Netopýří zajímavosti

0
Zajímavosti o netopýrech

Podle paleontologů a dalších vědců obývají netopýři naší planetu po miliony let, jsou starší než předci lidí. I když netopýři nemají nejlepší pověst, tak ve skutečnosti to jsou úžasní tvorové. Zde jsou zajímavá fakta, které jste pravděpodobně neznali.

Vědecké jméno netopýrů je Chiroptera což pochází z řeckých slov cheira (ruka) + pteron (křídlo).

600 let př. n. l. napsal Ezop spoustu bajek, jedna z nich je i o netopýrovi. Netopýr si půjčil peníze na podnikání a jeho podnik selhal. Netopýr se schovává před dlužníky a vylézá jen v noci.

Netopýři se dělí do dvou hlavních skupin: Velcí netopýři, kteří se živí ovocem a malí netopýři živící se hmyzem, krví, žábami a ještěrkami.

Netopýři, kteří mají za svoji hlavní potravu žáby dokáží rozeznat kvákání různých druhů žab. Rozeznají ty jedovaté a poživatelné.

Vědci se domnívají, že velcí netopýři mohou mít s lidmi více společné než se předpokládalo. Netopýři se objevili ve stejné době jako dinosauři, před 65-100 miliony let.

V Číně a Japonsku jsou netopýři symbolem štěstí. V čínštině jsou slova pro netopýra a štěstí vyslovovaná jako "fu".

Křídla netopýrů jsou vlastně prsty pokryté blánami, což jsou vrstvy kůže. Netopýří křídla pomáhají regulovat tělesnou teplotu, krevní tlak.

Jediní savci, kteří mohou létat jsou právě netopýři. Létající veverky pouze mohou kontrolovat plachtění, ale nevzlétnou.

I když se obecně lidé domnívají, že netopýři jsou slepí, tak většina netopýrů vidí docela dobře. Některé druhy rozeznají i ultrafialové světlo.

Lidé dokážou slyšet frekvence mezi 20 Hz a 120 000 Hz. Psi slyší rozmezí 40-60.000 a netopýr dokáže rozeznat zvuky od 20 Hz do 120.000 Hz.

Průměrný netopýr dokáže sníst za hodinu 600 kusů hmyzu, což je ekvivalent 20 pizz snědených člověkem za noc.

Netopýři žijí na všech kontinentech kromě Antarktidy.

Největší netopýr na světě má rozpětí křídel 1,8 metrů a jmenuje se Obří zlatá korunovaná létající liška (Acerodon jubatus). Někdy se mu říká ovocný netopýr, protože se živí ovocem. (info na wikipedii anglicky)

V Texasu je obří jeskyně Bracken Bat a ta hostí největší kolonii netopýrů na světě. Trvale zde žije přes dvacet milionů netopýrů, což je 2x tolik co lidí v New Yorku nebo dvojnásobek lidí v České republice.

Netopýr ušatý má během hibernaci srdeční tep 18 tepů za minutu. V době aktivního života dosahuje tep až 880 tepů za minutu.

Podle průzkumu televizní stanice Animal Planet jsou netopýři nejobávanější zvířata na planetě. Umístili se hned za vlky a gorily. Čtvrté místo získaly piraně.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře