Třapatka nachová

0
Třapatka nachová

Třapatka nachová je vytrvalá až jeden metr vysoká bylina. Lodyhu má přímou a drsnatě chlupatou. Řapíkaté listy jsou kopinatě vejčité, drsnatě chlupaté a na okraji pilovité. Jednotlivé květní úbory jsou na koncích lodyh. Jsou složeny z jazykových, nachových květů okrajových a z trubkovitých hnědých květů umístěných na květním lůžku. Střední květy jsou pichlavé.

Používá se jako podpůrná léčba při nemocech z nachlazení a infekcích dýchacích a močových cest. Prospěšné účinky při léčbě těchto infekcí jsou přisuzovány schopnosti rostliny stimulovat imunitní systém. Používá se též na špatně se hojící rány a na zánětlivá kožní onemocnění.
Severoameričtí indiáni využívali třapatku na rýmu a bolení v krku, hadí uštknutí, hojení ran, záněty, pohlavní a kožní potíže i pro léčbu koní.

Třepatka nachová zvyšuje odolnost proti infekcím, především proti chřipce. Díky svému imunostimulujícímu účinku je třapatka předepisována v případě oslabení obranyschopnosti organismu, při rýmě, chřipce, zánětu horních cest dýchacích a dalších onemocněních průdušek. Třapatka nevylučuje léčbu antibiotiky a jinými prostředky proti infekčním chorobám.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře