Vitamín B17, meruňkové pecky

0

Na látku obsaženou v peckách meruněk, třešní, švestek, broskví nebo hořkých mandlí upozorňovali mnozí. Za všechny zmiňme Edgara Cayceho, věštce z minulého století, který ho doporučoval proti rakovině, ale doporučovali ho i další alternativní léčitéle, problém je, že každý název používal pro trochu něco jiného.

Vitamín B17

Podle dostupných pramenů se název vitamín B17 používá pro nitrolozid, látku v obilovinách a obilninách, další lidé ji používají pro laetryl, amygdalin, benzaldehyd či kyanid. V každém případě bývá v peckách některých plodin, někteří však amygdalin považují za velmi škodlivý. V současnosti se prodávají potravinové doplňky s názvem vitamín B17 a dovětkem, že se jedná o extrakt z meruněk.

V každém případě klinické testování nikdy neproběhlo a seriózně se jim nikdo nezabývá, podle obecné představy je amygdalin druh rostlinného jedu na bázi kyanidu. Rostliny a bylinky ho používají jako ochranu před býložravci, sám o sobě není jedovatý, ale v trávicím traktu se uvolňuje nestabilní aglykon a rozpadá se na kyanovodík. Takže v extrémním případě by tolik opěvovaný vitamín B17 mohl i zabíjet, ale podle současného levelu vědění je každý jed tak trochu i lék, tak úřad pro bezpečnost potravin stanovil jako bezpečnou hodnotu kyanidu na 0,02 mg na každý kilogram váhy. Přičemž 1 gram amygdalinu se v ideálním případě může proměnit na 59 mg kyanovodíku.

Pokud někdo má rakovinu a klasická léčba mu příliš nepomáhá tak se často obrací k alternativním způsobům léčby a světě div se, občas to pomáhá. Jen je otázkou zdali by ke zlepšení nedošlo i bez té podpůrné "léčby". My vitamín B17 nebudeme doporučovat, ale doporučíme při touze spotřeby vitamínu B17 kontaktovat svého lékaře kvůli možným konfliktům s jinými látkami. Doktor by měl být natolik vzdělán, že to může posoudit. Jiné způsoby použití máte na vlastní riziko.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře