smrt Michaela Fahertyho samovznícením

0

V prosinci roku 2010 byl ve svém pokoji nalezen 76-letý Michael Faherty. Jeho tělo bylo částečně ohořelé, ale okolí bylo netknuté. Přivolaný koroner konstatoval smrt "spontánním samovznícením", pro tento jev se ujala zkratka SHC (z anglického Spontaneous Human Combustion - Spontánní samovznícení člověka)

Incident a průběh vyšetřování

V časných ranních hodinách dne 22. prosince 2010 byl Fahertyho soused pan Mannion probuzen požárním hlásičem. Mannion vyšel ven a uviděl hustý dým vycházející z domu Fahertyho. Probudil sousedy a zavolal hasiče.

Michael Faherty

Fahertyho domov byl důkladně prohledán a Fahertyho tělo bylo nalezeno ležící na zemi s hlavou u krbu. Jediné známky ohně bylo na těle, které bylo dokonale spálené. Okolí bylo bez jakékoliv známky požáru. Nenašla se žádná stopa po příčinách ohně.

V pitevní zprávě bylo uvedeno, že Faherty trpělem diabetem 2. typu a hypertenzí, ale nezemřel na sdrdeční selhání. Patolog Callagy dospěl k závěru, že "rozsáhlá povaha popálenin vylučují určit přesnou příčinu smrti."

V září roku 2011 informoval koroner Dr. Ciaran McLoughlin výsledky vyšetřování a uvedl, že "oheň byl důkladně zkoumán a tato smrt zapadá do kategorie spontánních samovzníceních pro které neexistuje dodatečné vysvětlení". Podle starších záznamů docházelo k případům spontánního samovznícení lidí u otevřených krbů nebo komínů.

Benjamin Radford, zástupce šéfredaktora vědeckého časopisu Skeptical Inquirer tvrdí, že "Fahertyho případ nemusí být tak tajemný jak vypadá. Koneckonců se nalezl otevřený oheň v blízkosti spáleného tělo a je velmi pravděpodobné, že mohla přeskočit jiskra na oblečení a není jasné, proč koroner toto vysvětlení vyloučil." Radford zpochybňuje celý fenomén SHC slovy: "Pokud je SHC skutečný fenomén, proč se to nestává častěji?"
Mike Green, bývalý profesor patologie srovnal případ s jedinou podobnou kauzou v jeho kariéře, ale sám termín "samovznícení" nepoužívá. Věří, že tam nějaký zdroj vznícení byl, cigareta ap. Green boží zásah vylučuje, ale potvrzuje podobné okolnosti jako u jiných případů tohoto typu umrtí.
BBC.com

Mohlo by se vám líbit

Komentáře