Exotické ovoce

0

Seznam exotického ovoce pro výběr nepřeberné množství cizokrajného ovoce, které se objevují na pultech supermarketů.

Ackee

(Blighia sapida)

Pochází ze západní Afriky. Také se mu říká "zeleninový mozek", protože se konzumují jen bílé části, které se nacházejí uvnitř celého plodu. Ackee svým vzhledem připomíná malé mozečky. Plody jsou oranžové až červené barvy. Je takového hruškovitého tvaru.

Ve slupce, semenech a nedozrálé dužině obsahuje jedovatá hypoglycin, stejně jako Liči. Hypoglycin způsobuje velký pokles hladiny cukru v krvi, který může vést až ke zvracení nebo také úmrtí. Je doporučováno je proprat ve vodě a krátce povařit.

Akebia

Fialové barvy. Nachází se v Japonsku a Korei. Má vodnatou dužinu, která chutná jako banán, maracuja a kokosová voda dohromady.

Alibertia patinoi

Také známý pod názvem "borojó". Je to zelený a malý stromeček s oválnými listy. Květy jsou bílé barvy a jsou drobné. Plody kulaté a v plné zralosti jsou červeno-hnědé. Dužina je červené až hnědo-červené barvy. Semena jsou světlá a malá. Plody jsou jedlé a chutnají podobně jako tamarind. Plody se dají jíst syrové, ale dužina se využívá k přípravě džemů, průmyslově vyráběných džusů a energetických nápojů, zmrzliny, dezertů a podobně.

Obsahuje hodně fruktózy (ovocného cukru), glukózy (hroznového cukru), křemíku, fosforu, hořčíku, vápníku železa, vitamínů B a C, a uhlohydrátů. Mají antioxidační, léčebné a afrodiziakální (afrodiziakum, afrodisiakum je látka či prostředek, který zvyšuje pohlavní touhu) účinky. Mají hodně vysokou nutriční hodnotu, a tak jsou předmětem výzkumu.

Ananas

(Ananas Comosus)

Ananas obsahuje hodně minerálů (sodík, vápník, draslík), hodně biotinu, který působí na zdraví vlasů, nehtů a kůže, a velké množství organických kyselin. Obsahuje i vitamíny B6, B12, C, D a E, a karoten, thiamin, riboflavin, niacin a obsahuje také síru, která může způsobit bolesti hlavy. Nejznámější látkou v ananasu je enzym bromelin, který štěpí bílkoviny na aminokyseliny. Společně s biotinem zlepšuje trávení a přispívá tím k úbytku váhy. Ananas pomáhá při střevních poruchách a trávení, pomáhá rozpouštět krevní sraženiny, takže je vhodný pro lidi, kteří jsou náchylní na infarkty a trombózy, a odstraňuje pigmentové skrvny.

Dužina je velmi šťavnatá s typickou ananasovou chutí. Její barva bývá nejčastěji sytě žlutá. Jádro ananasu chutná sladce až sladko-kysele. Záleží na druhu ananasu. Zralý ananas má typickou vůni na stonku. Ananas je i přes svou tvrdou a tlustou slupku citlivý na různé otlaky. Nedoporučuji konzumovat nezralý ananas. Nezralé ananasy obsahují spoustu kyselin a mohou poškodit zubní sklovinu. Konzumuje se syrový, anebo se může použít do kompotů, lihovin či marmelád. Ananas se dá využít i v teplé kuchyni. Oblíbená je ananasová šťáva. Ananasová šťáva může u citlivějších osob vyvolat podráždění pokožky. Je třeba před šťávou chránit oční sliznici, protože šťáva obsahuje kyselinu glykolovou, která má mírné leptavé účinky.

Ananas baby

Oproti velkým plodům má jemnější a sladší dužinu. Jeho barva je výrazně žlutá. U baby ananasu platí to samé jako u ananasu. Nekonzumovat nezralý ananas, protože může poškodit zubní sklovinu. Baby ananas má skvělé detoxikační účinky.

Protože je to baby ananas, tak ho smíte jíst samotný. Můžete ho konzumovat grilovaný, ale i syrový. Hodí se do salátů či dezertů.

Avokádo zelené

(Persea americana)

První použití avokáda můžeme zaznamenat již v roce 291 před naším letopočtem v Mexiku. Aztékové jej používali jako afrodiziakum. Avokádo rozšířili křesťanští kolonizátoři v 17. století.

Jinak přezdíváno "superovoce". Avokádo má hruškovitý tvar a lesklou tmavě-zelenou až černou slupku. Chutná mírně oříškově. Uvnitř je avokádo měkké a světle-žluté barvy. Uprostřed plodu je kulatá pecka, která se nekonzumuje.

Využívá se do různých salátů, pomazánek, dresinků, past, zákusků nebo i do hlavních jídel. Dá se použít i na přípravu chleba. Když je avokádo měkké, tak to znamená, že je zralé. Své využití má jak v kuchyni, tak i v léčitelství.

Když budete avokádo konzumovat každý den, tak to může snížit hladinu nezdravého cholesterolu v těle. Avokádo obsahuje spoustu vitamínů (A, B1 thiamin, B2, B3, B5 (kyselina pantothenová) B6, C, E, K, H), proteinů a minerálů draslík (snižuje krevní tlak), měď (pomáhá při krvetvorbě, je důležitá pro mentální zdraví a pro metabolismus cukru), fosfor, vápník, železo). Plod obsahuje omega-3 a spoustu lecitinu, který snižuje hladinu cholesterolu a zlepší vám paměť. Ke konzumaci se doporučuje lidem s nemoci nervového systému a kardiovaskulárními onemocněními. Dále v něm najdete karoteny, což jsou silné antioxidanty, které pomáhají při regeneraci buněk, zbavují tělo veškerých toxinů a mají dobrý vliv na vaše vlasy a vaši pleť. Látky, které avokádo obsahuje, snižují hladinu inzulinu v krvi. Dužina obsahuje minimum cukru, ale nezvyklé množství tuku (složení mastných kyselin je podobné olivovému oleji). Avokádo obsahuje persin, který se extrémně jedovatý hlavně pro papoušky a kanárky. Nemělo by se ale podávat ani psům či kočkám. Můžete v avokádu najít i například spoustu monosacharidu manózy. Manóza pomáhá k našemu mentálnímu zdraví. Avokádo má přibližně 160 kalorií a vlákniny má stejně jako plátek celozrnného chleba. Avokádo pomáhá s kožními problémy, stresem a různými srdečními chorobami.

Banán baby

(Musa x nana)

Obsahují spoustu vitamínů (B6 a C), vlákniny a draslíku. Banány jsou výživné a lehce stravitelné.

Menší plody banánovníku. Většinou sladší než obyčejné banány. Chutnají mírně po jablku. Zdravý banán má hladkou slupku a bez hnědých skvrn. Aby vydržely dlouho, tak rozmačkejte dužinu s limetkovou šťávou a v uzavíratelném plastovém sáčku skladujte v mrazáku. Pokud takhle dužinu upravíte, tak ji pak můžete použít do sladkých dezertů, koktejlů a podobně. Banány můžete konzumovat syrové a namáčené v čokoládě nebo jiných sladkých krémech. Také je můžete konzumovat společně se zálivkami, ve sladkém pečivu či v ovocných salátech. Banán se může ale i přidávat například do teplých pokrmů a masových směsí. Banány smíte dusit, grilovat, smažit, péct i vařit.

Banán červený

Obsahuje vitamíny (C a D (vitamínu D mají více než žluté banány), velké množství betakarotenu, draslíku a vlákniny.

Červený banán je o něco menší než normální žlutý banán. Dužina má krémovou barvu s příchutí maliny. Banán červený nemá dlouhou dobu trvanlivosti. Jakmile ho utrhnete ze stromu, tak se rychle zkazí. Proto tento druh banánu u nás najdete jen vzácně. Jejich konzumace podle některých studií snižuje kardiovaskulární potíže. Mají také vysoký obsah antioxidantů a tím chrání naše tělo před předčasným stárnutím a před některými onemocněními. Čistí organismus a má bakteriální účinky. Vláknina čistí střeva a podporuje trávení. Tento druh banánu je vhodný pro sportovce, protože je velmi rychlým zdrojem draslíku a předchází únavě a křečím.

Banán plantain

(Musa paradisiaca)

Banán plantain je větší banán, který má tužší slupku a používá se spíše na vaření. Když má banán černou barvu, tak je úplně zralý. Ten se dá jíst i bez tepelného zpracování.

Obsahuje vitamíny (B6, C, K), beta-karoten a kyselinu listovou. Obsahuje hodně škrobu. Konzumace banánů plantain proto pomáhá lidskému zdraví. Hlavně s krvetvorbou, tvorbou červených krvinek a krevní sráženlivostí. Také obsahuje minerály (fosfor, hořčík, jód, selen, zinek, železo).

Banány plantain mají v gastronomii velmi široké uplatnění. Můžete je smažit, vařit, péct, mlít na mouku a restovat. Tyto banány jsou skvělou přílohou k rýži nebo také k masu.

Buddhova ruka

Pochází ze severovýchodu Indie a z Číny. Z názvu můžete poznat, že ovoce má tvar podobný ruce a je žluté barvy. Ovoce nemá dužinu, takže je možné z něho připravit skutečně výbornou marmeládu.

Cupuacu

Charakteristické výraznou vůní a chutí kakaa a ananasu dohromady.

Obsahuje vitamíny a živiny. Díky tomu je Cupuacu řazeno mezi tzv. superovoce.

Černá sapota

Černá sapota je ovoce, které chutná jako čokoládový pudink. Je kulatého tvaru, má zelenou barvu a pochází ze Střední Ameriky. Konzumuje se rozkrojením a lžičkou. Obsahuje čtyřikrát více vitamínu C, než obyčejný pomeranč.

Datle medjool

(Phoenix dactylifer)

Podle odhadu se datle pěstují člověkem déle než 5 tisíc let. Píše se o nich v Koránu, ale i v Bibli.

Datle jsou plody tmavě-hnědé barvy, které jsou oválného tvaru.

Obsahují spoustu cukru, který je chrání před vysycháním a jsou díky němu rychlým zdrojem energie pro organismus. I když jsou tak sladké, tak nezvyšují hladinu cukru v krvi a pomáhají chránit před ucpáváním tepen. Obsahují také hodně minerálů (draslík, chlor, železo) a vitamíny skupiny B. Obsahují velmi málo vody, ale zase 70% sacharidů. V některých zemích se věří, že také mají afrodiziální účinky. Datle mají nejvyšší energetickou hodnotu ze všech ovocí.

Jejich hnědočervená a hladká slupka je jedlá. Datle se konzumují spíše sušené. Protože tak déle vydrží. Používají se do spousty dezertů, koláčů a podobně. Jsou výbornou náhražkou sladkostí jak pro děti, tak i pro dospělé. Z čerstvých bobulí vykapává sladký sirup, kterému se říká "datlový med". Vynikající jsou, když je budete podávat máčené v čokoládě.

Durian Cibetkový

(Durio zibethinus)

Přezdíván jako "král ovoce". Má třicet známých druhů. Je velkého tvaru, ostnatý a jeho plod zapáchá jako hnijící maso nebo zkažená cibule. Samozřejmě, že někomu to může vonět příjemně. Jeho dužina je šťavnatá, smetanově žlutá a chutná po banánech, mandlích a vanilce dohromady. Uvnitř durianu najdete velká semena, která jsou dužinou obalená. Zralý durian poznáte podle charakteristického zápachu a také podle toho, že začíná pukat. I přes jeho nepříjemný zápach je oblíbeným ovocem.

Obsahuje hodně cukru, proteinů, tuků a vitamínu C. Durianem se živí i spoustu druhů zvířat.

Pěstuje se spíše jako ovocný strom. Konzumuje se převážně samotný a syrový, nebo i v různých směsích (se solí, cibulí, octem). Durian je známý i svou úpravou s cibulí a chilli kořením. V této úpravě slouží jako příloha. Dužina se někdy konzumuje jako zelenina. Má afrodiziální účinky. Dužina obsahuje alkaloidy, po kterých po smíchání s alkoholem vzniká pocit nemoci.
Durian se nesmí konzumovat s alkoholem.
Uvařené či usmažené semeno je také jedlé.
Durian se dá koupit i vyloupaný. Jakmile otevřete, tak ho musíte zkonzumovat. U celých plodů se kvalita pozná na stopce, protože u starších plodů už sesychá.

Exotické ovoce

Fejchoa

(Feijoa sellowiana)

Nejčastěji se konzumuje čerstvá, jako většina ovoce. Čerstvá a třeba v dezertech, ovocných salátech, anebo se mixuje do smoothies (někdy i s ledovou tříští, mraženým ovocem, jogurtem nebo medem). Jako tepelně upravená je samozřejmě vynikající do sladkého pečiva. Můžete ji přidat do jogurtu, zmrzliny, anebo pokud bude hodně zralá, tak můžete vyrobit džus.

Když rozkrojíte, tak je lepší si dužinu pokapat limetkou nebo citronem, aby vám nezhnědla.

Fejchoa se často konzumuje spíše loupaná, ale když ji zkonzumujete i se slupkou, nic se nestane. Dužina má krémovou barvu, je jemně zrnitá a příjemně měkká. Uprostřed plodu Fejchoi najdete spoustu malých semínek, kterou jsou jedlá a měkká. Fejchoa chutná mírně kysele a má docela výraznou vůni. Její plody jsou citlivé na otlaky a bohužel v pokojové teplotě moc nevydrží. Můžete je ale nechat v lednici či mrazáku.

Fíky

(Ficus carica)

Mají tvar podobný švestkám. Dužina je purpurově růžová a plná semínek. Fíky jsou sladké. Jsou citlivé na otlaky. Doporučuji je co nejdříve zkonzumovat, protože nevydrží příliš dlouho. Jejich slupka by měla být pružná a pevná. Jestliže je slupka u stopky svraštělá, tak jsou plody již přezrálé. Při zralosti červenají, popř. černají.

Fíky se konzumují převážně syrové. Používají se do různých džusů, kompotů, likérů, marmelád, salátů a vín. Také pro přípravu dezertů. Často můžete také vidět fíky plněné s nějakou surovinou, nějakou náplní. Většinou se sýrem (kozím), šunkou a podobně. V teplé kuchyni se fíky využívají k přípravě omáček k masu.

Fíky jsou jedni z nejvýznamnějších přírodních zdrojů vápníku, draslíku, fosforu, vlákniny a fruktózy. Také jsou bohaté na beta karoten. Draslík vám sníží krevní tlak. Fíky mají ale projímavé účinky. Jsou kožními alergeny a jejich míza dráždí oči. Obsahují flavonoidy, cukry, kyseliny, enzymy a vitamíny A a C.

Fuji jablko

(Malus domestica)

Vznik zkřížením Red Delicious a Ralls Genet. Fuji jablko je považované za jedno z nejlepších na světě. Je sladké a chutná jako med. Dužina je bílá a křupavá. I když ho vyndáte z chladu.

Jeho pravidelná konzumace může vézt ke spoustě onemocnění, jako jsou například onemocnění srdeční, ledvinové a tak podobně. Fuji jablka posílí vaši imunitu, psychickou odolnost a stabilizují hladinu cukru ve vaší krvi. Pravidelné pití jablečného octu v kombinaci společně s vodou bojuje proti únavě, žaludečním potížím, zlepší se vám kvalita pleti a vlasů, a pomáhá pří hubnutí.

Granadilla

(Passiflora ligularis)

Mají kulatý až vejcovitý tvar a jsou protáhlé nahoře až do stopky. Mají hladkou a leskou slupku. Uvnitř se ukrývají černá semena. Jejich chuť je sladká a je podobná angreštu.

Lze je po rozkrojejí vyjídat lžičkou. V kuchyni se využívají převážně k výrobě džusů a ochucování různých nápojů či pohárů. Dobré využití mají také v ovocných salátech, koktejlech, marmeládách, dezertech a podobně.

Obsahuje spoustu provitamínu A, vitamínů C a K; a minerálů (fosfor, vápník, železo).

Granátové jablko

(Punica granatum)

Obsahují přibližně 77% vody, spoustu sodíku, cukru a vitamíny B a C a méně vitamínu A. Ty jedlé části mohou působit trochu projímavě.

Slupka je žluto-oranžové barvy a někdy až tmavě červené. Je tlustá a tvrdá. Pod slupkou se nachází 6-12 pouzder, ve kterých se nachází semena. Celkově v jednom plodu je něco před 600 semen. Jeho chuť je sladkokyselá a semena krásně voní. Dobře se skladují. Čím je slupka tenčí, tím je jablko sladší. Nejvíce se využívá šťáva z granátového jablka pro přípravu koktejlů, džusů (nejznámějším nápojem je šerbet, sirup grenadina), anebo také ve studené kuchyni, kde se přidává do salátů, teplé kuchyni, kde se hodí hlavně k rybám, grilovanému masu či drůběži. Z granátových jablíček je možné připravovat zavařeniny.

Hala Fruit

Jsou to plody stromu Pandanus tectorius, který se nachází jen na Havajských ostrovech.

Odlupují se z plodu jednotlivé kousky, které chutnají podobně jako ananas.

Cherimoya

(Annona cherimola, anona cherimoya)

Považuje se za nejchutnější ovoce na světě. Má nízký obsah tuku. Obsahuje málo vitamínu C a další látky, které jsou našemu zdraví velmi prospěšné. Cherimoya se konzumuje hlavně k podpoře trávení, uklidnění žaludku, nervovému vypětí, depresích, horečce nebo i na snížení krevního tlaku.

Jakmile měkká slupka dozraje, tak se postupně zbarvuje od zelené barvy až po hnědou. Každý plod ve tvaru velké jahody obsahuje spoustu velkých a tmavých semen, která mají tvar ploché kapky. Jdou lehce vyndat a pozor! Tato semena jsou jedovatá a používají se k výrobě insekticidů. Dužina je taková smetanová a chutná jako vanilkový dezert, banány, jahody anebo také ananasy. Z dužiny se mohou vyrábět džemy, džusy, zmrzliny a podobně.

Jabuticaba

Černé kuličky, které vyrustají přímo z kmene stromu. Nachází se převážně na jihovýchodě v Brazílii.

Jackfruit

Neboli Asijský obr či chlebovník. Plod je oválného tvaru a zeleno-žluté barvy. Uvnitř plodu se nachází spoustu semen, které jsou obalené do lepkavé žluté barvy. Má to velmi osvěžující, nasládlou a příjemnou chuť.

Než začnete konzumovat, tak dejte syrové plody do lednice vychladit. Poté rozkrojte na polovinu a vyřízněte hlavní jádro, ve kterém se nachází dužina, kterou můžete sníst nebo použít do marmelády nebo do salátu. Jeho semena se používají na stejný způsob jako jedlé kaštany.

Konzumace Asijského obra dodá vašemu tělu hodně vlákniny, vitamínů a minerálů. Obsahuje hodně sacharidů, vitamínů a spoustu fosforu a vápníku.

Karambola

(Averrhoa carambola)

Neboli čínská hvězdice je spíše šesticípý plod s hladkou na dotek, naoranžovělou, slupkou. Má sladko-kyselou chuť. Dužina je šťavnatá a chutí se podobá angreštu. Než začnete konzumovat, tak doporučuji odstranit hnědá žebra a nakrájejte na plátky. Vzniknou vám hvězdy, se kterými můžete zdobit.

Karambola se hodí jako ozdoba na dezerty nebo koktejly. Nejčastěji se používá do exotických ovocných salátů nebo jako ozdoba do různých nápojů či pohárů.

Plody obsahují hodně kyseliny šťavelové. Je lepší Karambolu konzumovat v malém množství. Protože pokud ji budete konzumovat více, než je doporučováno, tak hrozí otrava, která se projevuje poškozením ledvin a toxickou encefalopatií, což je postižení mozku. Tomu můžete ale zabránit, když budete brát vápník v rozpustné formě. Karambola je nebezpečná hlavně pro lidi, kteří již teď trpí ledvinnou nedostatečností. Také obsahují velmi málo cukru, vitamín C a minerály (fosfor, hořčík, vápník, železo).

Kešu jablko

Neboli Ledvinovník západní (Anacardium occidentale). Jistě každý znáte kešu oříšky. Kešu oříšky vyrůstají z kešu jablka. Osemení obsahuje hodně kardolu, který při manipulaci dráždí pokožku. Před konzumací ho z ořechů odstraníte zahřáním (pražením).

Kešu jablka se dají využít k výrobě džemů a kompotů. Z plodů se také lisuje šťáva, ze které se vyrábějí alkoholické nápoje jako třeba pálenka či víno, nebo ocet. Kardol, který se nachází v osemení, má dezinfekční účinky a přidává se do insekticidů, barviv, laků a podobně. Plody kešu obshaují spoustu taninů a vitamínu C. Kvůli obsahu kardolu a taninů je na ořechy alergie.

Kiwano

(Cucumis metuliferus)

Neboli africká rohatá okurka. Kiwano se řadí spíše mezi zeleninu. Je žluto-oranžové barvy a pochází z Jižní Ameriky. Vypadá jako ostnatá okurka a chutná podobně jako meloun a kiwi dohromady. Dužina má konzistenci želé a obsahuje žlutá semena. Chuť má takovou nasládlou.

Z 80% sice obsahuje vodu, ale skvěle pročišťuje organismus. Obsažené antioxidanty uvnitř pomáhají při ochraně organismu před různými chorobami, které mohou nastat. Minerály (draslík, hořčík), které se v něm také nacházejí, zbavují organismus bolestí hlavy a únavy. Také obsahuje vitamíny A a C, a vlákninu.

Kiwano se konzumuje rovnou, popřípadě se může přidat do salátů, výbornou chuť má i ve sladkých a slaných pokrmech a marmelády. Skvěle chutná, když ho zkombinujete společně s jogurtem. Jeho semena jsou jedlá.

Kiwi

(Actinidia deliciosa)

Jeho slupka je hnědá a chlupatá, a dužibna je zelené barvy. Chutná jako jahody, banán a ananas dohromady. Kiwi se může oloupat, rozkrojit a vydlabat lžičkou, ale slupka je neškodná a dá se po umytí sníst.

Kiwi patří k plodům, které mají největší obsah vitamínu C. Takže stačí jeden jediný plod k denní doporučené dávce. Obsahuje také draslík, hořčík a vitamíny A, B1 thiamin, B2, D a E. Je i bohatý na bílkoviny, ale ty mohou být pro někoho alergenem.

Podporuje látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly, posiluje imunitní systém a zlepšuje zrak. Díky tomu vysokému vitamínu C pomáhá kiwi zvládat stres, zvyšuje soustředění a podporuje růst kostí a tvorbu hormonů. Lidé s onemocněním ledvin a žlučníku by kiwi neměli konzumovat už jen z toho důvodu, že obsahuje velké množství šťavelanů. Konzumací kiwi přispíváte hlavně k tomu, aby vám správně a zdravě fungovalo srdce a svaly. Kiwi pomáhá i při krvácení z dásní. V zimě kiwi chrání před chřipkou a nachlazením.

Kiwi můžeme jíst syrové anebo tepelně upravené. Kiwi se může, ale i nemusí, loupat. Pokud se kiwi oloupe, ztratí tím spoustu významných látek. Ale do nápojů je lepší kiwi oloupat. Kiwi se nehodí do dezertů, které obsahují mléčné výrobky. Využití má například v ovocných dezertech, kompotech, džusech a podobně. Dá se použít i jako ozdoba do studené kuchyně.

Kumquat

(Fortunella)

Kumquat vypadá jako malý pomeranč. Má výraznou vůni. Má sytě oranžovou barvu a dužina chutná hořce. Konzumuje se společně se slupkou, ale semena se už nejí. Jí se čerstvý. Plody se mohou dát ke grilovanému nebo pečenému masu, drůbeži, zvěřině, nebo jako ozdoba do sladkých dezertů či koktejlů. Můžete z něho připravit kompot či marmeládu.

Obsahuje spoustu vitamínu C a draslíku a mědi.

Kvajáva

(Guave)

Plod má hruškovitý tvar a je zelené barvy. Dužina je nažloutlá až červená a má velmi výraznou vůni. Chutná jako fíky a hrušky. Nezralé plody mají zelenou barvu a úplně zralé nažloutlou. Obsahuje spoustu malých a tvrdých semen.

Obsahuje spoustu vitamínu C, A a hodně vápníku a fosforu. Také obsahuje vlákninu, železo, karoteny, thiamin, hodně sacharidů a malé množství bílkovin, niacinu a riboflavinu.

Liči čínské

(Litchi chinensis)

Známé i jako "dvouslivák lahodný". Plody jsou oválného tvaru. Mají sladkou chuť. Chutnají podobně jako mandarinky v kompotu. Slupka se nejí.

Konzumuje se nedozrálá dužina, která je bílá a je velmi šťavnatá a dá se dobře vypeckovat. Liči bez slupky můžete jíst buď čerstvé, sušené, anebo i kompotované. Sušeným plodům se často říká "čínské švestky".

Poživatelná dužina má spoustu vitamínu C, draslíku a vlákniny. Také obsahuje dusík, sodík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď a velmi málo zinku. Liči obsahuje hypoglycin. Konzumace na lačno může způsobit hypoglykemii, ale jen u někoho, nemusí to tak být u všech.

Liči se spíše podává jako dezert nebo jako příloha k masitým či rybím pokrmům (syrové, vařené), ale můžete ho konzumovat i samotné. Dřeň má své využití v koktejlech a v salátech.

Longan (Dimocarpus longan, Euphoria longana)

Někdy přezdíván "Dračí oko". Plody mají tvar hroznů a také tak rostou. Slupku mají v žluto-hnědé barvě, která se před konzumací odstraňuje. Plody se sklízejí ještě nedozrálé, protože když jsou zralé, tak mohou způsobit zažívací potíže. Uvnitř plodu se nachází velká černá pecka. Chuť mají sladko-kyselou a jsou velmi aromatické.

Konzumuje se nedozrálá dužina, která je výborná a dá se krásně vypeckovat. Mimo jiné se dužina může konzumovat samotná, anebo také v salátech či dezertech. Longan chutná sladko-kysele, proto se využívá do sladkých i slaných jídel. Z jeho semen se vyrábí šampon na vlasy. V čínské medicíně se jeho jedovatá semínka používají pro zpomalení šedivění vlasů.
Plody se používají do různých čajů, do ovocných šťáv, salátů a dokonce i do teplých pokrmů. Sušený longan je tmavě červené až hnědé barvy. Semeno, které obsahuje, se nekonzumuje, protože obsahuje saponiny, ale využívá se v kosmetice.

Podporuje imunitní systém, protože obsahuje vitamín C. Používá se jako přírodní antidepresivum, díky obsahu vitamínů skupiny B (niacin). Snižuje stres a únavu. Má pozitivní účinky na lidské srdce, pokožku a krev.

Luo-chan-kuo

(Siraitia grosvenorii)

Zelený kulatý plod, který když se usuší, tak zhnědne. Tento plod je známý pod názvem "arhatovo ovoce", "Buddhovo ovoce" anebo "mnišské ovoce".

Rostlina je vzácná a z ovocných plodů se připravuje teplý nebo i chlazený nápoj. Také se používá v čínském lékařství. Výtažek z plodu je o mnoho sladší než cukr a používá se jako čínské nízkokalorické sladidlo.

Mango

(Mangifera indica)

Mango připomíná broskev nebo nektarinku.

Pokud je plod manga měkký na dotek, tak víme, že je vhodný ke konzumaci. Před konzumací oloupejte mango a odstaňte pecku. Mango je lepší konzumovat spíše čerstvé.

Mango obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín A, C a E. Také obsahuje minerální látky (hořčík, mangan, zinek, spoustu draslíku), beta-karoten a vlákninu. Obsahuje malé množství sodíku a tuku.

Je vhodné ho přidat do ovocného salátu. Také se používá vařené v různých pokrmech. Je vhodné jako příloha k drůběžímu masu, rybám či šunce. Z manga můžete také připravovat kompoty, zavařeniny a tak podobně.

Mangostana lahodná

(Garcinia mangostana)

Jinak mangostan. Má takovou příjemnou sladko-kyselou chuť, která se podobá grapefruitu, broskvi, ananasu a hroznovému vínu dohromady. Uvnitř plodu se nachází 4-7 dílků s měkkou sladko-kyselou dužinou a takovými podlouhlými jadérky, které se smí konzumovat. Dužina mangostanu se smí konzumovat, též. Mangostan nejčastěji slouží spíše k přímé konzumaci.

Plody obsahují velmi malé množství minerálních látek a tuků. Mangostan obsahuje spoustu vitamínu C, bílkovin, antioxidantů ze skupiny flavonoidů, vápníku a hodně vody. Také obsahují kyselinu elagonovou, fytovou, chlorogenovou, vlákninu, polyfenoly a katechiny. Jeho plody patří mezi nejbohatší zdroje Xanthonu na světě. Xanthony se počítají k tzv. superoxidantům (tj. boj proti volným radikálům). Díky nim má mangostan léčivé účinky. Xanthony působí na bakterie a zároveň mají antioxidační účinky.

Používá se k výrobě kompotů, pudinků, krémů, marmelád, džusů, koktejlů a džemů. Dá se použít i ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.

Mangostan se využívá k antibiotickému hojení ran, k léčení tuberkulózy, malárie a dalších nemocí a infekcí. Má protizánětlivé účinky a vlastnosti, které pomáhají tlumit bolest. Mangostan se používá při různých ekzémech, při vyrážce, kožních nemocí, při zánětu ušní sliznice, nosní sliznice, krku, dýchacích cest, močových cest, při průjmech a při střevních potížích. Část z mangostanu se používá proti únavě a nevolnosti. Džus mangostanu pomáhá na deprese.

Meloun Cantaloupe

(Cucumis melo)

Plod kulatého tvaru, který váží kolem jednoho kilogramu. Kůra má takovou nazelenalou barvu. Konzistence dužiny je podobná mangu. Má meruňkovou barvu.
Meloun Cantaloupe chutná podobně jako ananas.
Že je zralý poznáme tak, že je těžký a aromatický. U stopky by měl být trochu měkký. V chladu vydrží max 6 dní, aby se zachovaly všechny výživové hodnoty. Nejčastěji se konzumuje samotný a bez žádných dalších úprav. Využívá se do salátu či jako součást nějaké zmrzliny.

Je docela dobrým zdrojem vitamínu A, C a betakarotenu. Vitamínu C obsahuje tak na denní doporučenou dávku. Obsahuje také vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a C, a minerály (draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, selen, sodík, vápník, zinek, železo).

Meloun Gallia

(Cucumis melo)

Plod má žlutou kůru s mírně nazelenalou barvou. Barva slupky se při zrání mění od zelené až po zlato-žlutou. Dužina je pevná a má nazelenalou až bílou barvu. Chutí připomíná nektarinky. Nejlépe chutná, když je mírně vychlazený. Po jeho rozkrojení můžete vydlabat semínka lžičkou zkonzumovat dužinu. Může se použít do salátů.

Nevyzrálý meloun můžete nechat pár dní dozrát při pokojové teplotě, ale dlouhé skladování v chladu není doporučeno.

Meloun Charentais

(Cucumis melo)

Jeho dužina má meruňkovou barvu. Jinak plod je kulatý a má světle zelenou kůru, na níž má tmavé podélné pruhy.
Chutná sladce, podobně jako papaya a ananas dohromady. Meloun Charentais voní jako med.

Konzumuje se nejlépe čerstvý, jako většina ovoce. Je vynikající se sušenou šunkou. Používá se do ovocných salátů.

Meloun piel de sapo

Je oválného tvaru a má žluto-zelenou slupku se zelenými skvrnami. Dužima je světlé barvy. Chutí se podobá melounu honeydew, ale tento není tak sladký.

Konzumuje se spíše čerstvý. Rozřízne se napůl, vydlabou semena a může se konzumovat.

Miraclefruit

Jsou hodně kyselé. Kyselejší než citron. Oválného tvaru a červené barvy.

Mladý kokos

Voda, která se nachází v zeleném kokosovém ořechu, je jednou z nejvýživnějších tekutin, protože je nabitá elektrolyty jako jsou draslík, hořčík, sodík a vápník. Kokosová voda obsahuje proteiny, karbohydráty, chlór, draslík, křemík, fosfor, hořčík, síru, vápník, nasycené tuky a vitamíny B1, B2, B3 a B6. Obsahem látek se podobá mateřskému mléku, tudíž je vhodný pro krmení miminek.
Tato velmi výživná tekutina udržuje buněčnou rovnováhu. Kromě elektrolytů obsahuje také vitamíny skupiny B, enzymy nezbytné k dobrému trávení a antioxidanty. Kokosová voda pomáhá pří zažívacích problémech. Dá se využít do izotonického nápoje.

Jakmile otevřete, tak se dužina může nabrat lžící. Dužina však není moc dobře stravitelná. Kokos by se rozhodně neměl konzumovat společně s mléčnými výrobky. Protože obsahují jiné druhy tuků. Kokos nemíchejte ani s vajíčkem.
Čím těžší, tím lepší.

Mochyně peruánská

(Physalis peruviana)

Mochyně Peruánská má tvar jako cherry rajčátko. Její chuť je velmi šťavnatá a sladkokyselá.
Konzumují se její bobule. Nezralé plody a zbytek rostliny jsou jedovaté.

Plod má takovou žluto-oranžovou barvu. Její dužina má osvěžující sladkokyselou chuť s jemným aroma. V dužině se objevuje spoustu malých, měkkých a hlavně jedlých zrnek.

Obsahuje vitamín C, provitamín A, minerální látky, hlasvně draslík, fosfor, vápník a další.

Její plody se dají využít jako dekorace. Můžete jimi ozdobit různé nápoje, obložené mísy (sladké i slané) anebo dezerty. Mochyně chutná nejlépe syrová a dá se použít například do ovocných salátů. Podává se také jako vařený ve víně a sirupu a připravuje se z ní třeba rosol či zavařenina.

Mochyně zlepšuje látkovou výměnu, odstraňuje kyselinu močovou a další odpadní látky z vašeho těla. Používá se při nedostatku ledvin v léčitelství. Čerstvá šťáva z Mochyně potlačuje svědění.

Monstera Deliciosa

Podobá se kukuřičnému klasu. Pochází ze Střední Ameriky. Chutná jako něco mezi jemnou banánovou, ananasovou a mangovou chutí.

Mombín sladký

(Spondias dulcis)

Plody mají zelenou barvu a jsou oválného tvaru. Uvnitř uprostřed se nachází velká pecka. Vrstva semen je vláknitá.

Mučenka jedlá

(Passiflora edulis)

Mučenka neboli Maracuja obsahuje spoustu provitamínu A, vitamíny B, C, přibližně 17% sacharidů, vlákninu a minerály (fosfor, vápník, železo).

Dužina chutná sladko-kysele a voní jako meruňky nebo mango. Dužina obsahuje semena, která při konzumaci vůbec nevadí. Může dorůst až do velikosti grapefruitu.
V Keni se vyskytuje tmavě fialová odrůda, která je menší než citron a má suchou slupku. Fialová odrůda je trochu jedovatá, protože obsahuje ve slupce kyanogenní glykosid.

Maracuja se využívá k ochucování nápojů a pohárů, do ovocných salátů, dezertů, koktejlů, marmelád a tak podobně. Maracuja se přidává také do tropických džusů.

Naši

(Nashi)

Neboli hrušeň písečná (Pyrus pyrifolia). Její chuť se podobá sladké hrušce. Plody jsou pevné a mají žlutou barvu. Tvarem se podobají jablku. Uvnitř plodu se nachází několik černých semínek.
Slupka je většinou takové zlatavé barvy a bývá suchá.
Dužina má bílou barvu, chutná sladce a mírně kysele, je křehká a trochu voní po rumu.
Nashi jsou velmi citlivé na otlak a při poškození rychle hnědnou.

Nashi podporuje trávení, zahání žízeň, eliminuje účinky alkoholu a zmírňí vám kašel.

Skvěle se hodí k pečenému masu, zvěřině (dušená), k salátům (ovocným), moučníkům, kompotům a sladkým pokrmům. Ale ihned po rozkrojení a nakrájení je potřeba ji pokapat citronovou šťávou, jinak by zhnědla. Z Nashi se dá připravit i marmeláda.

Noni

Je zelené barvy a po rozkrojení jsou na každé straně semínka. Noni je známé svou příjemnou vůní a chutí, která není příliš lákavá.

Obsahuje spoustu důležitých vitamínů a živin.

Opuncie mexická

(Opuntia ficus-indica), neboli v českém jazyce "nopál obecný".Opuncie mexická má dvě varianty. Buď je s trny (Opuncia ficus-indica f. amyclaea), anebo bez trnů (Opuncia ficus-indica f. inermis). Opuncií však existuje více než 200 druhů.

Opuncie je celkem exotická a je sladká. Připomíná sladké hrušky. Opuncie je kaktus. Barva plodu se střídá od zelené přes červenou až po žlutou.
Slupku můžete očistit buď hrubší stranou houbičky anebo hadříkem. U Opuncie se konzumuje pouze dužina, která je samozřejmě velmi šťavnatá a hlavně křehká. Semínka, která se v ní nachází, se mohou také konzumovat, i když jsou velká a tvrdá.
Dužina chutná jako hruška a fík. Plod můžete rozkrojit na polovinu a vydlabat lžičkou, anebo opatrně oloupat a jíst jako banán. Aby se vám plod lépe loupal, můžete ho na pár hodin namočit do vody.
Ale s její konzumací to nepřehánějte. Při konzumaci většího množství, než je doporučováno, může dojít k žaludečním potížím, ale netvrdím, že to tak musí být u všech. Jen u někoho.

Plod se konzumuje syrový. Popřípadě nějak upravovaný: džusy, alkoholické nápoje, vařený k drůbeži a rybám, do omáček, krémů a džemů. Vyrábí se z něj tekuté sladidlo a přidává se do různých cukrovinek.

Ty nejmladší stonkové části se používají jako zelenina.
Z celých rostlin se odstraní trny a pak se používají jako krmivo.
Své využití má také ve farmaceutice (olej, který se nachází v semenách), kosmetických produktech, výrobě papírů (stonky) a v zemědělství.

Oslizák líbezný

(Aegle marmelos)

Tvarem se podobá hrušce. Nezralý plod je šedo-zelené barvy a zralý žlutý až hnědo-oranžový. Dužina je naoranžovělá a má silnou aromatickou vůni. Chutná sladce až nahořkle. Semena uvnitř dužiny jsou hořká.

Plody obsahují spoustu vody, sacharidů, karotenu, kyseliny askorbové, bílkovin a pektinů. Dále obsahují riboflavin, třísloviny a niacin.

Plody se používají k výrobě limonád, džemů, kompotů, želé a zavařenin.

Plody se používají k léčení, pomáhají proti průjmu, stabilizují střevní činnost a vylučování, působí protizánětlivě na jícen a střevní sliznici. Ze sušených plátků oslizáku se připravuje čaj proti průjmu. Užívá se také pro chronické zácpě.

Papája obecná

(Carica papaya)

Papája má sladkou chuť a připomíná jí meloun, a voní jako čerstvé meruňky.
Dužina je zářivě žluté barvy, hladká, sladká a výrazně voní. Dužina obsahuje spoustu černých zrn, které nejsou ke konzumaci určené. Slouží jako náhražka pepře.
Papáju je nejlepší rozkrojit napůl, vydlabat semínka, která jsou nejedlá, a následně vydlabat dřeň. Aby byla chuť výrazná, tak se může její dřeň pokapat citronem.
Plody papáji při zmáčknutí nesmí být příliš měkké. Papája má žluto-oranžovou barvu. Čím více je plod zelený, tím méně je zralý, protože obsahuje více enzymů. Plodům se skvrnami se vyhýbejte.
Její plody obsahují enzym papain, který chrání nezralý plod před hmyzem. Tento enzym je důležitý pro zpracování bílkovin v těle, protože je štěpí na aminokyseliny. Zabezpečuje tvorbu trávicích enzymů a pomáhá tím k lepší stravitelnosti potravin. Papain je známý bojem proti rakovině.

Papája obsahuje spoustu vitamínů, hlavně vitamín B1 thiamin, B2 - riboflavin, B5 a C, vysoké množství provitamínu A a hodně vápníku a draslíku, a spoustu důležitých biologických látek. Papája pomáhá ochraňovat sliznice a výborně působí na zrak. Vitamín B5, kyselina pantotenová, zvyšuje životní energii a pomáhá ke zlepšení vaší barvy vlasů.

Papája se konzumuje hlavně čerstvá. Třeba krájená na plátky. Připravují se z ní kompoty nebo džemy. Můžete ji ochutit citronovou šťávou. Hodí se do ovocných salátů s kombinací citrusových plodů nebo rybízem.

Pitahaya

(zkráceně Pitaya)

Znamé také jako dračí ovoce (Hylocereus undatus). Pitahaya je sice plod kaktusů, ale nemá trny. Plody jsou bez ostnů a jsou to takové oválné bobule. Díky malým černým semínkům připomíná její dužina kiwi. Semínka jsou jedlá a dužina je nízkokalorická.

Rozeznávají se tři druhy Pitahayi. Hlavní druhy se dělí na další druhy.
PITAHAYA BLANCA - Pitahaya blanca je bílé barvy. Je to nejběžnější druh. Slupku má červené barvy, a dužinu bílou s množstvím černých a jedlých semen. Hlavním druhem je Hylocereus undatus a příbuzným je Hylocereus triangularis. Hylocereus undatus je pěstován také jako okrasná rostlina. Plody červeno-fialovou až fialovou slupku a bílou dužinu.
PITAHAYA AMARILLA - Amarilla je žluté barvy. Má tedy žlutou slupku a bílou dužinu. Hlavním druhem je Hylocereus megalanthus (Selenicereus megalanthus).
PITAHAYA ROJA - Červené barvy a s červenou slupkou i dužinou. Hlavní druhy, které se uvádějí jako botanické druhy, jsou Hylocereus polyrhizus, Hylocereus costaricensis a Hylocereus monacanthus.

Nejčastěji se konzumuje čerstvá. Zralé plody se lehce loupou. Vnější slupka je nejedlá. Pitahaya se také může rozříznout a lžičkou můžete vydlabat dužinu. Chuť můžete vylepšit limetkovou šťávou. Pitahayi chuť se podobá něčemu mezi vodním melounem a angreštem. Hodí se do salátů a koktejlů.

Pitahaya obsahuje hlavně vodu, spoustu vlákniny, vitamínu C a minerálů. Je důležitým zdrojem vápníku, železa, riboflavinu a karotenu. Pitahaya s červenou dužinou obsahuje hodně antioxidantů. Používá se na průjmová onemocnění.

Pomelo

(Citrus grandis)

Pomelo je jedním z největších citrusových plodů. Jeho dužina je bledě žluté, oranžové až červené barvy. Chutí mírně připomíná Grapefruit, ale bez té hořké chuti.
Před konzumací se pomelo oloupe a musíte ho zbavit bílé části kůže, která bývá celkem silná. Poté rozdělte pomelo na měsíčky, které stáhněte ze slupky, ta je hořká stejně jako semínka, tak aby zbyla jen dužina. Pomelo se konzumuje syrové a bez té jeho slupky. Můžete přidat do ovocných salátů nebo marmelád.

Obsahuje spoustu draslíku a pomáhá proti vysokému obsahu cholesterolu a srdečním nemocem. Je nízkokalorický, obsahuje minimum tuku, sodíku, železa a cholesterolu. A obsahuje také vitamín C a mangan.

Rambutan

(Nephelium lappaceum)

V překladu z malajštiny znamená název tohoto ovoce "chlupatý". Plody svou velikostí i tvarem připomínají švestku či vlašský ořech. Mají červenou barvu. Na povrchu mají měkké ostny červené barvy. Dužina je taková pikantně sladkokyselá a aromatická. Skoro jako ananas s lehkou meruňkovou příchutí. Jeho chuť se podobá liči, ale podle všeho se zdá Rambutan chutnější. Zralé plody mají vínovou barvu a jsou bez zelených skvrn.

Obsahuje spoustu vitamínu C a tím posiluje imunitu a pomáhá při detoxikaci organismu. Obsahuje 80% vody. Rambutan je užitečné konzumovat při snižování krevního tlaku a léčbě střevních potíží. Obsahuje minerály (velké množství mědi a železa, a fosfor). Měď a železo jsou důležité minerály pro krvetvorbu. A fosfor pomáhá ledvinám.

Konzumuje se pouze dužina. Plody se konzumují jako stolní ovoce syrové nebo ho můžete přidat do salátů, kompotů a podobně.
Jeho semena se používají k výrobě mýdel, olejů a mají své využití i v kosmetice.
Jeho kořeny, kůra a listy se využívají jako barvivo.

Salak

(Salacca zalacca, Salacca edulis)

Říká se mu také "hadí ovoce". Salak chutná sladko-kysele. Chuť se podobá něčemu mezi ananasem a jablkem. Plody jsou vejčitého až hruškovitého tvaru. Povrch je oranžovo-žluté barvy a je pevný. Slupka se podobá hadí kůži. Pod slupkou se nachází žluto-bílá dužina, která obsahuje 1 až 3 černo-hnědá semena, která nejsou jedlá. Dužina chutná kysele.

Salak chutná dobře jen když je zralý. Pokud je Salak, nezralý, tak se to odrazí na jeho chuti. Pak totiž chutná kysele.

Sapodila obecná

(Manilkara zapota)

Neboli Zapotá obecná. Chutná jemně jako karameĺové hrušky. Plody jsou kuželovitého tvaru. Pokud je Sapodila nezralá, tak je tvrdá a gumová. Ale zralá je velmi hladká. Dužina Sapodily je od nažloutlé barvy až po světle či tmavě hnědou barvu. Vůní se podobá hruškám. Nezralé plody jsou bohaté na tanin.

Obsahuje vitamín C. Pokud sníte více než 6 semen, tak vám to způsobí bolesti břicha a zvracení.

Často se konzumuje syrová či chlazená. Plody se rozpůlí na půl a dužina se vydlabuje lžící. Semena jsou jedovatá a slupka se také nejí.

Sapodila se nejvíce hodí do dezertů. Můžou se z ní dělat třeba dezertní omáčky. Dužina se může přidat do vaječného krému před pečením. Pokud dužinu rozmačkáte, můžete ji přidat do palačinek. Ze Sapodily se vyrábí i víno, které má velmi dobrou kvalitu. Nezralé plody obsahují bílý latex, který se zachycuje asi tak jako kaučuk. Vyrábějí se z něho přírodní žvýkačky.

Sweetie

(Citrus paradisi + Citrus grandis)

Je to vlastně kříženec bílého grapefruitu a pomela. Konzumuje se jako grapefruit. Formou a šťavnatostí se podobá grapefruitu. A chutí se podobá pomelu, protože je sladký. I přesto, jak je sladký, obsahuje jen 24 až 40 kalorií v jednom plodu. Je totiž sladký díky nedostatku kyselin, ne díky cukru.

Šťáva ze Sweetie snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, a zvyšuje antioxidační aktivitu krve.

Tamarillo

(Cyphomandra betacea)

Také známé jako Rajčenka řepovitá (Solanum betaceum). Jeho plody jsou oválné a zašpičatělé na koncích. Existují odrůdy, které jsou s červenými plody, nebo se žlutými. Žluté jsou mnohem sladší. Slupku má pevnou a hladkou a dužina, která je pod ní, je šťavnatá a obsahuje malá semínka. Dužina Tamarilla samotná je celkem kyselá a slupka je zase hořká. Dužinu si nejlépe vydlabejte a trochu přislaďte. Slupku odstraňte a nekonzumujte ji.

Plody obsahují spoustu pektinu, ze kterého se mohou připravit džemy.
Obsahuje velmi málo kalorií, minerály (fosfor, vápník, železo), spoustu vitamínů skupiny B (B1 thiamin, B2, B3), vitamín A a C, a je zdrojem pektinu, což je rozpustná vláknina, která snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Jeho konzumací se vám posílí kosti, mozek, vlasy a dokonce se vám zlepší paměť. Tamarillo je také dobré konzumovat v případě, že máte vysoký tlak.

Tamarind indický

(Tamarindus indica)

Chutná sladko-kysele.
Dužinu můžete konzumovat jak čerstvou, tak i vařenou, sušenou, anebo zavařenou. Z dužiny se také mohou připravit osvěžující nápoje a využívá se jako přísada do jídla. Tamarind se hodí do speciálních kořeněných omáček. Protože obsahuje dost kyselin, má mírné projímavé účinky. Tamarind se hodí k přípravě omáček k masům a dezertům.

Neobsahuje žádné tuky, ale obsahuje bílkoviny, karbohydranty, vlákniny, vitamín C, minerály, což jsou fosfor, vápník a železo, thiamin, riboflavin a niacin.

Tomel japonský

(Diospyros kaki)

Můžete slyšet také názvy jako Churma či Kaki.
Kaki patří k těm nejodolnějším exotickým rostlinám. I když je Kaki jedna z nejodolnějších rostlin, tak ji přenášejte na zimu do skleníku či zimní zahrady.

Má oranžovou barvu a chutná sladce. Chutná skoro jako broskev. Kaki se svojí konzistencí podobá želé. Obsahuje lykopen, což je antioxidant, který zpomaluje stárnutí. Posiluje imunitní systém. Mimo to obsahuje také vitamín A, C, měď, mangan, fosfor, hořčík, vápník, železo a vlákninu. Když budete Kaki konzumovat denně, tak se vám sníží cholesterol v krvi. Kaki se hodí například do různých dezertů či salátů. Jednotlivé plody Kaki je potřeba nechat dostatečně dozrát. Konzumuje se hlavně čerstvé a slupka se nekonzumuje. Nejlepší bude, když to rozkrojíte a vyjíte lžičkou.

Vodní meloun

(Citrullus lanatus)

Chutná sladce. Plody jsou kulovité a kůra je tlustá a hladká. Dužina je jasně červená, ale existují i odrůdy se žlutou dužinou. Uvnitř dužiny se nacházejí černá semena. Jemná vláknina dužiny posiluje stěny střev a podporuje vylučování stolice.

Meloun obsahuje přibližně 91% vody, což je hodně, vitamíny A, B1 thiamin, B2, B6, C, karotenoidy, draslík, velmi málo sodíku a podle texaských odborníků obsahuje také látku citrulin, která podle všeho působí pozitivně na erekci. Pravidelnou konzumací vodního melounu se účinky samozřejmě zvyšují. Citrulin se nejvíce nachází ve slupce a bílé části dužiny. Melouny jsou sice nízkokalorické, ale zasytit dokáží. Proto melouny nechybí v dietách.
Dužina melounu se dá použít jako balzám na spálenou kůži, protože obsahuje spoustu vody a vitamíny A a C.

Meloun je výborným zavodňovacím zdrojem pro organismus, protože obsahuje spoustu vody. Používá se při léčbě ledvinových potíží. Meloun pomáhá stabilizovat sůl a vodu v organismu.

Nejvhodnější ke konzumaci jsou melouny, které váží něco mezi 2 až 3 kilogramy.
Vezměte si meloun mezi své dlaně a zkuste stlačit. Pokud vydává takový vrzavý zvuk, tak víte, že je zralý. Pokud na meloun poklepete a on vydává takový mírně dutý tón, tak je v dobrém stavu. Pokud tón bude příliš dutý, tak už je meloun přezrálý. Zralý meloun se také dá poznat podle stopky, když je suchá. Melouny rozhodně nekupujte s měkkou nebo otlačenou slupkou, protože se pak rychleji kazí.

Woodapple

Ovoce se zeleno-šedou a tvrdou slupkou. Slupka je skoro až dřevěná, a z toho právě pochází název ovoce Woodapple, tedy "dřevěné jablko".
Původně pochází z Indie. Uvnitř najdete žluto-hn ědou dužina, která má příjemnou vůni a chutná skoro jako sušené rozinky.

Žlutý cukrový meloun

(Cucumis melo)

Má sladkou chuť a voní jemně medově. Meloun je nejlepší konzumovat, když je vychlazený a čerstvý.

Slupka je žluté barvy a je hladká. Dužina má bledě zelenou až žlutou barvu. Uprostřed dužiny najdete světle žlutá jádra.

Obsahuje 90% vody, málo bílkovin, tuků a vlákniny, vitamíny A, B1 thiamin, B2, B3, B5, B6, Kyselina listová B9, C a E, a minerály - hodně draslíku; fosfor, hořčík, mangan, selen, sodík, vápník, zinek a železo.

Zralý meloun poznáte podle toho, že je těžký a pevný na svou velikost. Když na slupku melounu přitlačíte prstem a ona ani trochu nepovolí, tak meloun není ještě úplně zralý. Jestli je zralý se dá také poznat podle jeho výrazné vůně a popraskané slupky u stonku.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře