Deprecated: strtotime(): Passing null to parameter #1 ($datetime) of type string is deprecated in /data/web/virtuals/120399/virtual/www/domains/chi.cz/a/aClanek.php on line 336

Teleportace

0

Teleportace je metoda přenosu informace nebo hmoty prostorem bez cesty z jednoho místa k druhému. V podstatě na jednom místě hmota zmizí a na jiném místě se objeví. Tato technika je známá ze sci-fi filmů, kde přesun hmoty či lidí se provádí pomocí tzv. teleportů, což jsou takové přenášecí stanice. Moderní věda také umí přenést informaci nebo atom na jiné místo pomocí kvantové teleportace, kdy částice jsou vzájemně kvantově provázané pomocí entanglementu, neboli "kvantového provázání", tyto pokusy jsou stále v plenkách a i přes úspěchy přenosů informace pomocí teleportace na vzdálenosti v řádu metrech není to nic co by vzbuzovalo emoce. Moderní věda je s teleportací stále v plenkách, ale už aspoň jev nepopírá jako holý nesmysl, jen o tom hovoří jako o kvantovém přesunu hmoty. Historie je však plná (ne)úspěšných teleportů…

Teleportovaný torpédoborec Eldridge

Historie zná třeba Filadelfský experiment, kdy roku 1943 nechalo americké námořnictvo pomocí význačných fyziků zmizet jejich bitevní loď Eldridge a po neúspěšném pokusu se snažilo informace neúspěšně ututlat. Velmi kontroverzní sensitiv Uri Geller sám tvrdí, že způsobil mnoho spontánních teleportací jak lidí tak předmětů ve své blízkosti. Indický mystik Sai Baba prý předváděl materializaci malých předmětů z pouhého vzduchu, ale odmítal předvádět totéž za podmínek "pod kontrolou". O tomto jevu se také často hovoří v souvislosti s poltergeisty.

Teleportace

V říjnu roku 1593 se dostal do hlášení voják, jenž měl stát na stráži u paláce v Mexico-City. Měl na sobě špatnou uniformu, a tak byl vyslýchán. Tvrdil, že je z Manily na Filipínách, na druhé straně Tichého oceánu. Neměl vůbec tušení, jak se dostal do Mexika. Byl uvězněn, protože trval na tom, že noc předtím než se dostal do hlášení, byl filipínský guvernér zavražděn. O dva měsíce později se do Mexika dostala zpráva že guvernér byl opravdu zavražděn. Vojáka propustili a on se vrátil do Manily.

Neexistuje žádná uspokojivá teorie, která by tyto události vysvětlovala. Je-li skutečně možné nějakým způsobem rozložit tělo na miliardy atomů, přenést je, přenést i informaci o tom, jak mají být opět přesně složeny dohromady na vzdáleném místě, to dnes vědě není známo... nebo je to zapomenuto? Přesto legendy o těchto jevech se stále vyprávějí.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře