Teleportace

0

Fanoušci Star Treku jsou dobře obeznámeni s koncepcí okamžitého přenosu fyzického těla v prostoru z jednoho místa na druhé. V současnosti je taková koncepce stále ještě záležitostí čistě jenom science fiction nebo snad ne? Tajuplná historka o projektu Rainbow a Filadelfském experimentu vypráví o tom, jak v roce 1943 byla bitevní lod Eldridge amerického námořnictva neuváženě teleportována z doku ve Filadelfii do Norfolku ve Virginii a opět zpátky. Levitace předmětu byla zeširoka popisována viktoriánskými spiritualisty, což svědčí o tom, že to není nový jev. Velmi kontroverzní sensitiv Uri Geller sám tvrdí, že způsobil mnoho spontánních teleportací jak lidí tak předmětů ve své blízkosti. Indický mystik Sai Baba prý předváděl materializaci malých předmětů z pouhého vzduchu, ale odmítal předvádět totéž za podmínek pod kontrolou. O tomto jevu se také často hovoří v souvislosti s poltergeisty.

Teleportace

V říjnu roku 1593 se dostal do hlášení voják, jenž měl stát na stráži u paláce v Mexico-City. Měl na sobě špatnou uniformu, a tak byl vyslýchán. Tvrdil, že je z Manily na Filipinách, na druhé straně Tichého oceánu. Neměl vůbec tušení, jak se dostal do Mexika. Byl uvězněn, protože trval na tom, že noc předtím než se dostal do hlášení, byl filipínský guvernér zavražděn. O dva měsíce později se do Mexika dostala zpráva že guvernér byl opravdu zavražděn. Vojáka propustili a on se vrátil do Manily. Neexistuje žádná uspokojivá teorie, která by tyto události vysvětlovala. Je-li skutečně možné nějakým způsobem rozložit tělo na miliardy atomů, přenést je, přenést i informaci o tom, jak mají být opět přesně složeny dohromady na vzdáleném místě, to dnes vědě není známo... nebo je to zapomenuto? Přesto legendy o těchto jevech se stále vyprávějí.

První pojmenování tohoto jevu názvem "teleportace" (z řeckého tele = vzdálenost a latinského portare = nést) použil v roce 1931 americký spisovatel a výzkumník Charles Fort (1874-1932). Nicméně úkaz neustále spadal do říše fantazií a bludů, tedy až do roku 1993, kdy vědci v čele s Charlesem Bennettem pomocí kvantové teleportace přenesli úplnou informaci o částici pomocí kvantové provázanosti. V následujících letech pokusy pokračují a roku 1997 se podaří teleportovat foton ultrafialového světla, roku 2004 se podaří teleportovat celý atom (NY Times 2004). V roce 2012 skupina vědců v Číně teleportovala informace o shluku 100 milionů atomů rubidia na vzdálenost 150 metrů ve stejný rok, na jiném místě, se podařil teleport na vzdálenost 143 km, mezi ostrovy La Palma a Tenerife. Teleportace větších předmětů je prozatím hudbou budoucnosti.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře