Archaeopteryx

0

Archaeopteryx byl první dosud známý pták, i když se ptákům, jak je známe dnes, tak úplně nepodobal. Jeho existence byla odhalena v roce 1951, když v Solnhofenu v německém spolkovém státě Bavorsko nalezli jakousi fosilní kostru. Nikdo nevěděl, jakému tvorovi zkamenělé kosti patří, soudilo se však, že by to mohly být kosti velmi malého dinosaura zvaného Compsognathus, který žil v Evropě asi před 140 miliony let.

V roce 1973 však badatelé kostru prozkoumal znovu a zjistili, že jde o kosti ptáka, který žil zhruba před 160-150 miliony let, v takzvaném jurském období. Pták byl nazván Archaeopteryx, což by se dalo přeložit jako "starokřídlý"

Archaeopteryx bylo vskutku podivné stvoření zpola plaz a zpola pták. Byl velký asi jako vrána, měl křídla a peří, ostatními znaky se však od ptáků lišil, protože měl zuby a v ocase kosti. A protože ještě ke všemu měl na křídlech drápy, musel to být opravdu divný tvor.

Archaeopteryx

Archaeopteryx Solnhofen, Německo, před 160-150 miliony let
Obrázek ukazuje model Archaeopteryxe zhotovený podle náznaků, jež lze odvodit z fosilního nálezu. Hlava připomíná hlavu plaza, křídla a peří jsou ptačí.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře