Jak se zbavit migrény

0
Jak na migrénu

Migrénou trpí v České republice každý osmý člověk, nemoc je charakterizována opakujícími se bolestmi hlavy. V každém případě je to považované za nemoc a jako takové je to možné zmírňovat či léčit.

Příznaky migrény

Nejtypičtější příznak pro migrénu je pulsující bolest jedné poloviny hlavy po dobu 2 hodin až tří dnů. Bolest můžou provázet symptony jako zvracení, nevolnost, zvýšená citlivost na světlo (fotofobie), zvýšená citlivost na zvuk (fonofobie) i citlivost na pachy.

Někteří lidé se po odeznění záchvatu cítí nezvykle dobře a jiní zase trpí depresemi či stavy podobnými kocovině.

Spouštěče migrény

Často mohou být migrény vyvolány událostí, tzv spouštěcím faktorem, tyto události se někdy těžko odhalují a někdy může migréna nastat až druhý den po spouštěcí události. Mezi nejběžnější spouštěče se uvádějí: únava, hlad a stres. U žen dochází často k migrénám kolem období menstruace.

Příčiny migrény

Hlavní příčina migrény je neznámá, soudí se, že je kombinací genetických dispozic s enviromentálními vlivy. 2/3 případů migrén se v rodinách dědí. S migrénami jdou ruku v ruce často i bipolární afektivní poruchy, úzkosti a deprese.

Prevence migrény

Preventivní opatření proti migrénám zahrnují určité léky, které určuje lékař a mohou se doplňovat výživovými doplňky a úpravou životního stylu. Určitě je dobré, a to nejen kvůli migrénám, se snažit ze života odstranit stres.

Léčba migrény

Migrénu lze léčit kombinací léků a úpravou stravy, vzhledem k těžko určitelným příčinám si každý jedinec musí najít, ve spolupráci s lékařem, nejvhodnější postupy. V zásadě existují tři hlavní proudy, které je doporučeno kombinovat: 1) vyhýbat se spouštěcím faktorům, 2) farmakologická prevence a 3) symptomatická kontrola.

Léky na migrénu

Mezi léky s výraznějším útlumem bolestí se řadí metoprolol, propranolol, topiramát, divalproex/valproát sodný, gabapentin, timolol, frovatriptan, amitriptylin a venlafaxin. O jednotlivých lécích a možnostech léčby se poraďte se svým lékařem.

Alternativní medicína na migrénu

Po konzultaci s lékařem můžete pro zpestření léčby vyzkoušet alternativní způsoby léčby migrény. Mezi často doporučované je akupunktura, fyzioterapie, masáže a relaxace. Často bývá v této souvislosti zmiňován výtažek z kořene byliny devětsilu lékařského, který byl potvrzen i předběžnými lékařskými výzkumy. Mezi látky pomáhající proti migréně se často skloňují i hořčík, riboflavin, vitamín B12 a koenzym Q10.

Je třeba konzultace se svým lékařem.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře