Zombie z Haity

0
Felicie Mentor

O haitských kouzelnících se traduje, že jsou schopni částečně oživit zemřelého člověka a udělat z něj nemyslícího šourajícího se otroka známého pod jménem "zombie". Termín je odvozen od slova zumbi, které existuje v mnoha afrických jazycích. V Kongu to znamená fetiš, v Dahome se vztahuje na boha-proroka. Moderní užití ve vúdú na Haiti předpokládá vyvolání boha-hada, který oživuje tělo.

Zombie nejsou ani mýtem ani znovu oživenou mrtvolou, přestože se vyskytují zprávy o zombiích znovu oživených poté, co byly vytaženy z hrobu, ve kterém už ležely v rakvi, pohřbené truchlícími rodinami. Oběti nejsou mrtvé, ale jenom v kómatu, který způsobila droga tetradoxin. V malých dávkách se tetradoxin používá pro vnější anestezii. Velké dávky spouštějí "mimotělní" zážitky. Ještě větší dávky vyvolají zdánlivou smrt - dokonce i mozek přestává fungovat na zjistitelné bázi. Droga se do těla dostává chodidly, kouzelník ji sype do bláta před dveře do chatrče oběti. V hlubokém kómatu je oběť pohřbena, později exhumována a "oživena" aplikací protijedu. Oživení není nikdy úplné: poškození mozku bývá obvyklým výsledkem (ideálním z hlediska kouzelníka), oběť nemůže svědčit o tom, co se jí vlastně přihodilo.

Tetradoxin je jed nalézající se v tkáních ryby "fugu" v Japonsku. Je ceněn jako nebezpečné afrodiziakum a speciálně školení kuchaři připravují tuto rybu tak, že labužníci ji požívají syrovou. Kdyby se kuchaři zmýlili, své hosty zabijí nebo přinejmenším paralyzují - promění je v zombie.

V roce 1907 zemřela na Haity žena, která se jmenovala Felicie Mentor, byla však haitským kouzelníkem oživena a potulovala se po Haitském území a ještě v roce 1937 ji anglická novinářka Zora Neale Hurston vyfotila, viz foto v úvodu.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře