Aviváž: jak vyrobit, návod

0
Aviváž

Chcete si doma vyrobit aviváž, která je levná, účinná a ekologická? Pár nápadů a návodů máte přímo před očima.

Existuje spoustu návodů, jak psané, tak i ve videích, jak si vyrobit domácí aviváž. Kde přidávají také jedlou sodu, sice to funguje, ale nedoporučuji to.

Ocet se sice používá, ale v oblečení cítit není. Vymáchá se.

Kde sehnat esenciální olej na aviváž?

Esenciální (vonný) olej najdete v téměř každé drogerii, bio obchodech nebo ve zdravých výživách. K sehnání jistě bude i na některých internetových obchodech, které na to jsou specializované.

Jaké jsou výhody domácí aviváže?

  • Je bez dráždivých látek.
  • Zachovává funkce aviváže.
  • Levná.
  • Snadno a rychle dostupná.
  • Voňavá podle přání a intenzity.

Jak používat domácí Aviváž?

Dáváte klasicky na místo, kam se normálně dává aviváž. Tedy do zásobníku, anebo můžete hrnek aviváže rovnou do bubnu pračky. Používejte v množství přibližně 2 polévkových lžic. Před použitím doporučuji nejlépe aviváž mírně protřepat.

Aviváž s octem I.

K tomuto návodu potřebujete 250 ml vody, 250 ml octa (nejlépe bílého) a 10 kapek vonného oleje, který si vyberte podle sebe (nejlépe 100% čistý esenciální olej).

Vodu a ocet smíchejte dohromady. Až budete mít hotovo, tak přelijte do nádoby, ve které budete chtít aviváž uchovávat. Do nádoby k vodě a octu přidejte vonný olej, nebo vlasový kondicionér. Aviváž míchejte a hlavně s ní netřepejte, jinak by začala pěnit.

Aviváž s octem II.

Potřebujete ocet (lihový nebo jablečný), vodu (převařenou nebo destilovanou), esenciální olej nebo tinkturu (což znamená barvivo nebo léčivo) například z rozmarýnu, a skleněnou láhev.

Do připravené skleněné láhve nalijte a smíchejte dohromady ocet a vodu, ta by měla být převařená, ale nejlépe destilovaná, v poměru 1:1. Poté přidejte pár kapek esenciálního oleje (dávejte pozor, abyste nepoužili ten do aromalampy; používá se esenciální olej pro výrobu přírodní kosmetiky). Před každým použitím, protřepejte. Použijte přibližně 2 polévkové lžíce.

Domácí aviváž s kondicionérem

Potřebujete 6 šálků vody, 2 šálky Vámi volitelného vlasového kondicionéru, 3 šálky bílého octa a 20 kapek esenciálního oleje.

Všechny ingredience smíchejte dohromady a netřepejte s tím. Přelijte konečnou tekutinu do uzavíratelné nádoby. Používejte klasicky jako běžnou aviváž.

Aviváž s lanolinem

Potřebujete 1 litr destilované vody, 2 lžičky ve vodě rozpustného lanolinu (tj.10g), 10g kyseliny mléčné a 10g až 20g esence/vůně, záleží na Vás, jak moc chcete mít voňavé oblečení. Musíte si to vyzkoušet a přijít na to, co Vám sedne.

Všechny ingredience dejte do lahve, ve které aviváž chcete mít. Vše dobře promíchejte.

Tato aviváž změkčuje prádlo. Vydesinfikuje ho a svědčí i barvám. Po několika praních, uvidíte i Vy sami. Lze použít jak na barevné prádlo, tak i na bílé.

Napsala @Veru.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře