Bezpečnost na internetu

0
Bezpečnost na internetu

Sociální síť slouží především k poznávání lidí přes internet, nebo udržování kontaktu s Vašimi přáteli. Sdílení Vašich okamžiků, které jste si užili a třeba i neužili, s přáteli, rodinou a všemi ostatními. Musíte si ale dávat pozor! Pokud si s někým cizím začnete psát, nebo Vás začne jakkoli obtěžovat a bude Vám to nepříjemné, jednoduše si ho blokněte. Nikdy nechoďte nikam s někým, koho neznáte. Může se Vám to ošklivě vymstít. Mohou Vás okrást, ublížit Vám či cokoli jiného. Na internetu jsou vystaveny největším rizikům spíše děti. Nejsou rozumné, a tak si přidávají lidi, které neznají a píší si s nimi. To je chyba! Je potřeba tyto děti před tímto ochránit. Hlídejte jejich sociální sítě. Pozorujte s kým si píšou a koho mají v přátelích, popř. koho sledují. Ne vždy je to ten člověk, za kterého se vydává.

Ochrana osobních údajů na všech sociálních sítích

Když se někam registrujete, tak jsou na této sociální síti vyžadována Vaše data a údaje. Avšak jejich uvedení bývá nepovinné. Mezi tyto údaje patří například: jméno a příjmení, telefonní číslo, adresa bydliště, datum Vašeho narození a další. Při Vaší registraci, nebo někoho jiného, byste si měli zkontrolovat, zda Vaše osobní údaje nebudou použity k reklamním účelům. Některé sociální sítě Vám nabízejí jiné aplikace, které se pojí s Vaší sítí. Například hraní her, nebo Vaší lokalizaci, anebo i sdílení obsahu. Proto si vždy pořádně zkontrolujte, zda nedáváte k něčemu takovému souhlas. Obecně na všechny sociální sítě platí pravidlo, čím méně toho o sobě vyplníte, tím méně se Vám může stát.

Rady pro bezpečí na internetu

Nikde neuvádějte své telefonní číslo a adresu bydliště či čehokoli, kde se právě objevujete, kde budete apod.

Měňte si pravidelně heslo. Důležité je, aby ho každý neuhodl. Nejlepší je, aby obsahovalo velká i malá písmena, číslice, znaky.

Pokud si něco chcete stáhnout, tak jen z ověřených stránek. Jako jsou například: FastShare, Uložto a podobně. Stahováním neověřeného obsahu můžete svůj počítač (nebo cokoli na čem stahujete) infikovat nějakým virem, zpomalit, zhoršit funkčnost, nebo Vám mohou být ukradena Vaše data.

Pokud si budete chtít něco koupit přes internet. Opět opatrně. Objednávejte jen z ověřených stránek. Pokud zadáváte údaje k Vaší platební kartě, několikrát si zkontrolujte, zda jsou správné. A hlavně zkontrolujte, jestli máte bezpečné připojení. Jak to poznat? Bezpečné připojení poznáte podle toho, že adresa začíná https. Pokud by to bezpečné nebylo, bude začínat na http. Jestliže zjistíte, že nejste sami, nemáte bezpečno, tak na začátku adresního řádku najdete ikonu zámku.

Nikomu nikdy neposílejte své intimní fotografie. Nikdy nevíte, kde se můžou objevit. Mohou Vás s tímto vydírat. Opravdu si na to dejte pozor.

Udržujte veškerá svá hesla v tajnosti a rozhodně je nikomu nevykládejte.

Pokud Vám přijde neznámý email od neznámého člověka s přílohou, neotevírejte ji. Nikdy nevíte, co v příloze může být. Může Vám to zavirovat počítač, mobil, tablet, cokoli.

Neodpovídejte na neslušné nebo vulgární zprávy nebo emaily. Existuje tlačítko ignorovat nebo blokovat.

Když s někým nechcete komunikovat, pak nekomunikujte. Ignorujte ho/ji.

Nedomlouvejte si schůzky přes sociální sítě, aniž byste o tom řekli někomu jinému.

Nevěřte všemu, co na internetu najdete.

Rozhodně nezveřejňujte takové informace, kde dáváte ostatním vědět, že jedete na dovolenou a doma nikdo nebude. A už vůbec, kdy se vracíte. Až byste se vrátili, mohlo by na Vás čekat překvapení.

Při používání webové kamery si dávejte pozor. Nikdy nevíte, jestli se hovor nenahrává. Nejlepší je, kameru si nikdy nezapínat. Tak se ušetříte u spousty věcí.

Pokud budete muset cokoli potvrzovat, prvně si přečtěte podmínky užívání.

Jak se bránit v případě zneužití údajů?

1. Kontaktujte technickou podporu služby s žádostí o vymazání Vašich údajů.

2. Pokud to bude nějak závažné, tak neváhejte a kontaktujte policii.

Jak nahlásit nevhodný obsah na Facebooku?

Facebook je nejznámnější sociální síť. Používá ho už 2,2 miliarda uživatelů. Pokud zveřejníte nějakou Vaší fotku, kdokoli si ji může stáhnout a hlavně ji může kdokoli vidět. Zde Vám ukáži, jak nahlásit fotku, která Vás obtěžuje nebo se Vám nelíbí její obsah, že jste se třeba objevili na této fotce bez dovolení apod.

1. Pod příspěvkem obsahu, který chcete nahlásit, stačí kliknout na Možnosti a vybrat možnost Nahlásit/Odebrat označení.

2. Otevře se Vám okénko, kde je potřeba vybrat možnost důvodu, popřípadě ten důvod napsat, proč chcete nahlásit tuto fotografii.

3. Jako poslední se Vám ukáže poděkování za nahlášení a stačí už jen odkliknout OK.

Při přihlášení na facebooku si dávejte pozor na tzv. podstrčené stránky, sledujte adresní řádek s "https, stránka se může tvářit jako facebook, ale může být falešná.

Rizika na sociálních sítích aneb s čím se Vaše děti mohou na internetu setkat?

Je potřeba si uvědomit, že pokud už něco na tom internetu zveřejníte, tak to na většině sociálních sítích nejde vzít zpátky.

1. S kybernetickou šikanou

Ke kybernetické šikaně často dochází, když u dítěte nejsou přítomní dospělí lidé.

Děti si mnohdy myslí, že pokud o tom řeknou rodičům, anebo někomu dospělému, tak se věci jen zhorší.

Aby nedošlo ke kybernetické šikaně, nikdy nepředávejte své osobní údaje, například fotografie, někomu, koho ani osobně neznáte.

Pokud Vás nebo Vašeho blízkého někdo začne přes sociální síť obtěžovat, nebo posílat nějaké zprávy, emaily, které Vám nejsou příjemné, tak chat, email i počítač můžete kdykoli vypnout a s nikým takovým si nepsat. Popřípadě můžete daného člověka ignorovat nebo blokovat.

2. Se zveřejňováním fotografií a osobních údajů Vašich, nebo kohokoli jiného, dětí

Své osobní údaje, nebo Vašeho dítěte, nemusíte poskytovat. Poskytněte je jen v případě, kdy víte, kdo je požaduje a k jakému účelu budou použity. Jinak ne.

3. S nabídkou k provozování sexuálních služeb

Upozorněte své děti na rizika zasílání svých osobních údajů nebo osobních informací.

3. S prostitucí nebo pedofilií

Na toto téma, bezpečnosti na sociálních sítích, byl natočen i film, Seznam se bezpečně. Určitě doporučuji shlédnout.

Napsala Veru

Mohlo by se vám líbit

Komentáře