Černobyl: seriál, fakta, zajímavosti

0
Černobyl

Zajímavosti a fakty o havárii jaderné elektrárny Černobyl, zajímavosti i o seriálu HBO Černobyl.

Možná se někdy ptáte, kdy přesně vybouchl Černobyl? Tak vězte, že se to stalo 26. dubna 1986 v 1:23:45, reaktor číslo 4 se přehrál a explodoval.

Na havárii poprvé upozornili pracovníci švédské jaderné elektrárny, jejichž čidlo detekovalo vysokou úroveň záření. Švédsko rozeslalo upozornění, že se něco děje.

Po výbuchu je první zabiják radioaktivní jód, který se hromadí ve štítné žláze a přináší rakovinu či rovnou smrt. Další radioaktivní izotopy jsou v zásledu.

V Černobylu oficiálně nikdo nežije. Neoficiálně se tam pár starousedlíků pohybuje.

Michail Gorbačov řekl, že náklady na likvidaci stop hávarie Černobylu byly vypočtené na 18 miliard rublů, rozpočet Ruska na celý rok.

V okolí Pripjatu existují praskliny ze kterých se šíří záření na které stále můžete zemřít.

Zvířata v okolí Černobylu jsou radioaktivní. Příroda se přizpůsobila svému okolí.

Neoficiálně se pořádají do Černobylu turistické výpravy.

Do roku 2011 se jednalo o nejhorší katastrofu v dějinách lidstva, ve jmenovaný rok ji dorovnala srovnatelná havárie jaderné elektrárny Fukušima I. v Japonsku.

Jaderné havárie se od roku 1990 třídí podle Mezinárodní stupnice jaderných událostí (The International Nuclear Event Scale - INES), má osm stupňů 0-7 a havárie v japonské Fukušimě a Černobyl jsou jedině dvě havárie, které dostaly nejvyšší číslo 7.

Radiace dosáhla stokrát vyšší hodnoty než atomové bomby svržené na Nagasaki a Hirošimu.

Radioaktivní prvek Cesium-137 zamořil po výbuchu postupně celou Evropu. Podle enviromentální skupiny Greenpeace tento prvek přímo zapříčinil více než 93000 smrtí rakovinou po celém světě.

Seriál Černobyl

V roce 2019 natočila televizní stanice HBO seriál Černobyl, který je natočen podle přesných fakt a doplňuje bílá místa barvičkami fantazie.

Seriál má celkovou stopáž 5 hodin a 11 minut rozdělených do pěti dílů po 59-65 minut.

V seriálu Černobyl vystupuje mnoho skutečných postav, které se účastnily i skutečné katastrofy. Počínaje prezidentem Michailem Gorbačovem, přes stranického funkcionáře Borise Ščerbina (hraje Stellan Skarsgard), fyzika Valerije Legasova (Jared Harris), hasiče Vasilije Ignatěnko (Adam Nagaitis), jeho manželky Lyudmilly Ignatenko (Jessie Buckley) až po Anatoly Ďatlova, kterého ztělesnil Paul Ritter.

Seriál Černobyl byl natáčen v jaderné elektrárně Ignalina v Litevsku. Tato elektrárna byla paradoxně hlavní podezřelý z šíření radioaktivity po ohlášení Švédů.

Šéf ruského rozhlasové stanice ECHO MOSKVA uvedl na twitteru: "Měli jsme to natočit my a ne Američani.". (zdroj: Twitter.com/aavst)

Epizoda s01e01 s názvem 1:23:45 odkazuje na přesný čas výbuchu.

Epizoda s01e02 s názvem Please Remain Calm se natáčel v litevské jaderné elektrárně Ignalina a v litevském hlavním městě Vilniusu.

Epizoda s01e03 s názvem Open Wide, O Earth nám ukazuje účinky radiace na lidské tělo od nejmenších příznaků až po ty největší vedoucí přímo k smrti.

Epizoda s01e04 s názvem The Happiness of All Mankind: zde dostávají vojáci instrukce o odklízení grafitu ze střechy po dobu 90 vteřin. Scéna je natáčená bez střihu a trvá přesně 90 vteřin.

Valery Legasov (1936 - 1988), slavných chemik Sovětského svazu, který pomáhal likvidovat Černobylskou havárii spáchal sebevraždu přesně dva roky po incidentu.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře