Tomáš G. Masaryk - vrah nebo spasitel?

0
Masaryk Obrázek: Wikipedie.org

Pokud se rozhlédnete po současné politické scéně, tak každý politik má za sebou jednu nebo více afér, za které by se styděl i cirkusový klaun z první republiky. Není to tím, že morálka upadla, spíš je větší svoboda tisku a lidé se to dozví. Nacistické ministerstvo propagandy nebyl unikát. Již "ctihodný" T.G.M neviděl na korupci nic špatného a svými slovy, že korupce patří do podnikání stejně jako do politiky nám poodhrnuje závoj cti za který se schovával.

Tomáš Garrigue Masaryk byl tvrdý bojovník a zlato (čti Koruny československé) pro novináře házel ze státního rozpočtu po kilech. O tom, že tisk buduje povědomí ve společnosti se nepochybovalo nikdy. A Masaryk na budování self-promo nikdy nešetřil. Povrchním zkoumáním historie a povrchním názorem davů se samozřejmě z T. G. Masaryka může stát kultovní tatíček Masaryk, který měl národ upřímně rád, ale nenechme se mýlit. Tomáš Garyk Masaryk měl rád moc a protivníky nemilosrdně likvidoval. Z dobového tisku vyplývá, že byl silný individualista a "Pokud se mu někdo protivil, snažil se jej zdeptati.", jak píše dobový tisk v době jeho umrtí, (Polední list číslo 255. - Ročník XI. - úterý 14. září 1937) "povahově nebyl žádný demokrat a zachovával si odstup od lidí."

Masaryk spolu s Benešem a Štefánikem spolurozhodovali o vzniku republiky a Štefánik měl odlišné názory od Masaryka, Beneš byl založením ovečka a silnější osobnosti vždy podlehl. Nicméně v téhle trojici byl Štefánik černý Petr a mohl být nebezpečný. Podle jedné z teorií ho Masaryk nechal odstranit. Na to samozřejmě v současné době žádné důkazy neexistují, ale podle toho co víme o Masarykově charakteru, tak je to pravděpodobné. Navíc ze Slovenska vychází mnoho hlasů, kteří tak či onak tvrdí, že rozkaz k sestřelení letadla se Štefánikem pocházel od Masaryka s Benešem. Silná osobnost Štefánik se do trojúhelníku moci nehodila.

Moc byla vždycky opojná a kdo se ji napije, tak se ji vzdát nechce, tak to bylo, je a bude. Masaryk si kolem sebe může vybudovat pavučinu z národnostního cítění, ale skrz trhliny v pavučině prosvítá pravá podstata člověka, který pravděpodobně nechal zavraždit Štefánika.

zdroje: Letecká nehoda Štefánika na wikipedii, T. G. Masaryk na anglické wikipedii, zprávy iDnes.cz, chi.cz

Mohlo by se vám líbit

Komentáře