, protože bylo velice dobře slyšet, jak je chroupe.

Bohužel pro Tallahasseeho se ale nakonec musel s Elvisovými suvenýry rozloučit, protože se na cestě za Little Rock a jejím milovníkem Berkeleym celá skupina přesunula do idylické komunity Babylon. „I když možnost vytvořit Bílý dům byla velice zábavná, vybudování Babylonu zcela od základu představovalo nekonečné tvůrčí možnosti,“ říká Whist.

Aby mohli tvůrci filmu Babylon vytvořit, museli vybudovat dvě největší budovy v celém filmu. Střechy Babylonu vznikly v exteriérech ateliérů Pinewood, zatímco opevnění kolem Babylonu vzniklo přímo v exteriérech opuštěného hotelu v Atlantě.

Chtěli jsme se ujistit, že tato lokace bude výrazně kontrastovat se vším, co byste od prostředí zombie apokalypsy očekávali,“ míní Whist. „Chtěli jsme ukázat, že tamní obyvatelé žijí na střeše tak příjemným životem, jaký si jen dokážete představit.“ Sídlo pacifistů obklopené opevněním dodržuje striktní zákaz střelných zbraní a u vstupní brány je velká huť, ve které roztavují zbraně a vyrábějí z nich náhrdelníky. Pokud projdete kolem stráží, ocitnete se ve volnomyšlenkářském ráji.

Fleischer poznamenává, že se štáb filmu inspiroval festivalem Burning Man. Touto inspirací se řídila i Wada při tvorbě kostýmů – inspirovala se světem festivalů, prostoupeným nejrůznějšími stereotypy. „Chtěl jsem navodit atmosféru neuvěřitelně hipsterského koncertu na festivalu Coachella v kombinaci s hippies v Silver Lake. Atmosféru ironické kultury,“ vysvětluje.

Jedná se o pseudo neo-hippies, hipsterské utopické prostředí. Mají všechno, co potřebují, takže celé dny prostě jenom hrají fotbal a kouří trávu, protože proč ne?“ zamýšlí se Whist. Exteriéry Babylonu byly obklopeny desítkami metrů dopravních kontejnerů. Zvenku byly kontejnery podrobeny umělému opotřebování, aby navozovaly znepokojivou atmosféru zanedbaného prostředí, zatímco jejich vnitřek byl vyzdoben překrásnými malbami. „Bylo opravdu skvělé mít možnost nechat všechny členy výtvarného prostředí, aby se vyjádřili malbou a dali průchod tomu, v čem jsou skutečně nejlepší.

Hippies v Babylonu se vydali po cestě odmítání násilí a jejich strategií je snaha vyhnout se konfliktu, takže vybudovali útočiště, které uprostřed světa zamořeného zombies právě to všechno ztělesňuje,“ říká Fleischer. „Až do chvíle, než se objevili T-800, byl Babylon nedotknutelný. Ale pak se objevilo tohle nové nebezpečí, které dokáže překonávat zdi a šplhat na strážní věže a dostat se k nim, což způsobuje, že začínají své pacifistické postoje konečně zpochybňovat.

O tvůrcích Zombieland 2

WOODY HARRELSON (Tallahassee) ztělesňuje vzácné spojení působivosti a charismatu, kterým dlouhodobě překvapuje a těší diváky i kritiky v rámci projektů mainstreamových i nezávislých. Svým pojetím armádního důstojníka, pověřeného oznamováním smrti vojáků jejich blízkým, kterého ztvárnil po boku Bena Fostera ve filmu Orena Movermana The Messenger, si vysloužil v roce 2010 nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Předtím byl na Oscara, stejně jako i na Zlatý globus a cenu SAG nominován za svou roli kontroverzního vydavatele časopisů Larryho Flynta ve filmu Miloše Formana Lid vs. Larry Flynt.

Před nedávnem dokončil natáčení snímku Midway společnosti Lionsgate s Mandy Moore, který bude mít premiéru u příležitosti Dne veteránů. Akční výpravný příběh Rolanda Emmericha pojednává o slavné bitvě o Midway, přelomové události na pacifické frontě ve 2. světové válce. Na podzim zahájí natáčení pokračování snímku Venom společnosti Sony Pictures.

Harrelson by se měl také objevit po boku Mary Elizabeth Winstead v thrilleru společnosti Netflix Kate. Snímek, který režíroval Cedric Nicolas-Troyan, sleduje osudy zločince, který má necelých 24 hodin na to, aby se pomstil svým nepřátelům. Producenty snímku jsou Bryan Unkeless, Kelly McCormick a Patrick Newall.

Harrelson by měl být vedoucím výroby seriálu The Most Dangerous Man in America, adaptaci knihy Billa Minutaglia a Stevena L. Davise, ve které by si měl také zahrát. Příběh sleduje útěk Woodyho hrdiny Timothyho Learyho z vězení a jeho snahu vyhnout se spravedlnosti, to vše na počátku 70. let minulého století. Scénář této adaptace napíše Luke Davies, který se na projektu bude společně s Harrelsonem podílet jako vedoucí výroby.

Naposledy jsme Harrelsona mohli spatřit coby Archieho Bunkera v živém představení All In the Family a The Jeffersons, oceněném cenou Emmy. Tento živý speciál produkovali Jimmy Kimmel a Norman Lear a zahráli si v něm také Jamie Foxx, Marisa Tomei, Wanda Sykes a mimo jiné v něm hostovali také Kerry Washington a Will Ferrell.

JESSIE EISENBERG (Columbus) je na Oscara nominovaný herec a ceněný dramatik a spisovatel.

Mezi Eisenbergovy snímky patří například Roger Dodger, Sépie a velryba, Zábavný park, Zombieland, The Social Network, Podfukáři, Dvojník, Noc přichází, Konec šňůry, American Ultra, Hlasitější než bomby, Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, Podfukáři 2, Café Society, Liga spravedlnosti, Operace Kolibřík nebo The Art of Self Defense.

Zanedlouho bude Jesse k vidění ve filmu Resistance, ve kterém si zahrál francouzského mima Marcela Marceau v neuvěřitelném příběhu o jeho účasti ve francouzském odboji.

Eisenberg napsal celkem čtyři divadelní hry včetně hry The Spoils, která před nedávnem skončila rekordní sérii představení ve West Endu. Napsal také hru The Revisionist, ve které si i zahrál společně s Vanessou Redgrave, a v roce 2011 napsal hru Asuncion, ve které si také zahrál.

Jeho hra Happy Talk se Susan Sarandon a Marin Ireland měla premiéru letos v dubnu v Signature Theater v New Yorku.

EMMA STONE (Wichita) je oscarová herečka, která je považována za jednu z nejvšestrannějších a nejvyhledávanějších současných hollywoodských hereček, která upoutala pozornost filmového průmyslu svými ceněnými výkony v řadě významných filmů uplynulého desetiletí.

Stone byla naposledy k vidění ve filmu Yorgose Lanthimose Favoritka společnosti FOX Searchlight s Rachel Weisz, Olivií Colman a Nicholasem Houltem. Svým výkonem si vysloužila několik nominací včetně nominace na Oscara, Zlatý globus, cenu SAG a cenu BAFTA. Snímek Favoritka byl nominován na Oscara v celkem deseti kategoriích a sleduje příběh politických machinací v zákulisí vlády královny Anny, poslední ze Stuartoven.

V roce 2016 Stone získala Oscara v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za svůj výkon ve filmu Damiena Chazelle La La Land. Podařilo se ji za něj získat také cenu SAG v kategorii Výjimečný ženský herecký výkon v hlavní roli, Zlatý globus v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v celovečerním muzikálu nebo komedii, cenu British Academy Film Award za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a cenu pro nejlepší ženský herecký výkon na festivalu v Benátkách. Na festivalu v Santa Barbaře byla společně s Ryanem Goslingem poctěna cenou za výjimečný výkon roku a na mezinárodním festivalu v Palm Springs získala společně s Goslingem a Chazelle cenu Vanguard Award.

V současné době natáčí snímek společnosti Disney Cruella, ve kterém ztvární roli Cruelly de Vil. Film vypráví příběh hlavní záporné postavy snímku 101 dalmatinů a vysvětluje, proč se z ní stala ona ikonická postava, kterou jsme poprvé spatřili ve filmu z roku 1961. Snímek by měl mít premiéru v květnu 2021.

ABIGAIL BRESLIN (Little Rock) je na Oscara nominovaná herečka, která patří mezi jedny z nejvyhledávanějších hereček své generace. Její unikátní a charismatické výkony jí pomohly ztvárnit jedny z nejvšestrannějších komediálních i dramatických postav.

Diváci si ji nejvíce pamatují v roli Olive v kritikou ceněném celovečerním snímku Malá miss Sunshine, komedii, která se stala senzací filmového festivalu Sundance v roce 2006. Za svůj výkon v tomto snímku byla nominována na Oscara a kromě toho za ni získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon na mezinárodním filmovém festivalu v Tokiu a byla nominována na ceny SAG a BAFTA v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Breslin byla k vidění ve filmu Blízko od sebe s Meryl Streep, Julií Roberts, Samem Shepardem a Dermotem Mulroneym. Mezi její další filmy patří Enderova hra, Vražedná minulost, Tísňová linka, Rango, Zombieland, Je to i můj život, Šťastný Nový rok, Život s Helenou, 12 podmínek k dědictví, Santa Claus 3: Úniková klauzule, Koření života, Určitě možná, Zapomenutý ostrov, Kit Kittredge: Odvážná novinářka a snímek M. Night Shyamalana z roku 2012 Znamení s Melem Gibsonem.

ROSARIO DAWSON (Nevada) se objevila v celé řadě filmů, mezi něž patří například Unforgettable, Pět nejlepších, Trans, Nezastavitelný, Bohémové, 25. hodina, Muži v černém 2, Kids a série Sin City. Namluvila postavu Barbary Gordonové/Batgirl ve filmu LEGO® Batman film a také postavu Wonder Woman v celé řadě animovaných filmů společnosti DC. Za svůj výkon ve filmu Sedm životů získala Dawson cenu za nejlepší ženský herecký výkon v rámci udílení cen NAACP Image Awards. Na televizních obrazovkách se objevila v roli Claire Templeové v adaptacích comicsových sérií společnosti Marvel Daredevil, Luke Cage, Iron Fist, Jessica Jones a The Defenders, které uvedla stanice Netflix. Zatím naposledy byla k vidění v poslední sezóně seriálu stanice CW Panenka Jane.

Mezi její chystané projekty patří například snímek Jay and Silent Bob Reboot. K vidění bude také v roli Allegry Dillové v chystaném televizním seriálu Briarpatch v produkci Sama Esmaila.

V roce 2013 Dawson založila společnost Studio One Eighty Nine (Studio 189) společně s Abrimou Erwiah, módní a mediální lifestylovou africkou značku, která vyrábí africký a Afrikou inspirovaný obsah a oblečení. Společnost Studio 189 před nedávnem obdržela cenu CFDA Lexus Sustainable Fashion Initiative a celou řadu dalších ocenění včetně ceny Martin Luther King Jr Social Justice Award od organizace UPenn v roce 2015, cenu MOCADA Social Justice Award v roce 2016, cenu Design Miami Visionary Award v roce 2017, cenu Filming on Italy Social Justice Award v roce 2018 a řadu dalších.

ZOEY DEUTCH (Madison) je pozoruhodná, všestranně nadaná a okouzlující herečka, které se úspěšně daří budovat pozoruhodnou kariéru dynamickými rolemi po boku slavných herců a ve spolupráci s výjimečnými filmovými tvůrci.

Na televizních obrazovkách můžeme Deutch spatřit ve vysoce očekávaném seriálu Ryana Murphyho pro stanici Netflix The Politician s Benem Plattem a Gwyneth Paltrow. Seriál, na kterém se Murphy podílí jako scenárista, showrunner a vedoucí výroby, pojednává o Paytonovi Hobartovi (Ben Platt), bohatém studentovi ze Santa Barbary, který od svých sedmi let ví, že se stane prezidentem Spojených států, ale předtím je nucen se vypořádat s tou nejzrádnější politickou výzvou, studiem na střední škole Saint Sebastian. Seriál The Politician byl stanicí Netflix uveden 27. září 2019.

Kromě toho se Deutch podílela jako producentka na dramatické komedii Buffaloed. Snímek, který režírovala Tanya Wexler a scénář napsal herec a scenárista Brian Sacca, sleduje osudy začínající podvodnice Peg Dahlové (Deutch), která je ochotna udělat cokoliv, jen aby mohla opustit své rodné město Buffalo ve státě New York. Poté, co se dostane do finančních problémů a její šance na lepší budoucnost mimo rodné město zmizí, rozhodne se stát se sama vymahačkou dluhů a vyhlásí válku místnímu bossovi vymahačů dluhů. Snímek Buffaloed měl premiéru 27. dubna 2019 na filmovém festivalu Tribeca.

LUKE WILSON (Albuquerque) byl zatím naposledy k vidění ve filmu Stehlík v režii Johna Crowleyho, ve kterém se objevil po boku Ansela Elgorta. Před nedávnem dokončil natáčení snímku Geoffa Johna Stargirl pro společnost DC. Následně bude k vidění ve filmu All the Bright Places v režii Bretta HaleyhoElle Fanning. Zahrál si také v chystaném filmu Atoma Egoyana Guest of Honour. Objevil se i v emocionální komedii Moje ségra má prima bráchu s Billem Haderem a Kristin Wiig a ve filmu Reeda Morano Meadowland. Vbrzku se pustí do práce na filmu Ty Robertse 12 Mighty Orphans.

THOMAS MIDDLEDITCH (Flagstaff) je v současné době k vidění v hlavní roli kritikou ceněného seriálu stanice HBO Silicon Valley, který vytvořil Mike Judge. Svým výkonem v roli stydlivého podnikatele Richarda Hendrickse si Middleditch vysloužil v roce 2016 nominaci na cenu Emmy v kategorii Výjimečný mužský herecký výkon v hlavní roli komediálního seriálu, jakožto i tři nominace na cenu Critics‘ Choice Award za nejlepší mužský herecký výkon v komediálním seriálu. Seriál samotný pak byl nominován celkem na čtyři ceny Emmy a na dva Zlaté glóby v kategorii Výjimečný komediální seriál.

Na filmových plátnech byl Middleditch naposledy k vidění ve filmu společnosti Warner Bros. Godzilla 2: Král monster s Kylem Chandlerem a Verou Farmiga. Film měl americkou premiéru 31. května 2019.

Předtím byl k vidění ve filmu Joshy, který měl premiéru v roce 2016 na festivalu Sundance, a v hororové komedii Poslední nás zachrání. Propůjčil také hlas jedné z postav animovaného celovečerního snímku Kapitán Bombarďák ve filmu společně s Edem Helmsem, Nickem Krollem a Kevinem Hartem.

AVAN JOGIA (Berkeley) je herec, spisovatel, scenárista, hudebník a režisér, který vydal 17. září svou první knihu s názvem Mixed Feelings, surovou a dojemnou sbírku poezie, příběhů a umění, zabývající se životem míšence ve světě, který se stále více soustředí na rasovou identitu. Jeho knihu vydalo nakladatelství Andrews McMeel Publishing a Avan se s ní vydal na turné po celkem deseti městech Severní Ameriky, mezi něž patří New York, Los Angeles, Toronto, Denver a další.

Na televizních obrazovkách byl Jogia zatím naposledy k vidění v hlavní roli původního komediálního seriálu stanice Starz Now Apocalypse. Seriál v režii Gregga Arakiho, jehož vedoucími výroby jsou Steven Soderbergh a Gregory Jacobs, sleduje osudy Jogiovy postavy Ulyssese a jeho přátel, kteří v Los Angeles touží po lásce, sexu a slávě. Seriál měl premiéru na festivalu Sundance v roce 2019. Jogia byl také k vidění v seriálu stanice Netflix Ghost Wars s Vincentem D’Onofriem. V roce 2015 si zahrál v kritikou velmi ceněném seriálu Tut se sirem Benem Kingsleym, ve kterém si zahrál titulní postavu.

RUBEN FLEISCHER (režie) se na filmových plátnech proslavil snímkem Zombieland, ve kterém si zahráli Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone, Abigail Breslin a Bill Murray. Mezi další Fleischerovy snímky patří comicsová adaptace Venom z roku 2018Tomem Hardym, Michelle Williams a Rizem Ahmedem, snímek Gangster Squad: Lovci mafie, historickou gangsterkou se Seanem Pennem, Ryanem Goslingem, Stone a Joshem Brolinem, a film 30 minut nebo méně, černou komedii s Eisenbergem, Dannym McBridem, Azizem Ansarim a Michaelem Peňou. Jeho filmy celosvětově utržily přes 1 miliardu dolarů.

RHETT REESE a PAUL WERNICK (scénář) jsou scenáristickými a producentskými partnery již od roku 2001, kteří napsali scénář k filmu Deadpool společnosti Twentieth Century Fox s Ryanem Reynoldsem, na kterém se podíleli také jako vedoucí výroby. Tato superhrdinská komedie z roku 2016 se stala nejúspěšnějším mládeži nepřístupným filmem v historii kinematografie (783 milionů dolarů). Snímek Deadpool byl v rámci udílení Zlatých glóbů nominován v kategorii Nejlepší film – komedie nebo muzikál a získal cenu Critics‘ Choice v kategorii Nejlepší komedie. Reese a Wernick byly za tento scénář také nominováni na cenu Writer’s Guild v kategorii Nejlepší adaptovaný scénář. Reese a Wernick se následně podíleli také na scénářích k filmům Deadpool 2 a Once Upon a Deadpool, které měly společně ještě vyšší tržby než původní Deadpool (785 milionů dolarů).

První celovečerní snímek, na kterém se Reese a Wernick společně jako scenáristi a vedoucí výroby podíleli, Zombieland z roku 2009, získal na serveru Rotten Tomatoes hodnocení 90 procent a stal se jedním z nejúspěšnějších hollywoodských zombie snímků vůbec (tržby více než 100 milionů dolarů).

Mohlo by se vám líbit

Komentáře