Upálená školačka, kterou obtěžoval ředitel školy

0
zdroj: Bangladesh Pratidin, Samakal, Bhorer Kagoj, bbc.com, wikipedia.org, obrázek: pixabay.com

V Bangladéši upálili dívku, která obvinila ředitele ze sexuálního obtěžování. Upálili ji žáci té samé školy.

Nusrat Jahan Rafi byla polita petrolejem a zapálená ve své škole v Bangladéši, protože dva týdny předtím podala oficiální stížnost na ředitele školy za sexuální obtěžování. Její odvaha přinesla ovoce, bohužel shnilé, byla popálena na 80 % těla a zemřela pět dní po vzplanutí.

Dívce bylo pouhých 19 let a pocházela z malého města Feni, které se nachází 160 km jižně od hlavního města Bangladéše, Dháky. Studovala na islámské škole a 27. března 2019 si ji údajně zavolal ředitel školy do své kanceláře, kde se ji snažil nevhodně dotýkat. Nusrat utekla a stěžovala si na úřadech.

Obtěžování žen v Bangladéši je rozšířený problém, který však plápolá pod povrchem. Mnoho žen a dívek své špinavé zkušenosti tají z obavy zostuzení rodin nebo jich samotných. Nusrat se však vzepřela systému a šla na místní policejní stanici, kde vydala prohlášení. Měla být pod dohledem psychologa a dostat se ji bezpečného útočiště a namísto toho ji policejní důstojník natáčel na svůj telefon. Nusrat si zoufala zakrývala obličej, ale policista vše bagatelizoval slovy, že to není žádný problém a musí celou záležitost zdokumentovat. Video se dostalo do místních médií, kde bylo odvysíláno.

Nusrat Rafi pocházela z velmi konzervativní rodiny a chodila do náboženské školy. Dívka v její pozici to nemá rozhodně jednoduché a říct nahlas podobnou zkušenost je neobvyklé z důvody negativní zpětné odezvy. Ředitele sice na základě jejího oznámení ten samý den zatkli, ale tím to neskončilo, ale pro Nusrat teprve začalo. Skupina lidí se srocovala před domem dívky a požadovali její vydání, její rodina se ji snažila chránit. 6. dubna 2019, 11 dní po údajném obtěžování odešla Nusrat do své školy, aby dokončila závěrečné zkoušky, její bratr se jí snažil kvůli bezpečnosti doprovázet, ale byl zastaven: "a nebylo mi dovoleno vstoupit na pozemek školy," dodal její bratr Mahmudul Hasan Noman. "Kdybych nebyl zastaven, tak tomu zabráním!" rozhořčeně dodal.

Podle vyšetřování ji další školačka vzala na střechu školy s tím, že jeden z jejich přátel byl zbit. Když Nusrat dorazila na střechu obklopilo ji pět lidí s burkami. Rázně ji naznačili, aby stáhla své obvinění proti řediteli školy. Nusrat odmítla a pachatelé ji polili petrolejem a zapálili. Policejní inspektor Banaj Kumar Majumder řekl, že "vše bylo vizuálně nastraženo, aby to evokovalo sebevraždu." Jenže Nusrat nezemřela a při převozu do nemocnice byla její výpověď natočena bratrem na mobilní telefon. 10. dubna 2019 bangladéšská studentka podlehla svému popálení.

Událost silně rezonovala v lokálních médiích a rozvibrovala i zprávy všech vyspělých zemí. Na jejím pohřbu ve Feni se objevilo tisíce lidí. Policie zatkla 15 lidí, kteří se údajně podíleli na její vraždě, ředitel zůstává ve vazbě. Policista natáčející její výpověď na mobilní telefon byl postaven mimo službu. Premiér Bangladéše se setkal s pozůstalými a příslíbil, že nikdo z viníků nezůstane bez trestu. William Blake na přelomu 18. a 19. století řekl: "Pokud zlo a dobro spolu zápasí a vyhraje zlo, tak nikdo není bez viny." Náznaky událostí v Bangladéši problikávaly na povrch již delší dobu a bylo jen otázkou času, kdy vytryskne gejzír. Společnost už je taková, že někdo musí občas brutálně zemřít, aby se věci daly do pohybu.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře