Chróm

0

Chróm je stopový prvek, který je vychvalován jako odtučňovací prostředek, "stavitel" svalů, podpůrný lék při cukrovce a zbraň proti srdečním chorobám. Je také nezbytný pro růst a zachování dobrého zdravotního stavu. Přičítají se mu i jiné dobré vlastnosti, ale ty zůstávají sporné.

Co je Chrom?

Chróm je stopový prvek, který se vyskytuje v několika chemických formách. Potravinové doplňky obvykle obsahují chromium pikolinát nebo chromium polynikotinát. Jiný typ chromové sloučeniny je obsažen také v pivovarských kvasnicích. Mnozí lidé nemají v potravě chromu dostatek, a proto je vhodné užívat ho jako doplněk.

Jak působí Chrom

Chróm pomáhá využívat v organismu inzulin, hormon, který přenáší do buněk krevní cukr, glukózu. Tam je pak využíván jako zdroj energie. Je-li v těle chromu dostatek, organismus může inzulin dobře využívat a udržuje normální hladinu cukru v krvi. Kromě toho se chrom také účastní štěpení bílkovin a tuků.

PREVENCE: Dostatečný příjem chromu může zabránit cukrovce u lidí s rezistencí na inzulin. Tato porucha způsobuje sníženou citlivost s organismu na inzulin, takže slinivka ho musí vytvářet stále více, aby se hladina cukru udržovala v normálních hodnotách. Když už slinivka nedokáže plnit stále větší požadavky těla na inzulin, vyvíjí se diabetes II. typu. Chrom může tento výsledek odvrátit, protože umožňuje lepší využití inzulinu v těle. Kromě toho se chrom uplatňuje při štěpení tuků, takže pomáhá snižovat hladinu škodlivého cholesterolu a naopak zvyšovat hladinu prospěšného cholesterolu, čímž snižuje riziko srdečních chorob.

Další příznivé účinky Chrómu: Chrom zmírňuje bolesti hlavy, podrážděnost a ostatní příznaky snížené hladiny krevního cukru (hypoglykémie) tím že brání poklesu hladiny krevního cukru pod normální hodnoty. Diabetikům pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru. Nejspornější údaje o účinnosti chromu jsou údaje týkající se hubnutí a tvorby svalové hmoty. Ačkoli některé studie uvádějí, že vysoké dávky pikolinátu chromu mohou podporovat redukci váhy nebo zvyšovat tvorbu svaloviny, v jiných tento příznivý účinek prokázán nebyl. V nejlepším případě mohou minerální doplňky v kombinaci s rozumnou dietou a pravidelným cvičením přinést určité příznivé výsledky. Je však nutný další výzkum.

Doporučené dávky Chromu

Doporučené množství chromu nebylo přesně stanoveno, ale odborníci se domnívají, že nedostatku tohoto prvku u dospělých zabrání dávka 50 až 200 mcg denně. Dávka 200 mcg bude však stěží dosažitelná i pro jedince s vyváženou zdravou stravou.

Nedostatek: Nedostatek chromu může vést ke špatnému využívání glukózy. Sám o sobě nedostatek chromu pravděpodobně není příčinou cukrovky, ale může napomáhat vzniku tohoto onemocnění u lidi, kteří k němu mají sklon. Navíc může při nedostatku chromu docházet k úzkostným stavům, sníženému metabolismu aminokyselin a zvýšení hladiny triglyceridů a cholesterolu.

Při nedostatku chromu se zvedá hladina cholesterolu a cukru v krvi a dochází k usazování tuků v aortě. Spolu s chromem zde působí i vitamín B 6 . Naproti tomu nadbytek chrómu (např. v cementárnách) způsobuje astma.

Nadbytek: Doplňky chromu pravděpodobně nemají nepříznivé účinky, i když jsou podávány ve vysokých dávkách. Existují však názory, že megadávky mohou narušit vstřebávání železa a zinku. To lze běžně vyrovnat přídavkem železa a zinku v potravě nebo potravinových doplňcích.

Jak minerál užívat

Dávkování: Chrom je v doplňcích běžně obsažen v dávkách 200 mcg, což je doporučená bezpečná horní hranice. Toto množství se užívá k udržení dobrého zdravotního stavu, při plánované redukci váhy či k úpravě účinnosti inzulinu.

Návod k užívání: Dávku 200 mcg užívejte při jídle nebo s plnou sklenkou vody, abyste snížili možné podráždění žaludeční stěny. Chrom se lépe vstřebává, je-li užíván s potravou bohatou vitaminem C (popřípadě s vitaminovým doplňkem). Uhličitan vápenatý nebo antacida vstřebávání chromu snižují.

Nenechte se zmást údaji na etiketě, že ten nebo onen typ chromu se vstřebává lépe než jiný: žádný spolehlivý výzkum tyto informace nepotvrzuje.

Zdroj chromu

Mezi potraviny obsahující chrom patří celozrnné obilniny, brambory, švestky, arašídové máslo, ořechy, pivovarské kvasnice a všechny druhy "darů moře". Nízkotučné diety bývají bohatší na chrom než strava s vysokým obsahem tuku.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře