Fulcanelli

0

Identita alchymisty "Fulcanelliho", který vydal v roce 1926 dílo La mystere des cathedrales (Záhada katedrál) zůstává neznámá dnes, stejně tak jako počátkem dvacátých let tohoto století, kdy se v pařížských okultních kruzích šeptalo, že je mezi nimi skutečný mistr, který vyrobil mudrcův kámen.

Původci těchto zvěstí byli Eugene Canseliet, mladý student alchymie, a jeho starší přítel, zchudlý umělec Jean-Julien Champagne. Prohlásili, že Fulcanelli byl jejich učitelem. Skeptici pochybují, že Fulcanelli existoval. Ale rozsah učení a ojedinělá kvalita zmíněné knihy - pojednává o interpretaci symboliky v evropské gotické architektuře která zákodovala odhalení alchymistických tajemství donutily mnoho lidí o Fulcanellim znovu přemýšlet. V předmluvě ke knize Canseliet prohlásil, že Fulcanelli získal kámen mudrců, byl osvícen a zmizel. Spekulace týkající se Fulcanelliho identity a směřující k různým mužům, počítaje v to spisovatele J. H. Rosnyho staršího (1856-1940), Canselieta a Champagneho se ukázaly jako neuspokojivé. Canseliet se zdá příliš mladý na to, aby ovládal učenost prokázanou v textu, zatímco Champagne - který o sobě rád prohlašoval, že je Fulcanelli byl známý chvastoun, opilec a vtipálek, jehož charakter nelze srovnávat s vážností autora onoho textu. V roce 1929 byla vydána druhá Fulcanelliho kniha Les demeures philosophales (Příbytky filosofů). Tři roky na to Champagne zemřel v bídě na následky gangrény ve věku padesáti pěti let.

Canseliet nezanechal nikdy žádné stopy týkající se Fulcanelliho identity. Matně popíral Champagneovo autorství knih. Tvrdil, že v letech se párkrát setkal s Mistrem (Fulcanellim), který podle jeho názoru očividně omládl o více jak třicet let a který vypadal jako hermafrodit - což bylo označeno za vedlejší účinek elixíru života.

Neexistují žádné důkazy, že by Canseliet získal finanční či jakoukoli jinou výhodu ze spojení se záhadným Fulcanellim, jehož jméno je obecně známé od roku 1963, kdy se stala bestselerem publikace Pauwelse a Bergiera The Dawn of Magic (alias The Morning of the Magician-Úsvit magie, Jitro kouzelníků).

Pokud Fulcanelli existuje, musí mu být přes sto let a možná, že v jiné dimenzi sdílí příbytek s hrabětem de Saint-Germain... Ať je tomu jak chce, kniha Le mystere des cathedrals (Tajemství katedrál) se stále tiskne a její kontroverznost ukazuje, že mystérium alchymisticky navozené dlouhověkosti nebo dokonce nesmrtelnosti je dodnes aktuální.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře