Zajímavosti o jídle, které byste měli znát. Víte, že v Rusku nebylo pivo alkoholický nápoj, protože nemělo 10 % alkoholu? 100 zajímavostí o jídle, kdo je nezná, tak neví co jí.
Většina příchutí wasabi je ve skutečnosti jen upravený křen. Skutečné wasabi je náročné na výrobu a velmi drahé, barvený křen nahradí wasabi bez problémů a ani to nepoznáte.
Nejdražší běžně prodávaná pizza stojí 12.000 amerických dolarů a vyrábí se 72 hodin. Pizzu zdobí tři druhy kaviéru, humr z Norska, růžová australská mořská sůl a mozzarella.
Kečup byl původně používán jako lék. Na začátku 18. století si lidé mysleli, že rajčata mají léčivé vlastnosti. Někteří lékaři tvrdili, že dokáží léčit průjem a zažívací potíže a tak vytvářeli léčiva z rajčat a z toho později vznikl sériově prodávaný kečup k ochucení potravin.
Pokud navštívíte Jižní Afriku a dostanete chuť na popcorn měli byste být opatrní. To co zdejší nazývají popcorn jsou ve skutečnosti pečení termiti a mravenci. Ale na druhou stranu získáte mnoho proteinů.
Sýr patří mezi nejvíc kradené potraviny na světě, udává se, že 4 % sýru skončí odcizením. Dokonce existuje i černý trh se sýry. Důvodem je samozřejmě cena, kvalitní sýr je poměrně drahá surovina.
Červené potravinářské barvivo, kyselina karmínová, se vyrábí z brouků. Rozdrtí se těla brouků dactylopius coccus. Dobrou chuť. Barvivo se používá v červeně zbarvených potravinách pro lepší zbarvení. Drcené brouci jsou i v červených rtěnkách.
Arašídy se dají nalézt na mnoha místech, dokonce i tam kde byste je moc nečekali. Při výrobě dynamitu se používá arašídový olej, který je přidáván do glycerolu což je hlavní složka nitroglycerinu. Závěr tedy zní v dynamitu jsou arašídy.
Cizrna nejsou u nás úplně rozšířené, stejně jako další druhy exotických jídel. Třeba fazole gabanzo, sanagali, chana, bengálský gram, ceci fazole. Navíc všechny tyto názvy označují tutéž potravinu - cizrna. Chaos v tom dělá i to, že cizrna jsou světle žlutá, ale i hnědá, červená nebo černá.
Do jídla se občas dostane hmyz, ale jsou na to i pravidla, podle FDA, amerického úřadu pro kontrolu léčiv a potravin (www.fda.gov) je povoleno maximálně 60 částí těl hmyzu na 100 gramů čokolády. Fragmentem se rozumí nožička nebo kousek křídla. Arašídové máslo má přísnější pravidla zde může být maximálně 30 fragmentů hmyzu na každých 100 gramů. Úřad pro kontrolu potravin o tom ví, takže byste neměli panikařit.
Sušenky ničí vaše zuby mnohem víc než cukr, protože příčinou zubního kazu je větší částí kyselinka a sušenky se drží v meziprostoru zubů a u dásní.
Čokoláda se dřív používala jako měna. Aztékové milovali čokoládu, ale nemohli ji pěstovat a co je vzácné s tím se dá platit. V minulosti bylo jako měna využíváno mnoho prapodivných věcí. Delfíni zuby se ještě dnes na Šalamounových ostrovech používají.
V Indii jsou krávy posvátné a i to je důvodem nejmenší spotřeby masa na obyvatele za rok. Průměrný Ind tak spořádá 7 kilogramů masa za rok. To je méně než někteří lidé spotřebují za týden.
Přilepené arašídové máslo na horní patro úst může být nepříjemné, to nikdo nepopírá, ale mít iracionální strach z toho, že se to stane je už neobvyklé. A i přesto existuje fobie, která tuto možnost zahrnuje Arachibutyrofobie je fobie při které mají lidé strach právě z této možnosti.
Mateřské mléko obsahuje všechny živiny, které člověk potřebuje. Takže lidé mohou přežít pouze pitím mateřského mléka. Dokonce i dospělí lidé by s ním mohli přežít, pokud by ho měli dostatečné množství.
Banány mají ze 60 % stejnou DNA jako lidé, takže je otázkou jestli při požívání banánů to není kanibalismus. Hm.
Do některých sýrů se přidává dřevo. Sýr má tendenci se zdrcnout a tak se do sýra přidává celulóza, což je stravitelná dřevní buničina.
Sladké nápoje způsobují demenci. Ok, není to tak dramatické jak to zní, ale byla provedena studie, která tvrdí, že při nadměrné konzumaci uměle slazených nápojů je třikrát větší riziko vzniku demence.
