Syrová strava - Raw Food

0
Raw Food

Raw Food vychází z přírody, základní princip a idea spočívá v tom, že příroda stvořila všechno k RAW Food, nikdo si v přírodě negriluje někoho jiného na grilu. Ani lidé nemají místo prstu zapalovač k ohřátí něčeho. Syrová strava je nejpřírodnější potrava, kterou můžete sehnat. To jsou nejčastější argumenty. Serióznější výklad říká, že tato strava nabízí spoustu vitamínů a živin. Neničí se vařením důležité enzymy a živiny. Ve světě RAW se vařené stravě říká "mrtvá strava" a sama sebe označuje jako "živou stravu". Lidé, kteří konzumují pouze syrovou stravu se označují jako vitariáni. Takže na otázku Co to je RAW Strava? lze odpovědět stravování pouze pomocí semínek, ořechů, ovoce a zelenina plus med.

Argumenty pro RAW Food

Velmi pestrá strava plná vitamínů a živin, zdravá strava, která prospívá psychickému i fyzickému zdraví. Nedochází k imunitní reakci organismu, často i levnější strava oproti "neživé stravě". Méně tuku i cholesterolu. Můžete si to nezávazně vyzkoušet na pár dní.

Argumenty PROTI RAW Food

Obecně se bere za to, že výhody silně převládají nad nevýhodami, ale i přesto některé lze najít a při "válce" proti syrové stravě jich můžete najít poměrně dost. Nepříjemnost je větší obtížnost při závodním stravování, restauračním i relativní nedostupnost v menších městech. Jako nevýhoda se uvádí nemožnost "zahřátí" v zimním období teplou polévkou. Mezi závažnější problémy se řadí nesterilizace potravin, která při RAW food stravě prakticky neexistuje. Náročnější trávení u starších a nemocných osob.
Závažné nevýhody RAW food: Je tu riziko nedostatku vitamínu B12, méně energie, vápníku i bílkovin. V dnešní době magické zaklínadlo Omega 3 nenasycené mastné kyseliny se při RAW stravě také proklejete nedostatkem. Vařená strava pomohla v rozvoji mozku a byla nezbytným milníkem v evoluci lidstva.

Co nejíst při RAW Food?

Už z principu byste měli odmítat, při nejradikálnějším vyznávání tohoto životního stylu, všechno vařené, grilované, smažené i dušené. Žádné živočišné produkty, ani mléko, sýry, tuky, másla. Většina vitariánů jsou zároveň i vegani. Co rozděluje vegany a vitariány je v zásadě pouze med, je to živočišný produkt a zároveň RAW strava. Vitariáni med mohou, vegani nikoliv, kdo jí med, není vegan.

Co jíst při RAW Food?

Mezi RAW food se z principu řadí hlavně ovoce a zelenina a můžete již zmíněný med. Ovoce a zelenina by se neměla bezprostředně míchat v pořadí zelenina - ovoce. Při pozření zeleniny byste si ovoce měli dát až nejlépe další den. Dobré je jíst zeleninový salát k večeři. A předtím pouze semínka, ořechy a ovoce. Čokoláda je vlastně zelenina, takže čokoládové pochutiny si můžete dopřát taky. V zásadě si každý občas dopřeje RAW syrovou stravu, jen to třeba nevěděl. Okurkový salát, ovocné saláty to vše je RAW food.

RAW strava může mít i výrazný efekt na pokožku, na psychickou pohodu i zdraví. Jen je dobré se řídit všeobecným klišé: všeho s mírou i pokud žádného Míru neznáte.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře