Neprakta

0
Jiří Winter - Neprakta

Nestor českého humoru, který dlouhá léta patřil k předním autorům humoru v Čechách zemřel v neděli 30.října 2011 v pražské vojenské nemocnici. Tato smutná zpráva zasáhla všechny přátelé týdeníku Dikobraz jakožto i kreslených vtipů a příznivce Švandrlíkových knih, které hojně ilustroval.

Poslední roky života byl Jiří Winter alias Neprakta upoután na vozík, nicméně tento fakt mu nezabraňoval neustále pracovat každý den celé dopoledne.

Neprakta zemřel ve věku 87 let. Tento rekordman v počtu kreslených vtipů a vyhlášený gurmán a milovník krásných žen zemřel v neděli okolo 15. hodiny ve Střešovicích, kde byl dlouhodobě hospitalizován.

Čtyřikrát ženatý Jiří Winter-Neprakta měl stovky výstav doma i v zahraničí, kam často jezdil. Měl velmi vřelý vztah ke zvířatům, který získal v dětství, kdy doprovázel svého otce pracujího jako sklenář při opravách zoologických zahrad. Tato zkušenost (a spousta dalších) ho ovlivnila při práci na kreslených vtipech po celý život.

Jiří Winter-Neprakta byl velmi plodný autor, který za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů (je uveden v Guinnessově knize rekordů[!]) a ilustroval stovky humoristických knih.
Po studiích na Reálném gymnáziu pokračoval na Státní grafické škole. Během druhé světové války byl více než rok vězněn za přechovávání zbraní. Po válce studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Svoji uměleckou dráhu zahájil v roce 1948 a po mnoho let tvořil uměleckou dvojici Neprakta s námětářem Bedřichem Kopecným. Později spolupracoval s českým spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz. Společně s humoristou Miloslavem Švandrlíkem nakreslil několik knih o dvou žácích Kopytovi a Mňoukovi.

zdroj:ČTK a wikipedie (30. října 2011)

A co na to známé i méně známé osobnosti?

James Bond: Byl to Winter, Jiří Winter.

Charón: Už jsem ho převezl.

Ronald Reagan: Kdo byl Neprakta?

Miloš Zeman: Jediný seriózní novinář!

Oliver Stone: Plánuji o něm natočit film.

Věra Pohlová: Tenhle nikoho neotravoval.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře