Naučné hry

Naučné hry

Výukové nebo-li naučné hry převážně pro děti jsou typy her, kde se dítě nejen zabaví, ale i něco naučí nebo rozšiřuje své schopnosti.

Naučné hry můžeme rozdělit do několika kategorii podle toho, kterou oblast chápání či schopnosti procvičuje či rozšiřuje.

Naučné hry

Pod klasickým názvem naučné hry se může skrývat celá škála her od pamětových přes logické až po hry rozvíjející motorické funkce.

Pamětové hry

Mezi klasické zástupce pamětových her můžeme zařadit pexeso, které rozvíjí pamět dítěte, ale i pro dospělého člověka, unaveného stereotypem běžného života může být pexeso užitečné.

Postřehové hry

Postřehové hry rozvíjejí, jak již s názvu vyplývá postřeh, ale i smysl pro detail, rychlost myšlení, smysl pro správné rozhodnutí.

Motorické hry

Motorické hry rozvíjejí motoriku a manuální zručnost a mezi zástupce této kategorie patří všechny skládačky, hry s míčem a potažmo všechny venkovní hry (např. s míčem) ale i logické hry, které musíte ručně "správně" sestavit (např.různé hlavolamy).

Logické hry

Logické hry rozvíjejí logické myšlení. Mezi zástupce patří například rubikova kostka, ale i šachy, go, různé hlavolamy.

Hudební hry

Hudební hry procvičují hudební sluch, fantazii, ale i pamět.

Slovní hry

Slovní hry rozšířují slovní zásobu a komunikační schopnosti.

Vědomostní hry

Vědomostní hry naučí něco nového (nebo prohloubí již získané vědomosti). Už Jan Amos Komenský propagoval heslo "škola hrou". Není vždy nutné nudně se biflovat slovíčka či jiné vědomosti. Existují pexesa pro učení se anglických slovíček nebo i stolní hra "chcete být milionářem", kde se dozvíte spoustu informací a zároveň se zabavíte. Dále pak zde můžeme zařadit různé zeměpisné, matematické, jazykové či přírodopisné hry.