Zajímavosti o NASA

0

Akronym NASA znamená National Aeronautics and Space Administration (Národní letecká a vesmírná administrativa).

NASA začala fungovat 1. října 1958 - jeden rok po spuštění sovětského satelitu Sputnik 1.

Pro případ života na jiné planetě má NASA kancelář planetární ochrany (Office of Planetary Protection). (planetaryprotection.nasa.gov)

NASA byla žalována třemi muži z Jemenu, kteří se papírově přestěhovali na Mars. Tvrdili, že planetu zdědili po svých předcích.

Ve výcvikovém programu NASA pouštějí film Armageddon a zaměstnanci mají určit kolik vědeckých nepřesností se ve filmu vyskytlo.

Zaměstnanec NASA Lonnie Johnson vynalezl vodní pistoli. Spolupracoval také na maskování letadla Stealth Bomber.

Podle veřejného průzkumu si Američané myslí, že NASA dostává 20% státního rozpočtu. Ve skutečnosti dostávají 0,005 centů z každého dolaru v rozpočtu.

Mikrovlnná trouba ve vaší kuchyni má výkonnější počítač, než ten, který NASA v roce 1969 použila pro vyslání astronautů na měsíc. Ten měl pouze 64 kB paměti a procesor o taktu 0,0043 MHz.

Oblastní kód pro Kennedyho vesmírné středisko je 321, což má napodobovat odpočítávání před startem.

V roce 2006 zachytila NASA ve vesmíru podivný signál, který byl silnější než cokoliv jiného okolo a do dnešních dnů není znám zdroj. NASA neznámý zvuk pojmenovala "Space Roar".

V roce 1991 objevila NASA poblíž Země malé těleso, které je v Astrofyzikální databázi označeno jako "pravděpodobně mimozemská sonda. (zdroj: Wikipedia.org/1991_VG

NASA dostala v roce 1979 pokutu od Australské vlády za havárii satelitu Skylab na jejich území a úklid trosek. Pokuta ve výši $400 dolarů byla zaplacena až v roce 2009, tedy za 30 let.

Pokud chcete být oficiálně považováni za astronauta, tak podle interních měřítek NASA musíte cestovat minimálně 50 kilometrů na povrchem Země.

V roce 1999 ztratila NASA orbitální družici, protože polovina inženýrů používala metrickou soustavu a druhá polovina měřila v palcích.

NASA odhaduje, že hodnota minerálů v pásu asteroidů činí přibližně 100 miliard dolarů na každého člověka na Zemi. Tedy 100 miliard krát 7,5 miliard.

Vzhledem k zastaralé elektronice raketoplánů je NASA nucena kupovat některé díly na eBay, protože už se nikde nevyrábí.

Nejbližší velký cíl NASA je osídlení Marsu do roku 2030.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře