Zajímavosti o Rakousku

0
Zajímavosti o Rakousku

Nejstarší ZOO světa Schönbrunn Tiergarten se nachází ve Vídni v Rakousku. Byla založena císařem Františkem I. Štěpánem Lotrinským roku 1752.

Rakouská vlajka je jedna z nejstarších na světě. Pochází z roku 1191 a podle legendy si Leopold V. po krvavé řeži sundal ze zakrvené košile pásek, pod kterým zůstal bílý pruh.

Když Turci opouštěli roku 1683 Vídeň, nechali za sebou obrovské množství kávových zrn a spustili tak velkou vídeňskou tradici kaváren. Od 19. století je kavárna již nepostradatelnou společenskou aktivitou intelektuálního života.

Rakousko je jediná země Evropské Unie, která není členem NATO.

Nejvyšší vodopád Evropy, Krimml Falls (380 metrů), se nachází v Rakousku.

Rakouská baronka Bertha von Suttnerová byla první ženou, která v roce 1905 získala Nobelovu cenu míru.

St. Peter Stiftskeller je nejstarší stále fungující restaurace na světě. Otevřena byla v roce 803, což je více než 1200 let.

Rakousko bylo vyhlášeno hudbou, pochází odtud Mozart, Haydn, Schubert i Strauss.

Nejznámější "Němec" Adolf Hitler byl vlastně Rakušan.

Smrt je v Rakousku silně ekonomicky zastoupen a pohřební průmysl je v přepočtu na obyvatele největší v Evropě. Rakušané plánují smrt zcela otevřeně, rezervují pohřební pozemky, navrhují si náhrobky a sdružují se v Sterbeverein (asociaci smrti), která zajistí hladký průběh v případě smrti. Po rakouském pohřbu zcela jistě uslyšíte pochvalné, ein schöne Leiche (krásná mrtvola).

Centrální hřbitov ve Vídni uchovává více než 2,5 milionů hrobů. To je více než živá populace města.

Oficiální název Rakouska je Republik Öesterreich, což doslovně znamená "Východní říše".

Čtvrtina obyvatel Rakouska žije v hlavním městě Vídni.

Současný nejznámější světový Rakušan je Arnold Schwarzenegger, akční hollywoodská hvězda 80.-90. let, který vykonával v letech 2003-2010 funkci guvernéra státu Kalifornie.

Alpské lyžování se v Rakousku stal nejpopulárnější sport, který je v oblibě již více než 100 let. První příručka o lyžování pochází z roku 1897.

Od konce světových válek se Rakousko zapřísahalo k pozici trvalé neutrality.

Nejvyšší bod Rakouska se nachází ve výšce 3798 m. nad mořem a leží na vrcholu hory Großglockner.

Nejznámější jídlo Rakouska se jmenuje Weiner Schnitzel, což je Vídeňský řízek, které původně pochází z Itálie, kde se jmenuje Milánský.

Největší záhada v rakouských dějinách obklopuje smrt korunního prince Rudolfa, jediného syna císaře Franze Josefa I. a císařovny Alžběty "Sisi", a jeho milenky Mary von Vetsery. 30. ledna 1889 Mary vypila jed a Rudolf se zastřelil, dvojitá sebevražda však skrývá mnoho nevyjasněného.

Rakousko sousedí se státy: Česko, Itálie, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Německo, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře