Některé kovy, které se vyskytují v potravinách i v našem těle nám moc neprospívají a o jejich nebezpečnosti je dobré něco vědět.
Arsen (As)
Arsen je velice užitečný při anemii a pro chuť k jídlu. V organismu člověka je arsenu asi 15 až 20 mg. Nejbohatším zdrojem arsenu jsou mořští klepetnatci (langusty, humři atd.) a některé mořské ryby. Když obsah arsenu v půdě překročí určité hranice, zvětšuje se nebezpečí rakovin hrtanu a leukémie.
Kadmium (Kd)
Kadmium je velmi nebezpečný prvek, protože jeho nadbytek působí nesnesitelné bolesti svalů, lámou se kosti, deformuje se kostra, poškozují se plíce, ledviny atd. Kromě toho je kadmium asi základem všech novotvarů.
Denně přijímáme s potravou asi 48 mg kadmia a totéž množství se vylučuje močí a stolicí. Nejvíce kadmia je v játrech a v ledvinách (detoxikace) a něco málo v krvi. U otravy kadmiem velice pomáhá selen.
Berylium (Be)
Berylium je velice jedovatý prvek. V poslední době se množství berylia ve
vzduchu stále zvětšuje a stává se velmi znepokojujícím. Otravy beryliem se
projevují třemi známými způsoby:
1. Tzv. horečkou vývodů, která po 24 až 48 hodinách odeznívá,
2. toxickým zánětem plic, vystupujícím až za několik let,
3. vleklou otravou zvanou berylióza, postiženy jsou plíce. 10 % případů je
smrtelných.
Růst jeho spotřeby za poslední léta (myslí se průmyslem) je 500%, tedy 7 až 10x více než u ostatních kovů, a to je ukazatel velmi znepokojující a varující.
Olovo (Pb)
Všude, kde se vyskytne větší množství případů novotvarů, lze naslepo konstatovat, že je ve zvýšené míře přítomno olovo.
Otrava olovem má za následek růst hladiny vápníku a pokles hladiny hořčíku. Tedy zvýšenými dávkami hořčíku je možno toxicitu olova zmenšit a urychlit jeho vylučování. Dvojmocný hořčík zmenšuje rovněž hemolýzu zapříčiněnou olovem. Olovo poškozuje především mozek. Postižené děti jsou popudlivé a zároveň otupené, chovají se agresivně a nemají zájem o zábavu. Později vzniká encefalopatie, zbrzdění vnímání a nízké IQ.
Lidé žijící blízko frekventovaných silnic, v úzkých „kaňonech“ s průtahem znečištěného vzduchu mají dvě možnosti:
1. Co nejvíce utíkat „na čerstvý vzduch“, zejména děti.
2. Profilakticky dbát na stravu s dostatkem hořčíku, železa, vápníku, zinku
a vitamínů. Vápník blokuje vstřebávání olova – viz vápník.
Rtuť (Hg)
Rtuť je sice velmi jedovatý prvek, ale pro nás to zatím skoro neplatí. Ohroženi otravou jsou především ti, kteří se živí převážně rybami ze zamořených oblastí.
Nemoc (otrava rtutí) se projevuje nejprve paralýzou končetin, pak ztíženou řečí, sníženou viditelností a končí často smrtí. Rtuť se z organismu vylučuje velice pomalu a stačí poškodit mozek, zrak, chuť i hmat a zároveň i psychiku. Při otravě pomáhá velice, stejně jako u otravy kadmiem, podávání selenu. Přípustná norma je 0,5 mg Hg na 1 kg potravin.
Komentáře