Nové objevy v oblasti Mayské civilizace

0
Mayská civilizace

Vědci objevili další město dlouhá staletí ukryté v Guatemalské džungli, kde se skrývala před satelity i celým světem.

V Guatemale se podle dávných legend rozprostíralo bohaté město, které však nikdo nikdy neviděl a tak byla báchorka odhozena do hromady bájí a legend a práchnivěla tam dlouhá léta. Vlastně pár ruin objeveno bylo, ale nikdo nepředpokládal, že je to součást velkého města, kde podle odhadu mohlo žít několik milionů Mayů. Pomocí nejmodernější techniky skenování džungle pomocí laseru našli desítky tisíc mayských domů, budov i obranných valů a pyramid. Město bylo hutně prorostlé džunglí a objev je provázen velkým překvapením ze strany vědců i laické veřejnosti.

Objevy zahrnují širokou škálu pozůstatků včetně zavlažovacích kanálů pro přilehlé zemědělské pole a soustavu dalších podpůrných staveb i dopravních cest.

Výzkumníci použili mapovací laserovou techniku, která pomocí laserových pulsů zkoumala terén a odhalila kontury ukryté pod hustým listovým. Snímky odhalují, že Mayové si přizpůsobovali krajinu mnohem více, než se v největších fantaziích soudilo. Jejich zemědělství bylo mnohem propracovanější, větší a dokonce i bažinaté oblasti se dařilo měnit. Stavby dávají tušit vysoce organizovanou pracovní sílu.

Kultura Mayů, která existovala více než 4500 let nás stále překvapuje.

Zdroje: Wikipedia, The Guardian, Pixabay.com, Google Maps

Mohlo by se vám líbit

Komentáře