Ramon Lull

0
Lull Ramon

LULL, Ramon (1235-1315) tvrdil, že nalezl Umění založené na základních přirozených modelech, které mohou být analogicky aplikovány na všechny druhy umění a věd. Lull doufal, že se mu podařilo porozumět povaze Boha. Věřil, že systém je vybudovaný na elementárních modelech kombinovaných s božskými modely vytvořenými "vyšší mocí". Lullovo Umění bylo dynamické a metodické, koncepčně se měnící podle proměnlivých kombinací pohybujících se mezi oběma "modely".

Kdysi, jak vypráví legenda, se tento majordomus z Mallorcy a alchymista narozený jako Muslim stal křesťanem poté, když nalezl a vypil elixír života. Hledal svoji milovanou. Chtěl, aby také vypila tento elixír. Našel ji v agonii umírající na rakovinu bez vůle k životu. V žalu putoval po světě a hledal smrt. Byl však odsouzen žít, dokud se Bůh nad ním neslitoval a nedovolil, aby byl ukamenován. Tak vypráví pověst.

Prozaičtěji, jeho hlavním cílem bylo směrovat ke Kristu umění, které bylo postavené na základech uznávaných islámem, judaismem i křesťanstvím. Tento aspekt jeho díla byl zapomenut, ale jeho Umění si zachovalo svůj význam jako raný pokus vybudovat metodické myšlení s využitím diagramů a písemných zápisů. Jak Bacon tak Descartes o tom věděli. Yates tvrdí, že evropské hledání vědecké metody začíná u něj. Ve své "elementární astrologii" se opatrně vyhnul používání hvězdné symboliky a trval na tom, že jeho Umění vychází z "přirozených zdrojů". A přesto jeho nárok na univerzalitu nevyhnutelně vedl k tomu, že byl pokládán za pravzor hermetických a kabalistických filozofií doby renezanční, kdežto legenda o Lullovi praví, že ho začali pokládat za mága, přestože se tomu bránil.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře