Hypnóza - fakta a zajímavosti

0
Hypnoza

Ve středověku používali hypnózu čarodějové a kouzelníci. Kvetla pod pláštěm černé magie.

Carl Jung se začal zabývat psychiatrií poté, co si přečetl knihu hypnotizéra Pierra Janeta.

Hypnóza byla s úspěchem použita v obou světových válkách k léčení lidí postižených válečnými neurózami.

V hypnotickém stavu jsou vaše smysly ostražité a bdělé.

Roku 1784 jmenoval král Francie Ludvík XVI. vybranou komisi, jejímiž členy byli mj. velvyslanec Spojených států Benjamin Franklin, astronom Bailly, otec moderní chemie Lavoisier a vynálezce guilotiny doktor Guillotine, která měla prozkoumat ozdravné účinky mesmerismu.

Roku 1981 se Švédsko stalo první zemí na světě, která zavedla hypnotický výcvik na všech státních školách.

V šedesátých letech se Rusovi dr. Rajkovovi podařilo s použitím hypnotických procedur udělat z řady obyčejných občanů vynikající malíře a skladatele.

Hindské védy, které byly napsány kolem r. 1500 př. Kr., uvádějí použití technik a procedur podobných hypnóze.

Hypnóza se objevila v mnoha literárních dílech, z nichž nejvýznamnější je dílo George du Mauriera Trilby (r. 1894), jehož hrdinka propadne kouzlu ničemy jménem Svengálí. Mezi dalšími slavnými spisovateli, kteří použili téma hypnózy, jsou H. G. Wells, Sir Arthur Conan Doyle, Edgar Allan Poe a John Buchan, ale nejzábavnější a nejúspěšnější novela, která byla také zfilmována, je pravděpodobně Mandžuský kandidát Richarda Condona.

Martin Reiser, ředitel Behavioral Sciences Services při losangeleském policejním oddělení pořádá čtyřdenní kursy pro policisty o použití hypnózy na poli zločinu.

Albert Einstein odhadl, že člověk užívá jen asi 10 procent svého mozku. V hypnóze můžeme získat přístup ke zbylým 90 procentům.

Každý duševně zdravý člověk může být do určitého stupně hypnotizován.

Hypnos je řecké slovo, které znamená spánek.

Je možné zhypnotizovat někoho po telefonu.

Během druhé světové války musel Winston Churchill často zůstat vzhůru po celou noc, aby se zbavil únavy, uváděl se do transu tak, že seděl na židli a po trojicích počítal od sta do jedné.

Habešští fakírové používali hypnózu u svých otroků, aby je tak učinili poslušnějšími.

Termíny hypnóza, hypnotický, hypnotizér použil poprvé r. 1841 anglický chirurg James Braid ve své knize nazvané Neurypnologie.

Zdroje: Psychologie síly, Hadfield; Stephen Wolinský; Richard Bandler; Milton Erickson; Wikipedia; Svět hypnózy, Paul McKenna

Mohlo by se vám líbit

Komentáře