Víte kolik líznutí potřebujete, abyste se dostali do středu lízátka se žvýkačkou? Je to velmi probírané téma a může to trvat od 144 do 411 líznutí. Dokonce byla provedena studie, která stanovila, že průměrný počet líznutí je 364 lízů.
Existuje více druhů květáku, i když nejznámější je samozřejmě bílý. Ale jsou odrůdy zbarvené do zelené, oranžové nebo fialové. Fialový květák má nejvíce antioxidantů a oranžový jich má také nepoměrně víc než bílý.
Datum spotřeby na lahvích s vodou nemá nic společného se samotnou vodou, ta se nemůže zkazit, ale s obalem, který po určité době začne do vody vypouštět chemikálie. Voda pak přestane být méně osvěžující a nebude chutnat příliš čerstvě.
Ovoce vystavené v supermarketech je naleštěno voskem, aby zářilo. Stejný typ vosku se používá i na karoserie automobilů. Jedná se o tzv. karnaubský vosk.
Populární odrůda fazolí, Fazole Lima (Phaseolus lunatus) je za syrova jedovatá, obsahuje smrtelné množství kyanidu a nikdo by je neměl jíst v syrovém stavu. Ale pokud si je uvaříte, tak to přežijete!
Fíky jsou ve skutečnosti obrácené květy, které se v průběhu času uzavřou do sebe a obalí slupkou. Fíky mají unikátní opylovací proces, který vyžaduje vosy místo včel. Vosa občas ve fíků zahyne a květ se uzavře a mrtvé tělo pohltí.
Některé sušenky mají v sobě díry, aby se zabránilo v průběhu pečení destrukce povrchu bublinkami. Vzduchové bublinky prostě uniknou dírami.
Vegani by neměli pít víno. I když si lidé rádi myslí, že hlavní ingredience jsou hrozny a nic jiného, tak ve skutečnosti jsou naprosto běžné ingredience i vaječné bílky, mléčné bílkoviny, želatina i bílkoviny z rybích měchýřů. Tedy v některých odrůdách. Ale drobní broučci, které se rozmačkají lisováním budou nejspíš ve všech druzích vína.
Káva ničí bakterie, které způsobují špatný dech. V některých částech světa žvýkají pražená kávová zrna, samotné pití kávy k tomu také pomáhá, ale je to méně efektivní.
USA vyváží 40 % svých vypěstovaných potravin jen proto, že jsou neestetická, pokud má mrkev ošklivý tvar tak jde na export. Prodejny tyto ošklivé zeleniny odmítají, že je zákazníci nekupují. A tak atypické tvary jdou na vývoz do zemí, kde nejsou tak upejpaví zákazníci.
Kokosová voda má vysoký obsah sodíku a velmi málo draslíku. Teoreticky může být použitá jako krevní plazma, ale vedlejší účinky mohou být horečka a bolesti hlavy.
Jeden z nejdražších sériově vyráběných sýrů se jmenuje Pule a vyrábí se z oslího mléka. Kilogram Pule stojí 2000 amerických dolarů a vyrábí se v Srbsku.
Jedna z čínských pochoutek se jmenuje Swiftlet a připravuje se ze slin malých ptáků. Ptáci používají sliny ke stavbě svých hnízd, kdy jimi lepí stavební materiál. A lidé ty sliny sbírají a vaří z nich polévku. Tedy aspoň v Číně.
Ve starověkém Egyptu se dělníkům platilo za mzdu ředkvičkami, cibulí a česnekem. Ředkvičky pomáhají s infekčními chorobami a ostatní zmíněné potraviny jsou také významný pomocník pro udržení zdraví.
Stát Alabama má ve znaku ořech pekan. Pekan je zde tak populární, že každý rok pořádají pekanský festival. V době pekanského festivalu se všechno točí okolo pekanů, dokonce si můžete vzít i kostým ve tvaru pekanu a budete za hvězdu.
Thomas Jefferson byl třetí americký prezident a je přímo zodpovědný za oblibu makarónů v USA. Natolik mu toto jídlo zachutnalo, že nechal přivést do USA první stroj na výrobu makaronů. Byl to labužník a rád představoval jídla, která objevil někde jinde, údajně také představil Americe hamburger s hovězím masem.
Čerstvá vajíčka neplavou ve vodě. Jednoduchým testem zjistíte starší vajíčka. Pokud je ponoříte do studené vody, tak nová vajíčka rychle klesnou ke dnu, kdežto ty starší padají pomalu nebo se úplně vznáší a ty byste jíst neměli.
Chilli papričky nepálí, jen chemikálie nazývaná kapsaicin dá vašemu mozku impuls, že má mít pocit pálení. Proto silně kořeněné jídlo má pocit, že vám hoří ústa, ale bolest je pouze ve vaší hlavě.
Kalifornie i přes svoje boje se suchem je pátým největším výrobcem potravin na světě.
V letadle chutná jídlo jinak. Nadmořská výška mírně pozmění chemické uskupení vašeho těla a některá jídla pak chutnají odlišně od chutě na zemi.
V Japonsku oblíbená pochoutka "Pufferfish" je jedovatá ryba, která může svého strávníka zabít pokud je připravená špatně. Kuchaři připravující tuto delikatesu proto musí absolvovat kurz trvající dva roky.
Víte, že na chodníku nemůžete uvařit vajíčka? Nejvyšší zaznamenaná teplota byla 55° C a k uvaření vajíček potřebuje aspoň 70°C. Takže to nejde.
Zvuky nad prahem vnímatelnosti ovlivňují naše chuťové buňky. Toho si všimli některé restaurace a při podávání dortíků zvyšují vysokofrekvenční zvuky v restauraci, aby jídlo zákazníkům víc chutnalo. Při podávání kávy se zvyšují nízké kmitočty, protože zvyšují hořkost.
Eskymáci používají ledničky, aby jim jídlo nezmrzlo. V některých oblastech je taková zima, že si můžeme myslet, že nepotřebují ledničky. Opak je pravdou, jen je používají chladícím způsobem, aby jim jídlo nezmrzlo. Udržují si potraviny při teplotách +2 až +8°C.
Každý rok snědí v Americe 220 milionů kilogramů arašídového másla. Množství, které by vrstvou jakou si dávají na toustový chléb pokrylo celou Saharu.
Tonic obsahuje chinin a ten ve tmě září, takže když popíjíte gin s tonikem nebo samotný tonic, tak vaše vnitřnosti září a v břiše máte osvětlení jako na mejdanu.
Muškátový oříšek je ve skutečnosti halucinogen, ale v malých dávkách to nepoznáte. Při větších může změnit mysl, obsahuje totiž přírodní látku zvanou myristicin.
Zralé brusinky skáčou. Ano, pokud vám spadnou nebo hodíte na zem brusinky, tak ty čerstvé se odrazí. Zemědělci dokonce tuto techniku používají při testování zralosti. Hodí jich pár na zem a pokud se odrazí je čas sklizně.
V Londýně se nachází více indických restaurací než v hlavním městě Indie. Tento paradox samozřejmě ovlivnuje životní úroveň.
Podávání horké čokolády je ovlivněno barvou hrníčku, vědci testovali na dobrovolnících chut, kterou vnímali a nalezli rozdíl mezi pitím z červeného nebo bílého hrníčku. Dobrovolníci pili postupně z bílých, oranžových, černých i červených a nejvíc preferovaná barva byla oranžová. Závěr by tedy mohl znít, tato konkrétní studie potvrdila, že horký čokoládový nápoj nejlépe chutná z oranžových hrnků. Jiná studie samozřejmě může přinést jiné výsledky a každý to může mít jinak, ale v průměru je čokonápoj nejlepší v oranžové.
Roztírací krém Nutella je tak populární, že každý čtvrtý lískový oříšek skončí v této pomazánce. Některé laboratoře se snaží pěstovat lískové oříšky laboratorně, aby uspokojily světovou poptávku po oříškách. Je to prostě lukrativní byznys.
Brambory obsahují až 80 % vody, technicky byste mohli pít bramborovou vodu, ale zatím to ještě nikdo nedělá, musí se z toho stát hit. Počkáme až to začne dělat nějaká hollywoodská hvězda, pak to začneme dělat všichni.
Každý rok se prodá tolik Nutelly, že by se mohla namazat i Velká Čínská zeď a to hned 8x. Celý svět by se mohl promazat kolem dokola dvakrát a váha dosahuje trojnásobné hmotnosti Eiffelovy věže.
V Texasu si odsouzení na smrt mohli přát jakékoliv poslední jídlo. Toho často zneužívali a dávali si drahá jídla, které pak nejedli. Tomu se zákonodárci rozhodli učinit přítrž a tak volba posledního jídla byla vězňům odsouzených na smrt odmítnuta.
Kolumbus změnil pěstování plodů na Zemi. Až po jeho cestách se rozšířilo pěstování pomerančů na Floridě nebo banánů v Ekvádoru. Irsko poznalo brambory a Kolumbie kávu. Evropu dobyla čokoláda a tím seznam nekončí, ale spíš jen začíná.
Jeden hamburger s rychlým občerstvením může mít hovězí maso až ze 100 různých zvířat. Zní to šíleně, ale mleté hovězí maso se vyrábí sériový ve velkých masokombinátech a bylo by drahé každé zvíře zpracovávat zvlášť.
McDonald prodá každý rok 2,5 miliardy hamburgerů, což je 75 hamburgerů každou vteřinu po celý rok. Denně 6,5 milionů hamburgerů.
Podle vědeckých výzkumů nutí hlasitá hudba lidi víc pít.
Polovina američanů nad 20 let jí sendviče každý den a to se jim přitom původně vyhýbali, protože sendvič pochází z Velké Británie. Odříkaného sendviče největší krajíc.
V Seattlu je vyhození jídla považováno za nelegální. V roce 2015 byl přijat zákon, že můžete dostat za vyhození potravin pokutu 50 dolarů. Správná likvidace je kompostováním.
Nezdravá strava rychlého občerstvení může mít takový vliv na lidský organismus, že po měsičním stravování po fast foodech budou vaše játra vypadat jako po onemocnění hepatitidou. Změny odstartují velké množství tuků včetně těch nasycených-
Divoký losos je přirozeně růžový, protože se živí krevetami. Losos chovaný na farmách má jiné složení potravy a tak jeho maso je bílé. Součástí jejich krmení je však pigmentově zbarvené maso, aby získal odstín skutečného lososa.
Ananas se anglicky řekne "Pineapples" a borovice je "Pine", protože když původní obyvatelé poprvé spatřili ananas považovali ho za plody borovice. Takže anglicky je ananas borovicové jablka.
Turecká káva je velmi oblíbený nápoj všude na světě. Nicméně v samotném Turecku se spotřebuje mnohem více čaje, dokonce více než v Anglii. Každý turek spotřebuje v průměru 3,5 kilogramu čaje každý rok.
Nejvíce spotřeby masa na osobu mají v Austrálii, snědí až 100 kilogramů ročně na osobu. USA jsou v těsném závěsu.
Jeden z lidí, kteří zachránili populaci Zemi se jmenuje Norman Borlaug a málokdo ho zná. Byl to zemědělec, který vyvinul nové druhy obilovin umožňující nasytit 4x víc lidí. V přepočtu zachránil životy miliardě lidí.
Každý stát u sledování filmů má jinou pochoutku. Američané milují popcorn v Kolumbii milují sušené mravence a v Jižní Koreji se při sledování filmů láduji sušenou sépií. Pokud si v Číně chcete vychutnat film, tak u toho pojídáte sušené solené švestky.
Nizozemí stojí v některých žebříčcích na prvním místě ve vypití kávy na osobu. V průměru tam vypijí až 2,5 šálků denně. Finsko dosahuje průměru 1,8 šálku na osobu a Švédsko 1,3 kávy denně.
Hnědý cukr je stejně rafinovaný jako ten bílý, jen část odstraněné melasy se přidá kvůli barvě zpět.
V Rusku bylo pivo dlouho považováno za nealkoholický nápoj. Teprve v roce 2013 se nápoje pod 10 % dostali do skupiny alkoholických nápojů. Proto bylo tak běžné vidět pít pivo na ulicích, nebyl to alkohol, inu Rusové.
Pizza Margherita byla vyrobena speciálně kvůli podpoře vlastenectví a měla prezentovat barvami italskou vlajku, bazalka reprezentuje zelenou složku vlajky, což je odkaz na louky a také znamená naději. Bílá mozzarella je odkaz na alpský sníh a křestanskou víru. Červená je prolitá krev vlastenců a lásku a ztělesňují ji na pizze rajčata. Barvy jsou ustálené již od roku 1797.
Pizza Margherita je pojmenovaná po královně. Nastupující dědic Italského království Umberto I. (1844-1900) si vzal za manželku Margheritu Marii Teresa Giovannu, savojskou princeznu u nás známou jako Markéta Savojskou. Když manželský pár navštívil Neapol a objednali si Pizzu. Mladé královně natolik zachutnala pizza Mozzarella, že ji výrobci pojmenovali po ní.
Zelená, žlutá a červená paprika nejsou stejná zelenina. I když některé zelené papriky můžou být nezralé červené, tak obecně to jsou jedinečné druhy rostlin s vlastními semeny.
Víte, že snídaně není nejdůležitější jídlo dne? V roce 1944 odstartovala marketingová kampaň společnosti General Foods a hlavní motto bylo: „Odborníci na výživu říkají, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne.“ a od té doby se to traduje. Ve skutečnosti chtěli prodat své výrobky.
Med je vlastně zvracení včel. Včely sbírají nektar tím, že ho vypijí a uchovají v žaludku, po návratu do úlu ho vyzvrací a letí pro další. Dobrou chuť.
Komentáře