Příznaky těhotenství

0
Příznaky těhotenství

Těhotenství se v prvních dnech nedá prakticky moc poznat, první příznaky se objevují tak 14 dní po oplodnění. Příznaky se mohou individuálně lišit, ale v základu jsou zhruba stejné. Jediný způsob jak mít jistotu je samozřejmě těhotenský test, ale příznaky vám mohou napovědět. Na co se tedy zaměřit? zdroj obrázku: pixabay.com

Špinění a křeče

Po početí, se oplodněné vajíčko přitiskne ke stěně dělohy a může způsobit jeden z prvních příznaků těhotenství - špinění, které je někdy doprovázeno křečemi. Někdy se toto krvácení nazývá: implantační krvácení a může se vyskytnout kdykoliv od 6 do 12 dnů po oplodnění vajíčka.

Změny na prsou

Jakékoliv změny na prsou může být další velmi častý příznak těhotenství. Hladina ženských hormonů se totiž po početí rychle mění a prsa mohou být oteklé, či velmi citlivé a bolestivé. Může to trvat několik týdnů, než si tělo zvykne na nové hladiny hormonů, ale poté by bolest měla polevit.

Příznak: únava

Pociťovat únavu je v těhotenství relativně normální a začíná to brzy, někdy již týden po početí. Souvisí to s hladinou hormonu progesteron, ale vliv může mít samozřejmě více věcí od nižšího úrovně krevního cukru, nižšího krevního tlaku či zvýšené tvorby krve - to vše může mít vliv na únavu.

Únava samozřejmě neznamená automaticky těhotenství a může mít spoustu jiných příznaků od běžné chřipky, stresu přes deprese, dystymii až po vyčerpání.

Ranní nevolnost

Ranní nevolnost je jeden z nejznámějších příznaků těhotenství, ale ne každá žena ho dostane. Přesná příčina ranní nevolnosti není úplně známa, ale předpokládá se, že souvisí s hladinou hormonů a hormonálními změnami. U některých žen se může stát, že po dříve oblíbeném jídle se v tomto čase zvedá tzv. žaludek.

Vynechání menstruace

Nejviditelnější příznak těhotenství je vynechání menstruace a často je to výzva po které si ženy nechávají dělat těhotenský test a tento krok je naprosto oprávněný a i my ho doporučujeme. Ale je třeba říct, že opoždění nemusí být způsobeno těhotenstvím, ale celou řadou jiných vlivů. Je to jen další dílek v celkové skládačce jménem těhotenství.

Další příznaky těhotenství

Většina změn má na svědomí vyšší hladina hormonů a každé tělo na to reaguje odlišným způsobem, ale mezi časté příznaky těhotenství se dále řadí:
Časté močení: spousta žen kolem 6. nebo 8. týdne po početí má zvýšené tendence k chození na záchod. Může však být způsobeno i infekcí močových cest, cukrovkou, či nadužíváním diuretik.

Zácpa: vyšší hladina progesteronu během těhotenství může vyvolat zácpu. Progesteron způsobuje, že jídlo prochází střevy pomaleji. Pro zmírnění této příčiny se obecně doporučuje pít hodně vody, cvičit a jíst hodně potravin s vlákninou.

Změny nálady bývají časté v období prvního trimestru a také souvisí s hormonální změnou organismu. U některých žen to nemusí být způsobeno těhotenstvím.

Bolesti hlavy a bolesti zad: mnoho žen uvádí v těhotenství mírné bolesti hlavy a některé popisují i bolesti zad.

Závratě a mdloby: se mohou vyskytnout v souvislosti s rozšiřováním krevních cév, nižším krevním tlakem či nižší hladinou cukru v krvi.

Těhotná žena může mít všechny tyto těhotenské příznaky, ale taky může mít jen jeden či dva. Nemůžeme na závěr nezmínit obligátní výrok podobných článků: poraďte se svým lékařem, či gynekologem.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře